| vladutzaM a întrebat:

Salutare, am nevoie de un sfat bun. Logodnicul meu fumează chiar dacă știe destul de bine ca pe mine asta mă afectează (nu suport acest fum, de parca aș avea alergie). De la el miroase a țigră, mîinele îi miros, din gură miroase urit. Am vorbit cu el de mai multe ori, i-am zis ca nu suport, sa-l lase, dar nimic. Nu fumează des, uneori îmi spune, gata nu mai fumez și poate să nu fumeze o săptămînă deloc și apoi să se enerveze o dată mai tare din diferite motive sau sa servească ceva alcool și iarăși fumează. Îmi spune că nu poate că este la volan permanent și că se enervează, și dacă fumează altfel trece și timpul. I-am zis ca-l las daca nu lasă fumatul și îmi zice că mă iubește și că dacă vreau să-l las da el nu se poate schimba. Îl iubeac foarte mult și nu pot să-l las, suntem de 8 ani împreună. Nu mai știu ce să fac.

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Îmi place atitudinea ta, faptul că ții la propria-ți sănătate. Tu, femeie fiind, trebuie să ai mai mare grijă, întrucât pe viitor poate fi afectată (fertilitatea, sarcina).

Dacă ții neapărat de această relație, îl poți da pe mâna Brigăzii Antidrog.

Dacă nici așa nu merge, este mai bine să îl lași, pentru că tot tu vei avea de tras mai târziu.

Habar nu ai ce înseamnă să ajungi fără dinți în gură la 45 de ani sau cu dureri cumplite de oase, atât de cumplite, încât doar morfina îți ameliorează cât de cât durerile.

Sau cu plămâni nefuncționali etc...

Gândește-te bine la ce vei face!

23 răspunsuri:
| MagicOneT a răspuns:

Cu ce solutii crezi ca am putea noi sa te ajutam... Depinde de el, pe internet sunt planuri "cum sa te lasi de fumat" pe diferite perioade de timp in functie de persoana. Si eu sunt nefumator si stiu cat de rau este sa stai in preajma persoanelor fumatoare, mai ales daca ai si diferite probleme respiratorii.

| alina2k18 a răspuns:

''I-am zis ca-l las daca nu lasă fumatul''
La amenintari din astea kkcioase ar trebui sa te lase el pe tinewinking

| Adrian7art a răspuns:

Pfff..aiurea situația.
E bine că ai fost tranșantă. dacă nu a renunțat e clar că nu ii este ușor mai ales că nu o face din proprie inițiativă Dar dacă nu..serios..il părăsești?

| Adrian7art a răspuns:

Cred că înainte să i-ei decizia asta sunt si alte variante..nu mai bune neaparat dar cel puțin nu te mai afectează atåt pe tine.ex tigarile electronice

| vladutzaM explică (pentru alina2k18):

Asta nu a fost o amenintare, daca ar fi fost un capriciu de-al meu, as fi fost de acord cu tine, insa pentru mine asta este un chin. Niciodata nu am suportat acest miros oribil, uneori am impresia ca o sa vomit cand imi vine acest miros. Cum ai proceda in situatia mea?

| Iul08 a răspuns:

Nu ii impune! Lasa l pe el sa decida! Nu "fortat"

| alina2k18 a răspuns (pentru vladutzaM):

Cand te-ai cuplat cu el fuma deja?

| mgtow a răspuns:

Poti sa-l lasi tu

| 0k8 a răspuns:

E greu sa te lasi de fumat mai ales daca fumezi de mult timp ai un job stresant si ai si probleme cu nervi, mai bine ii propui o tigare electrica asa nu o sa mai miroasa

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 4 posibilitati:
1. El va fuma in continuare, ca si in cei 8 ani, de cand sunteti impreuna.
2. El se va lasa de fumat
3. Va veti desparti din cauza fumatului
4. Te vei apuca si tu de fumat.
Alegerea este a voastra, mai ales a TA!

