| Basileu a întrebat:

Salut!
Vorbesc cu o fata de vreo 8 luni iar in ultimele 2 au fost doar certuri si neintelegeri, eu am inceput sa nu ma mai simt bine in relatie si am luat decizia sa rup legatura.Tocmai de aceea am propus sa ne vedem si ne-am vazut in parc. I-am explicat ca am dat tot e am putut in aceasta relatie, dar cu toate astea nu ma simt bine, am tot reparat si amanat decizia asta de ceva vreme, suntem diferiti si nu o sa mearga.
Am plecat intr-un final din parc iar cand m-am apropiat de un pod a venit alergand catre mine si striga ca: 'da ca eu ma despart de ea atunci ea se va arunca de pe pod', (podul de langa parc).I-am spus sa se calmeze la care ea a trecut balustrada si a spus ca se arunca.In acel moment am inceput sa ma apropii si i-am spus ca totul va fi bine doar cat s-o calmez ca sa o trec dincoace de balustrada in zona sigura.Stiu ca are probleme in familie si imi tot repeta ca doar eu sunt singurul lucru care merita..etc.Noi cand ne-am cunoscut nu a fost asa, cu timpul s-au inrautatit lucrurile si problemele ei incep sa ma afecteze si pe mine + ca ma simt santajat emotional.Nu pot sa fiu in aceasta relatie, e toxic, dar nici nu stiu ce sa fac ca sa nu existe repercursiuni dupa ce plec.
Mersi, dau funda pentru cineva cu un sfat.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

'da ca eu ma despart de ea atunci ea se va arunca de pe pod', (podul de langa parc.
Dacă aceasta este modalitatea ei de a te păstra în relație, și i-a reușit șantajul o dată, așa vei petrece toată viața lângă ea. Când va avea ea chef, va face gestul de a se arunca în gol.
Sfat. Cine vrea să se sinucidă caută un pretext.
Unul din ele, este să dai vina pe altul.
M-am sinucis pentru că el a făcut sau nu am făcut nu știu ce.
Dacă are probleme în familie, acelea sunt problemele ei, iar nu ale tale. Tu te căsătorești sau ai o relație cu o persoană, nu cu problemele ei. Dacă continui relația cu ea, îți distrugi viața.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Bine zis, sa se sinucida daca vrea, e viata ei, treaba ei, nu e nimeni obligat sa-i sufle in coarne doar ca se omoara ea, se omoara, asta este, ghinion.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Cam da. Nu o poți împiedeca.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu o piti impiedica si nici nu am de ce sa o impiedic, daca de asta depinde viata mea, vrea sa se duca, sa se duca tare, nu e problema, eu vreau sa-mi vad de viata mea, nu-s obligat sa stau cu cineva cu care nu ma inteleg, doar un om slab si fraier cedeaza.
Asa ca eu cred ca el nu e nici slab si nici fraier.

19 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Lasa-o sa se arunce daca vrea (o tampita mai putin pe pamantul asta, ca daca era desteapta nu se juca de-a aruncatul)! Asta e santaj imputit, nu se va arunca, nu fi prost sa cedezi, si daca se arunca, ii uram succes, viata merge mai departe si fara ea, nu o sa-ti nenorocesti tu viata pentru ea.
Nu va fi nici o repercursiune pentru tine daca pleci, se arunca, nu se arunca, e treaba ei, tu nu ai nici o treaba.

Tu vezi de viata, gaseste una pe care sa o placi mult si care sa te placa, si gata.
Nu esti obligat sa stai cu ea doar ca vrea ea, ar fi culmea.

| oglindasultanului a răspuns:

Incearca sa traiesti tu fara ea, s-o eviti, sa nu ii permiti sa se apropie indeajuns incat sa-ti poata afecta viata si drumurile. Daca ea se asociaza cu tine, poti avea automat probleme, si te controleaza, te tine de "prizonier" cu astfel de comportament al ei, daca nu-ti afecteaza comportamentul si deciziile tale, ai putea sa te indepartezi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Dacă îți pasă ai putea să vorbești cu părinții sau o rudă mai apropiată de a ei

In rest nu ai ce face mai mult decât să pleci fără să faci asta

Poate daca o ajuți să meargă la terapie

Depinde mult de ce ești dispus să faci și cât să riști

| Mopmop a răspuns:

Da -i un mesaj in cre ii spui ca esti gay.
Ai incercat cu ea ca femeie insa nu iti place deloc.
Cauta un tovaras de-al tau care sa fii cu el zilnic.
Cand iti da mesaj zii ca esti cu el in oras.
In secunda 2 sper ca ea sa se indeparteze instant.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Nu, ca apoi il face de ras peste tot daca-i zice ca e gay.
Lasa-o sa se arunce de pe pod daca vrea, unde e problema lui? Mai scapa lumea de una damblagie.
El trebuie sa-si continue viata mai departe.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

Pai daca vorbeste despre asta mai departe cu atat mai bine.
Isi face cruce cu ambele maini ca a scapat de ea pentru ca demonstreaza ca nu e de incredere.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Pai scapa de ea daca vrea el, daca e fraier si slab, nu scapa, face aia ce vrea din el.
Nu stiu de la un timp barbatii sunt cam pampalai, devin mai inspre femei asa, si femeile incep sa-i domine.
Un barbat cu adevarat nici nu mai ii dadea ocazia sa zica ca se sinucide, o bloca de peste tot si cu asta basta, zice "da-te nene d-aici, hai pa, canta la alta masa".

