| juan51 a întrebat:

Vreau sa va expun si voua situatia mea. Sunt clasa a 7-a si am un coleg din clasa a 1-a. Primele 3-4 clase am fost prieteni foarte buni. De cand am intrat la gimnaziu, era o concurenta intre noi doi si inca 2 colegi din clasa( concurenta a mediilor/notelor). Eu am iesit pe primul loc in cei 2 ani. El a devenit cam gelos si pentru a se da superior asupra mea in fata colegiilor mei, a inceput cu mistourile, jignirile, barfele. Cand ia o nota mai mare decat mine, se lauda, iar cand iau eu o nota mai mare decat el, ramane trist si nu zice nimic toata ora. Eu nu sunt genul de persoana care sa se laude. Eu nu vreau sa atrag atentia. Nu imi place deloc sa fiu in mijlocul atentiei. Si totusi daca mai exista invidie intre noi, noi inca mai suntem prieteni in unele situatii... Radem, glumim, ne ajutam. Acum intrebarea este: Cum as putea sa il schimb, adica sa nu mai fie chiar asa de laudaros? Ar trebui sa ma laud si eu cand iau o nota mai mare decat el si sa incep si eu sa il jignesc? Sau ar trebui sa vorbesc cu el intre 4 ochi si sa rezolvam ceva? ( nu prea cred ca rezolvam).

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da vorbește cu el și rezolvați problema. Prietenul adevărat iubește oricând iar în nenorocire ajunge ca un frate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista 'prieteni in unele situatii'. Ti-e prieten sau nu si din ce ai scris eu zic ca e destul de clar ca acel baiat de care vorbesti nu iti este prieten.

| christall a răspuns:

Incearca ambele variante. Vezi care functioneaza cu el.

Răspuns utilizator avertizat
| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Jignește-l că asta merita, dă-l dreacu că n-ai ce rezolva...:')
Așa am pățit și eu și acum nu-l mai bag în seamă

| Juper a răspuns:

Intre 4 ochi clar
Cel mai important lucru este sa vorbesti fata in fata!

| G30rGe a răspuns:

Lasă-mă în legea lui și tu acționează după principiile tale și demonstrează-i prin fapte că ești mai bun decât el și îi poți închide gura cu notele tale. Nu e nevoie sa porți nici discuție. E de ajuns sa faci ce am zis și o sa moara de oftică. Sper că ți-am fost de ajutor.

| Gaftoneanu_Mircea_1957 a răspuns:

Daca ii esti prieten, ajuta-l.Nu-l ignora. Poarta-te ca si cand nimic nu s-a intamplat. E cumva o domnisoara la mijloc?

| juan51 explică (pentru Gaftoneanu_Mircea_1957):

A fost. Am avut o iubita si am vazut ca se baga foarte mult in seama cu ea.

| nustiucesafac3091 a răspuns:

Va sunteti doar voi doi explica-i ce te deranjeaza si incearca sa il faci sa inteleaga ca exista lucruri mai importante in viata decat notele ( sa speram ca nu e batut in cap )...

| Cornelcony a răspuns:

Cel m.aiai bine cand iei o nota mare nu zici nimic, si cand el ea il feliciti, si daca se laudă ii dai replici (bravo frate in sfarsit te ai desteptat) si daca incepe cu jigniri si mistouri ori i le intorci inapoi ori ii zici, atat stii, atata te duce capul, la altceva nu ma asteptam de la tine