| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut.Va tot bat la cap cu matusa mea,dar am uitat sa mentionez un lucru legat de ea. Mereu imi sare in cap daca fac ceva. In fiecare seara imi zice sa nu mai stau atata cu ochii in telefon ca mi se strica ochii si ajung dupa cu ochelari,iar surorii mele nu ii zice nimic evident. Azi dupa acea cearta nici nu am mai iesit din casa pentru ca nici ea nu mai avea chef si s-a luat de mine ca cica :"ce ca toata ziua statusi cu ochii in telefonul ala,da-l incolo ca nu iti face bine si iti strici ochii" si alte lucruri prostesti. Ma tine de infantila, de parca as mai avea 5 ani.
Acum cam o ora,mi-am lipit un plasture pe nas ca e un trend cu fetele din strainatate care isi pun asa un plasture ca sa para cute si am zis ca hai sa incerc si eu si mi-a zis:"fata dar ce iti lipisi pe nas?" Eu i-am zis ca e un trend si voiam sa incerc si eu si mi-a spus:"aha,un trend ca aia de isi taie venele,emo aia". Orice as face imi sare in cap si nu ii place daca incerc ceva. Inclusiv cu hainele face asa,am vrut sa imi dau comanda de un cardigan si voiam sa imi iau maro si mi-a zis ca nu-i ok maro ca e de baba si nici ea nu si-ar lua. Mereu face asa si imi ia numai ce vrea ea. Eu i-am zis ca decat sa imi iau alta culoare si sa nu il port mai bine nu il iau deloc,ca stiu cum face daca nu imi place si nu voiam sa mi se intample ca si cu o camasa pe care a dat-o inapoi pentru ca i-am zis ca nu imi place si dinainte i-am spus sa nu o comande, dar nu m-am inteles cu ea si mi-a zis ca am numai fite.Eu nu o mai inteleg si stiu ca e o problema cu mine in special,dar ce as putea sa spun sau cum sa ma comport ca sa fie ok? Va rog sa nu ma mai judecati, ca eu trec printr-o situatie dificila si nu am nici eu o viata roz.
P.S,legat de asa zisele traumele din copilarie, ca nu sunt chiar traume,nu e din cauza ca nu mi-au luat ai mei tot ce am vrut, mi-au facut si imi fac aproape toate poftele,dar cand eram mica s-au certat foarte rau si mama era sa divorteze de tata si am fost foarte suparata, noroc ca s-au impacat si ma mai si bateau si pe mine daca faceam cate o prostioara si alte chestii de genul.

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Matusa ta zice bine ce zice si iti vrea binele, dar ar putea sa invete cum sa se exprime mai bine.

Faza cu telefonul e adevarata.

Eu am avut probleme cu vederea acum 2-3 luni si a fost groaznic. Nu vedeam clar cu ochiul drept si aveam niste pete pe vedere. Nu vrei asa ceva.

Eram la munca si a trebuit sa iau multe pauze ca sa pot trece cu bine peste zilele alea. Imi era frica ca o sa raman asa.
Mi-am dat seama ca cele 2 monitoare pe care lucrez imi fac rau. Acea lumina emisa de monitor nu imi prieste. Am umblat la setari sa fac ecranele mai intunecate si asa au ramas de atunci, dar nu asta ajuta. Uitatul in telefon pentru mult timp sau de aproape la fel. Iti pot strica vederea.

Tu esti mica si nu realizezi, dar cu timpul se vor degrada unele lucruri in tine. Vederea, dintii, o sa apara dureri de spate si alte membre si altele.
Eu zic ca esti norocoasa sa ai o matusa care iti vrea binele happy.
Chiar daca par ordine, crede-ma ca sunt bune. Eu nu am avut pe cineva sa ma controleze, dar parca era mai bine asa.

Mi-as fi dorit sa am pe cineva sa imi zica sa stau drept (pentru ca sunt cocosat mereu si ma doare spatele) sau sa ma spal pe dinti (acum am carii si dintii varza) si in general sa ii pese de mine. M-ar fi ajutat sa fiu mai sanatos.
Cred ca o sa ajung sa imi iau ochelari pana la urma. Ecranele astea mi-au stricat vederea din pacate.

Legat de ce mai zici tu, sa stii ca matusa ta e din alta generatie si nu intelege lucrurile pe care tu le faci. Asa a fost mereu. Cei batrani nu tin pasul cu ce e nou, ei sunt obisnuiti cu ce stiu ei.

Iar hainele maro sincer sunt naspa. Am umblat într-un tricou maro si aveam niste prieteni care faceau misto de mine ca port un tricou de rahat. Imi ziceau sa ii dau foc si tot felul de glume. Asta e, pe unii nu ii poti opri din judecat. Pana la urma am realizat si eu ca nu e o culoare prea frumoasa si l-am aruncat.
Poate matusa ta gandeste similar, cine stie?

In orice caz, iti vrea binele si e super asa. Desi nu iti place controlul asta, el te va ajuta crede-ma.
Ar fi bine ca si tu si eu sa avem ochelari de protectie. Toate dispozitivele astea nu ne fac bine.
In rest, asculta de matusa ta. E bine intenționata (exact cum zice si Sophieka in comentarii)

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Matusa ta are dreptate legat de telefon.Pentru celelalte ar putea fi mai intelegatoare, e logic ca si ea a fost adolescenta candva.De la plasturii aia te vei bronza aiurea pe fata.Nu cred ca vrei sa ajungi in aceasta situatie.laughing

| Sophieka a răspuns:

Matusa asta nu e rau intentionata... Doar ca modul in care ea procedeaza te indeparteaza de ea...

Nici mie nu mi-ar convenii sa am copil sa il vad cum sta toata ziua cu ochii in telefon si sa il vad ca isi pune plasturi sau alte prostii pe fata sau se imbraca nu stiu cum ca a vazut toate trendurile si porcariile pe net...

Nu as fi de acord efectiv pana copilul meu e mare sa aiba telefon cu touch screen pentru ca acum realizez cat de mult ne afecteaza vietile si cat de dependenti ne fac de ei... Dar tu inca nu realizezi treaba asta si sper sa reusesti sa realizezi cand mai cresti.

Eu nu am avut un telefon cu touchscreen pana nu mi l-am permis cand am avut 18 ani si mi l-am cumparat din banii mei si din fericire...Nu sunt dependenta de el... L-am scapat pe jos si s-a spart ecranul si nu am mers sa platesc sute de lei ca sa-l refac asa ca folosesc un telefon vechi cu butoane si stau pe net pe laptop, imi e foarte bine asa.

Te-as incuraja sa iti cumperi carti reale, sa citesti, de psihologie, de dezvoltare personala, carti cu afirmatii pozitive si domeniile de interes pe care le ai... Daca ti-ai dori sa devi ceva anume in viata, sa iti cumperi carti despre ce vrei tu sa devi etc...
Sa faci un sport sau o activitate recreativa fara net...Sa iesi mai mult in societate si printre oameni de calitate care te-ar influenta in bine si ai avea de invatat de la ei... Bafta multa!

| Animeforlifee9921 explică:

Si am 14 ani, prietena mea are 12