| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu o problema, am multe necazuri, mai ales de ordin sufletesc. Voi când mergeti la o nunta, botez apoi distractie la restaurant sau la o simpla petrecere sunteti tristi, suparati? Eu da, mai ales la nunti, nu stiu de cesad Nu sunt fericit in adevaratul sens al cuvântului. Sunt trist, ingandurat. Ieri am fost la un botez, apoi a urmat o petrecere, si am fost foarte ingandurat, mahnit, in timp ce restul erau fericiti, se distrau cum e normal. La toate nuntile sunt asa, nu m-as mai duce dar nu ma lasa constiinta, vreau sa merg. E vorba de verii mei mai ales. Va dati seama, sunt trist, nu am prietena, nu stiu sa dansez (oricum vreau sa iau niste lectii de dans, poate asa mai si impresionez pe cineva), ma gândesc daca voi prinde si eu acele vremuri (nunta, familie, copii) dar nu nu imi dau sanse, am prea multe probleme. Of of of... La asa petreceri, nunta, botez, ca si ieri, nici macar verii mei nu m-au bagat in seama, parca nici nu existam. La vremuri bune, distractie, toti te uita, nici nu te stiu. Pe verisoara mea care e mamica deja happy, o inteleg ca era ocupata, era botezul fetitei ei, dar pe varul meu, ce? Nici un gest nu a schitat catre mine. Recunosc ca si eu sunt mai timid de felul meu, dar incerc sa imi fac curaj. Merg si la psiholog si intr-adevar e foarte bine, fac progrese, incerc sa le fac fata. Vine si ziua mea peste o luna si nici nu stiu cum sa fiu, am 22 ani si sunt burlac, sper ca pana atunci sa scap de acest fenomen, aceasta stare. Ca tot am adus vorba ca nu am prietena, sa stiti ca ma inteleg foarte bine cu o colega, si speram sa fim prieteni. In mine are incredere, in vacanta aceasta doar cu ea am vorbit, in mine are si ea baza si încrederea. Sper sa se realizeze ceva frumos...

Multumesc si succes in viata!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu la petreceri nu dansez pentru ca dansez destul pe bicicleta cand merg pe ea, vorbesc cu invitatii mai glumesc cu ei dar in mare parte nu ma incanta nici pe mine, merg de dragul celor care ma cheama. Vezi ce faci cu aia daca ajungi sa fi cu ea si daca dansezi te misti la nimereala sa te faci miscat printre lume sau stai jos pe scaun.

| BiuL a răspuns:

Esti disperat, aia e problema ta. nu gaseste cine cauta! eu fac 24 de ani si sunt "burlacita" ma vezi pe mine plangandu-mi aici de mila? nicidecum. femeile si barbatii simt disperatea si resping genul asta de oameni, crede-ma. incearca sa fii mai relaxat, sa nu iti bati capul atata, vrei o relatie ca sa ai si tu o relatie? sau vrei o relatie care iti imbogateasca viata? e mai bine sa fii singur decat cu o persoana nepotrivita, iar persoana potrivita va aparea la momentul oportun. Pana atunci profita de viata, incearca sa devii o persoana cat mai buna, sa evoluezi, sa iti faci o cariera? Ai vrea o familie dar ai avea din ce sa o intretii?
La petreceri mai bea si tu un cinzeci, o suta de tarie sa vezi ca te mai binedispui si nu te gandi la tot felul de lucruri care nu isi au rostul. Esti la o petrecere distreaza-te! E o melodie care iti place? Danseaza! Cui ii pasa de cursurile de dans? Cati dintre oamenii care participa acolo au luat cursuri de dans? 5%? Important e sa te simti bine, nu esti la concurs de dans, toti stim sa ne miscam un pic pe o melodie care ne place. Daca te plictisesti sau te simti nebagat in seama mananca ceva, iesi afara la aer, intra tu in vorba cu cineva, complimenteaza-i costumul uni tip, intreaba o persoana necunoscuta daca a venit din partea mirelui sau a miresei, chestii d-astea.

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.Succes.

| kar1GaNNN a răspuns:

Mai iesi si tu cu prietenile pe afara, du-te la o petrecere, in club sau la o nunta, DISTRACTIE sa fie.
Socializeaza-te cu alte persoane si gaseste-ti prieteni noi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici cateva sugestii care iti pot fi de folos: http://www.jw.org/......guratatea/

Cele bune!

| TheRealDaniel a răspuns:

De acum cand te mai duci la o petrecere, o nunta, un botez cheama o prietena, amica cu tine ca sa nu te mai simti asa, sau poti face cunostinta cu fetele de acolo, deschizi un subiect si socializezi, ca sa nu te mai simti singur. Cheia spre a trece de timiditate este socializarea, cu cat vorbesti mai mult cu o fata cu o persoana o sa iti dispara timiditatea. Sper ca ti-am fost de ajutor. O seara buna, numai bine!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Pai daca nu iti place la petreceri.....mergi la inmormantari!

| foreveryou a răspuns:

Hey, incearca sa citesti niste carti de automotivare sunt foarte bune happy te vor ajuta mult. si nu trebuie sa gandesti ca nimeni nu te vrea e ceva pentru tine pus deoparte, iar cand nu-ti va mai pasa de faptul ca esti singur, o vei gasi big grin. Incearca sa nu mai fii asa negativist, priveste partea plina a paharului, ai pe cineva in care poti avea incredere si de asemenea are incredere in tine tongue. E ok sa te mai simti prost uneorii insa nu lasa ca acest sentiment sa predomine..fiecare om face cate 2 pasi inainte si 1 inapoi dar toti se pierd in ''ultimul'' pas. Citeste cartea aceasta : '' 100 de cai spre automotivare ''(cartea e destul de scumpisoara dar merita fiecare banut) de Charles numai stiu cum laughing, in fine cartea e foarte buna, sunt niste lucruri aplicabile si renunta la psiholog iti mananca banii aiurea si nu te invata prea multe in viata trebuie sa te descurci singur, la un momentdat nu vei avea pe nimeni sa te ajute, sa te aprecieze, nu vei mai avea bani de psihologi si vei fi nevoit sa te descurci singur, o sa-ti fie greu dar te vei descurca, esti barbat ce mama naibii laughing *sfaturile astea vin de la o pusoaica de 15 ani, asa ca simte-te aiurea dar revino-ti in fire* FI TU INSATI!

| blandete a răspuns:

Salut, in mod firesc atunci cand mergem la o petrecere avem o stare de bine..ne bucuram de acel eveniment, nu?happy incearca sa sa depasesti starea care ai descris o poti deveni usor uracios si ceilalti te evita, la o nunta..botez ..toata lumea canta bea si danseaza fi si tu la fel ca ceilaltihappy urmareste un cuplu s au pe cineva care crezi ca poti vb si glumi la un sprit si viata va fi m ai frumoasahappy