| Oarecineste a întrebat:

Voiam sa va pun o intrebare. Sunt clasa a XII-a. Mediile generale din fiecare semstru pana acum in jur de 8, 5 la liceul Caragiale. Chiar am o problema. Tinand cont ca astazi, adica sambata, adica cu 2 zile inainte sa inceapa liceul, mama mea vine la ora 10.40 si ma intreaba cum pot sa dorm pana la ora asta? Vreau sa zic ca cearta a ajuns la cu totul un alt nivel. Voiam sa va intreb daca vi se pare normal in contextul pe care vi l-am pus, sa intre si sa te trezeasca in tipepete maica-ta, ca de ce dormi la 11(10 40 era)? Cum sa nu ma enervez? Am facut-o dementa, nesimtita. Face de astea proaste, ca e casa ei, ca face ce vrea. Chiar mi se pare ca e nesimtire.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adevarul este ca esti cam nesimtit, ca ora 11 este deja miezul zilei!
Esti clasa a XII-a si ai gramezi de invatat pentru BAC, iar tu dormi pana la pranz, ceea ce este intr-adevar nesimtire.
Media de 8.50 este o medie mediocra, cu sanse mici sa iei BAC-ul.
Pune mana serios pe carte si invata sa vorbesti frumos, mamei tale, ca in fond nu esti decat un rahat cu ochi, facut si crescut de femeia aia.
Daca eram in locul ei, iti frigeam doua palme peste gura, ca asa ceva la mine in casa nu s-a acceptat niciodata.
Pacat ca nu ti-a facut educatie pana acum, de ai tupeu sa vorbesti urat si sa urlii la unica fiinta din lume, careia ar trebui sa-i porti respect, pana la moarte.

| sofisis a răspuns:

Nesimtire e ca o mucoasa isi permite sa o faca dementa pe cea care ii ofera o casa, mancare, haine si posibilitatea de a fi atat de plina de tupeu.
Trecand peste faptul ca iti e mama si ii datorezi respect.
Jur ca pe unii v-as duce sincer sa stati cateva saptamani la un orfelinat, sa vedeti ce inseamna viata grea si lipsuri si probleme.
Si scuza-ma dar...e anormal sa dormi pana la ora 11. Mai ales fara motiv. Eu si cand clubaream, cred ca la maxim 9 jumate, 10 eram inpicioare.
Cat despre medie, ce vrei? O medalie? Pentru tine inveti, nu pentru maica-ta.
Eu am avut media generala pe cei 4 ani de liceu 9, 36 intr-un liceu care il bate la fund pe Caragiale al tau ...deci ce vrei sa zici mai exact? ca inveti super bine sau ce? Sunt altii care au invatat si invata mult mai bine decat tine. Ce relevanta are? Sau consideri ca daca ai peste 8 la liceu ai dreptul sa faci ce vrea muschiul tau si sa o faci pe maica-ta dementa si nesimtita?
Ce sunt eu impotriva violentei asupra copiilor dar cred ca iti mutam gura la spate daca eram maica-ta. Sincer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

"Trecand peste faptul ca iti e mama si ii datorezi respect."
Crezi ca legatura de sange e suficientă? Daca e mama ei se impune de la sine sa o respecte,neglijând orice alți factori?
Cat despre ce ai spus la început, nu ți se pare nedrept intr- un fel? Cand faci un copil îți asumi si tot ceea ce urmează, incluzând condiții decente de viața, haine, mancare etc.Sa-i dai copilului de inteles ca ar trebui sa se simtă mereu dator pentru "sacrificiile" pe care le-ai făcut tu pentru el nu e cea mai buna varianta de a-ți creste copilul(nu ma refer la tine, e un tu impersonal).A fost numai alegerea ta sa-l faci.
Cât despre cazul de fata, da, mediile ei sunt mediocre si nu avea niciun motiv întemeiat sa tipe la maică-sa.Habar nu are ce înseamnă o viața dificila.Dar asta e doar o fața a monedei.Ti se pare normal sa-i reproșezi unui copil ca o face pe maică-sa "dementa" si "nesimțita"daca si ea la rândul ei obișnuiește sa-si jignească/lovească copilul? Respectul se câștiga indiferent de circumstanțe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu, dacă e copilul tau ai dreptul sa faci orice, inclusiv sa l tratezi ca pe un obiect laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu știi mai bine ca mine.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci hai sa faca fiecare ce vrea si sa lasam copiii de capul lor pentru ca deh...nu i-am facut ca sa ii tratam ca pe obiecte.
Am 3. Habar nu aveti ce inseamna gandurile si grijile de parinti. O sa intelegeti cand o sa deveniti parinti. O sa simtiti frustrarea, neputinta si frica... O sa va minunati chiar de cat de ok au fost parintii vostri in comparatie cu voi laughing)
Oricum, ca un copil sa o faca pe maica-sa dementa si nesimtita in conditiile in care cearta a plecat de la faptul ca si-a permis sa o trezeasca la 11...din punctul meu de vedere este extrem de deplasat. Plus de asta, cumva nu cred ca aceasta mama este una care e exagerata fata de copil ci cred mai degraba ca ea este un copil total detasat de toate alea si care pe buna dreptate uneori te dispera. Asa am eu impresia. Posibil sa ma insel dar nu cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Daca ai frustrări asta nu înseamnă că trebuie să ții le versi pe copii tai, e cea mai amplea chestie care poți să o faci, am văzut "mame" ce vorbeau în asemenea hal cu odraslele lor de îmi venea mie personal sa le dau 2 capace. Nu-ți face griji că există cărți care ne educa sa ne creștem copii laughing doar suntem în 2020 ce naiba. laughing

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am frustrari. Eu am fost crescuta super libertin. Pe mine parintii m-au lasat sa fac ce vreau eu.
Si nici eu nu imi stresez copiii. Dar si pe mine ma scoate din pepeni cand doarme pana la 11 ziua, mai ales fara motiv.

| Clytia a răspuns:

Nu mi se pare normal că ai jignit-o. Bine, nici ea nu a procedat tocmai ok. Dacă te plângi că te trezește cineva la 11, stai să vezi când ai frați sau surori mici și îți dau deșteptarea de la 6-7 toată vacanța. happy