Inainte barbatii erau mai barbati, acum nu stiu ce se intampla, se feminizeaza multi.

| Bariel a răspuns:

Simplu, distanteaza te treptat de ea. Trateaz o cu indiferenta pana se plictiseste, sau intelege.

| Antopuff a răspuns:

O convingi sa meargă la psiholog si poate acolo o sa o facă sa intelega ca nu e ok sa te șantajeze emoțional si o sa poți sa ieși din relație. Altfel dacă ea chiar are de gând sa se sinucida tu o vei avea pe conștiință.

| Mosotti a răspuns (pentru Antopuff):

Dar de ce sa stea sa o convinga pe proasta sa se duca la psiholog? Nu va avea nimic pe constiinta, nu-s obligat sa stau cu cineva cu care nu ma inteleg doar ca e ala idiot si ameninta ca se omoare, sa se omoare si gata, desi nu se omoara, e doar la intimidare asta.

Sa se duca dracu, nu ii vom simti lipsa.

Eu incurajez baiatu sa isi vada de viata lui si sa fie tare, nu sa cedeze la santaj.

| Antopuff a răspuns (pentru Mosotti):

Nici eu nu sunt de acord cu șantajul emoțional dar uneori oamenii pot sa reacționeze prost la decepții si chiar sa se sinucidă. Tu acum vorbești din perspectiva unui om din exterior. Nu știi cum o sa se simta el daca ea chiar se sinucide.

| Mosotti a răspuns (pentru Antopuff):

Pai daca e barbat destept si adevarat, o sa se simta bine stiind ca nu e vinovat ca aia e tampita, ca daca nu, ce o sa faca? Sa il joace aia cum vrea?!
Ca daca e sa aleg sa se sinucida si sa-mi fac viata mea mai departe, aleg asa, unde e problema?
Decat sa imi f eu viata ca sa nu moara aia, ar fi culmea, ca doar variantele astea sunt.

Si s-ar simti bine ca e baiat destept si stie ca nu are nici o vina.

Se pune problema ori el ori ea.

Adica aia trebuie sa stie ca nu e buricu pamantului, si ca daca ameninta ca se omoara, nu prea ar conta asa mult pentru altii, deci mai bine s-ar abtine, adica sa nu se mai joace cu asta, ca de aia face, ca toti i-au suflat in coarne, poate si pe parintii aia i-a santajat cu diverse.

| Daz01 a răspuns:

Situația este delicată, mai ales acum că a văzut că te poate manipula amenințându-te că se sinucide. Într-adevăr dacă are și probleme în familie lucrurile tind să fie din ce în ce mai complicate.
Este bine că te gândești la tine dar din ce spui tinți să fii egosit. Înțeleg că nu te simți ok în relație și este perfect normal să termini relația dacă nu te mai simți bine, dar fă-o într-un mod în care să înțeleagă și ea că lucrurile pur și simplu nu mai merg și nu îți mai dorești să continui.
Te sfătuiesc să o iei ușor, ține cont că și ea trece prin niște momente grele în momentele astea și posibil tu îi ești singura alinare. Fă-o să înțeleagă poziția ta în relație și sprijin-o cât poți de mult astfel să treceți amândoi cu bine după despărțire.
Cred că dacă tu ai fi fost în situația ei, la fel de greu ți-ar fi venit... să fii chiar așa bombardat din toate părțile. Nu ne-ai spus ce vârstă aveți, dar tind să cred că nu sunteți experimenați și când apare o situație mai dificilă fugiți, ceea ce denotă doar imaturitate și lipsa de asumare. Succes.

| Mosotti a răspuns (pentru Daz01):

De ce este delicata situatia? Nu se mai inteleg, adios, ea poate sa faca ce vrea, ce-l intereseaza pe el? El sa-si vada de viata lui mai departe, nu sa cedeze la santajul unei tembele, ca doar un om tembel face ce face ea.

Nici nu conteaza ce varsta are.

| Jonathan81 a răspuns:

Evitați cu toți o parte foarte importantă despre chestia asta. Trebuie să vă îngrijiți si la bine și la rău/greu ideea este că tu ți-ai depășit problemele și acum tu o lași la greu și pare și un pic egoist problemele într-o relație se luptă în doi unde există iubire... dar e clar că nu există iubire cel puțin din partea ta, acum este fix problema ta ce vrei să faci este viața ta poți să alegi să-ți fie numai tie bine, baftă omule!

| yehilep240 a răspuns:

Te despărți prin mesaj și ce face ea, e treaba ei. Dar bafta să găsești oameni fara probleme in viața laughing normal că e mai rău dacă acum are încredere în tine
In fine ar fi bine sa stai departe de relații și să fii cu cineva doar când simți că e ceva foarte serios și poți fi acolo pentru ea in orice situație pentru că nu exista oameni fara probleme și nu exista relații fara certuri oricât de frumoase sunt la inceput, life happens