| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Va rog sa ma ajuți cu un sfat.
Logodnica mea nu se înțelege deloc cu mama soacra ba chiar sa nu o vada.
De la inceput de cand s-au cunoscut maicamea a luat-o direct ca tu nu ai ce cauta langa băiatul meu ca nu esti buna de nimic, ca nu esti in stare sa muncești, ca niciodată nu te vei marita cu băiatul meu, ca nu esti pentru el etc.
Ea de atunci voia sa plece de la mine si sa inchida relația cu mine cand a vazut ca maicamea se comporta asa cu ea.
Ea mi-a zis ca oricum nu este dorita si mai bine pleaca.
A trecut ceva timp ea i-a acordat o a doua sansa lu maica-mea. Vine maicamea la noi la bloc sa ia ceva si o suna si ea nu a auzit telefonul si vine peste ea si iar se ia de ea, i-a zis ca isi bate joc de ea ca a venit cu 2 sacose de la tara si acum se crede stapana, s-a certat cu ea rau din nou.
Acum ea se teme sa o mai vada pe maicamea si cand vine prin vizita ea pleaca de acasa, nu vrea sa o vada. Ce sa fac?
Maicamea imi zice ca sa o las ca este doar pe interes ca doar profita de mine ca sa gasesc pe altcineva.

14 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nici mama mea nu il suporta pe prietenul meu, nu i-a spus in fata asta dar a avut grija sa se uite la el cu dispret si sa imi spuna mie ca nu este pentru mine, ca este... in fine chestii jignitoare.
Ce trebuie facut este sa pastreze distant in continuare daca tot nu se inteleg si nu gasesc o cale de mijloc.Prietenul meu incearca sa ii intre in gratii mamei dar niciodata nu l-as forta sa vina la noi, sa pentreaca timp cu ea, sa ii stea la cherem pentru ca nu vreau sa ii terfelesc demnitatea.
Daca nu se inteleg asta e, oricum nu vei sta langa fundul mamei o viata. Daca voi va iubiti, iubitiva in continuare.
Si eu am probleme de sanatate ce nu imi permit sa muncesc nu stiu ce, dar nici "fosta soacra" nici actuala nu mi-au impus sau nu s-au legat niciodata de mine pe tema asta.Ba din contra, dupa ce au vazut ca le iubesc baiatul, ca ii gatesc, ii fac curat, il ingrijesc au spus ca nu am de ce sa fac mai mult daca tot nu pot si ca ne vom descurca cum o fi, iar in caz contrar ne i-au la ele.

| Skyline9 a răspuns (pentru Freya1):

Te înțeleg da viitoare soție lucrează acum la o casa de moda isi da tot interesul face curat are grija de casa de mine da lu maicamea tot nu ii convine ca nu vrea sa o mai vada. Acum ii dau dreptate ei ca dupa tot ce i-a facut o înțeleg poate pe viitor se vor înțelege.

| Freya1 a răspuns (pentru Skyline9):

Da.
Nu o forta sa stea langa ea sau sa o suporte, o sa se rezolve toate pana la urma.

| SkyPilot a răspuns:

Tu alegi. Logodnica sau mama. Daca o alegi pe fata, mama nu mai are ce cauta la voi. Te duci tu la ea din cand in cand.
Mama se va supara, dar in timp va accepta situatia. Pe logodnica insa nu o mai vezi daca simte ca nu o pui pe ea pe primul plan, asa cum ar fi normal.

| Hammurabi a răspuns:

"Vine maicamea la noi la bloc sa ia ceva si o suna si ea nu a auzit telefonul si vine peste ea"

Tu ce ești, fratele meu, bărbat sau cârpă de șters pe jos?
Cum să vină maică-ta la voi fără să vă anunțe? Maică-ta e pe moșia ei în casa voastră? Cum adică a intrat peste ea? Maică-ta are cheie de la apartamentul vostru?
Adică tu ai logodnică iar maică-ta o tăvălește cum vrea ea pentru că ea e șeful? laughing)))
Ești total, total aberant frate. Eu în locul logodnicei tale n-aș mai sta cu tine nici o secundă.
Te-aș expedia la mămicuța ta cu a treia viteză cosmică să-ți recuperezi 00-le.

| Adry05 a răspuns (pentru Hammurabi):

MAma ce bine ai zis-o, felicitari laughing)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ca barbat, iti recomand: ori pui piciorul in prag si iti potolesti mama; ori iti lasi nevasta sa plece la un barbat demn, care isi respecta partenera de viata! Mama este doar una; dar cursul firesc al vetii ti-l vei continua langa femeia careia ii vei acorda respectul cuvenit, fara sa le permiti parintilor sa-ti impuna cu cine sa fii casatorit! Bafta deasa si mult succes!

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Mama mai iartă, dar străinul niciodată. Alege fata, oricum mama, nu o să te lase, chiar dacă face figuri.

| 1231242 a răspuns (pentru 1231242):

Nu o să te lase adică nu va rupe orice legătură cu tine, ăsta e avantajul când ești baiatu mamei, ceva timp o să rupă, dar nu pentru totdeauna.

| mihaicelsfant a răspuns:

Ia-ti logodnica de mana si du-te cu ea la maicata, spune-i asa: daca nu o lasi in pace ma mut cu ea si nu o sa mai ma vezi.

| GabyT10 a răspuns:

Esti matur, pune piciorul in prag. Daca o iubesti pe logodnica ta, nu-i mai permite mamei tale sa se comporte urat cu ea.Nu-ti spun sa te certi sau sa nu mai ti legatura cu mama ta,doar cere-i sa nu va mai viziteze.O poti vizita tu cand doresti sau cand are nevoie de ajutorul tau. Daca voi doi va intelegeti si va iubiti, nu vad de ce mama ta doreste sa va desparta. Faptul ca spune "e pe interes", din punctul meu de vedere, este doar o scuza, pur si simplu nu o place.De unde stie mama ta ca nu va fi in stare sa munceasca, are cumva vreo dizabilitate?! Si cu o dizabilitate tot si-ar castiga un ban, fie din pensie, fie ar lucra.Multe soacre nu se inteleg cu nurorile/ginerii, dar cuplurile nu se despart, doar raresc convorbirile si vizitele cu soacra/soacrele.Aici ține doar de tine, daca poti "rupe" putin legatura cu mama ta....trebuie sa o intelegi si pe logodnica ta, nu e usor sa fi sub "lupa" si in gura soacrei. Poate daca va veti vizita mai rar, mama ta va intelege unde greseste. Sper sa fiti fericiti si pana la urma mama ta sa o accepte.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Nu ești în stare să-ți faci viata fără mămica?
Nu o mai lăsa să-și bage coada în relația ta și vezi-ți de treabă cu iubita ta.
Dacă as fi în locul iubitei tale, m-aș despărți de tine, pentru că nu ești în stare să-i spui maicatii unde e locul ei. Nu as accepta sub nicio formă să mă cert cu soacră-mea.

| Skyline9 a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Ba da mi-am luat si casa singur.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Skyline9):

Pai și atunci ce cauta maicata la tine în casa? Cred ca nu ai înțeles încă că dacă te însori o să trăiești cu nevastă-ta nu cu maicata.
Tu trebuie să-ți împaci nevasta nu mama.