| Daniel_George_1997_w08X a întrebat:

Salutare, am 16 ani aproape(fac in 28 de zile) si am probleme cu familia, in primul rand n-am mama(m-a parasit de la 11luni), iar tatal meu este un drogat alcoolic care in momentu` de fata nu mai munceste, a fost data afara de la munca (de la santier) pentru ca nu s-a mai dus de 1 saptamana si 2 zile ca a fost intr-una la peste (fmm cu pestele lui) si acum nu am de ales decat sa ma duc eu la munca. (doar ca intr-o saptamana incepe liceul), n-am lemne pentru iarna (eu am soba, nu sunt intr-o situatie financiara foarte buna (sunt doar un copil) si stau doar cu asa zisul meu "tata" in casa (am stat impreuna cu bunicii in aceeasi casa, dar au avut nu stiu ce scandal, acum bunica e pe patul de spital si bunicu e putin bolnav. ) Eu daca nu ma duc la munca, nu am cu ce platii factura la curent si internet (distrusu` asta de "tata" al meu a platit-o o singura data in 50 de ani cat are el ). Si ce sa fac in situatia asta. sa-ndur frigul rece al iernii. nu am pic de lemne pentru foc. ca data trecuta bunicu(tataia, asa-mi place sa ii zic, sau cel putin imi placea) si n-am avut probleme. dar acum chiar am nevoie de sfaturi sau ajutor financiar, macar iarna sa nu mor de frig. Idiotului astuia de taica-miu nu-i pasa nici macar un pic de mine, banii pe care- i lua de la munca ii ducea direct la aparate si ii pierdea, evident. si nu ramanea nimic ..doamne ce dracu lume-i asta. oare chiar asa vrea Dumnezeu sa sufar.

7 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Protectia copilului. happy Politie.
Sa stii ca exista.

| Daniel_George_1997_w08X explică (pentru Nemessys):

Boss, n-am chef sa ma iau si cu politia, nu e totul rezolvat numai de politie. si plus ca nu ma bate sau ceva (nici n-are cum, ca-l joc in picioare daca ma enervez )

| Nemessys a răspuns (pentru Daniel_George_1997_w08X):

Atunci cu protectia copilului. Nu meriti sa ai mediul asta de viata.

| Notmyaccount a răspuns:

Buna. Ok, stiu ca poate acum esti disperat, si nu vezi nicio rezolvare, dar totul se poate rezolva intr-un fel sau altul. Ceri ajutor financiar din partea noastra, probabil ca multi ti l-am acorda daca nu am fi si noi la randul nostru niste copii, care nu isi pot castiga banii singuri. Dar daca financiar nu te pot ajuta, voi incerca sa iti dau cateva sfaturi pe care poti sa le aplici, ca sa te descurci.
Ce ar fi sa iti trimiti povestea la un canal TV. Crede-ma ca televiziunea face ti-ar putea face cazul popular si astfel povestea ta ar ajunge cunoscuta de persoane care te pot ajuta financiar. Daca nu vrei sa faci asta, poti incerca sa iti cauti un loc de munca, dar la 16 ani, nu castigi act ca sa te intreti. Daca ai putea sa ne zici din ce oras esti, as putea sa iti zic ce oportunitati ai. Pana atunci... Rezista.

| Daniel_George_1997_w08X explică (pentru Notmyaccount):

Sunt din Giurgiu laughing Si nu-s chiar asa de disperat, dar am cerut niste sfaturi in legatura cu asta. nu am chef sa ma expun la tv, ca nu -s "katalin talent" cu copii orfelinatuluirolling on the floor) Si plus ca de maine ma duc la santier la munca happy iau momentan 80lei ca salahor

| Notmyaccount a răspuns (pentru Daniel_George_1997_w08X):

Frate, in momentu in care ceri ajutor financiar pe TPU, esti cu siguranta intr-o situatie disperata.

| D4vid a răspuns:

Pai ai putea la iarna sa mergi la bunici..ca sa nu mori de frig. poate ei o sa aiba lemne.