| Ana123anuta a răspuns:

Buna, in primul rand nu este in regula cum pui problema "i-am zis ca îl daca nu lasa fumatul" pentru ca tu ar trebui sa fi alături de el si sa il susti in acest lucru, poti cauta pe net sau merge la doctor pentru a găsi cateva solutii de renunțare la fumat si sa il rog sa le aplice si sa il susti sa nu te superi sau sa faci o criză pentru ca drumul este greu pentru amândoi si trebuie sa fi înțelegătoare. El din ce spui tu pare ca vrea sa renunte dar mai are nevoie si de înțelegerea si sprijinul tau.
Mult succes va doresc!

| relian a răspuns:

Pai lasa-l cum ai zis laughing iama pe mine ca eu nu fumez deloc laughing
Adevarul e cam naspa cu stia fumatori,mai ales daca doara unu fumeaza.
Daca ai stiut de la inceput,trebuie sa cauti unu care nu fumeaza,asa e mai bine, mai ales ca spui ca deja l-ai si amenintat ca il lasi daca nu se lasa laughing
Lsati-va amandoi el de fumat si tu de el laughing unde pui ca e si nervos laughing pai cei ala, nervos, fumator, bautor, ce calitati din asta bune mai are?

| AliGab a răspuns:

El nu se va lasa de fumat nicicand, mai ales daca se simte presat, asa ca ori il lasi inainte de casnicie, ori il accepti asa cum este. Si babate-meu s-a lasat de fumat pana la casnicie dupa care iar s-a luat, dar nu ma apropii de el cand il simt. Stie ca nu imi place si sa suporte consecintele daca s-a aratat altfel

| whatevernvm a răspuns:

Nu înțeleg de ce te ai mai pus cu el dacă nu ți convenea asta. Și nu e asa ușor sa renunti la un viciu. Ajuta l, caută soluții alternative căci și pentru el e greu, nu sta doar sa îl ameninți. Găsiți soluții împreună dacă vreți sa faceți ceva în legătură cu asta. Dacă ii e greu sa se lase sa încerce țigară electronica sau ce alte rahaturi mai exista și nu miros

| Freya1 a răspuns:

Eu ştiu că îi afectează sănătate şi că poate fumul e deranjant, dar nu poţi să îi impui în felul ăsta pentru că va începe să se sature. Este un viciu, cei drept prost dar cu care l-ai luat şi nu prea ai ce să îi faci. E aiurea să îi spui că îl laşi pentru nişte ţigări când el se strofoaca pe cât poate să renunţe la ele din când în când şi câte o săptămână de nu mai bine ceia ce este foarte greu pentru un fumător.
Decât să îl baţi la cap mai bine urmăreşte-l atunci când se opreşte din fumat perioadă mai lungă şi i-ai plasturi, sprayuri, ţigara electronică şi încet poate se lăsă de tot

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să îl obligi să renunțe la țigări dacă el nu vrea.
Mai bine spune-i să nu fumeze aproape de tine și să se spele pe mâini după ce fumează.

| ywar a răspuns:

Filme motivationale cu fumatori in ultimul stadiu.

| GirlOnline81 a răspuns:

Chiar mi-ar placea sa avem la indemana si varianta lui; ar suna cam asa: " Fumez. Fumez de la o varsta frageda. Fumam si atunci cand mi-am cunoscut iubita, cand eram tare bine facut, aveam o gramada de suvite care imi veneau in fata tot timpul si cantam superb la vioara. Insa acum ca am acumulat destule kilograme, ca am nitica chelie si ca avem vreo 8 ani impreuna... brusc nu mai suporta mirosul de tigara!"

Lucrurile nu mai merg asa de bine intre voi, nu-i asa?

| vladutzaM explică (pentru alina2k18):

Nu, pe parcurs a inceput a fuma, fara ca eu sa stiu. Normal ca uneori mirosea a tigara, dar imi spunea ca nu el a fumat, cine din prieteni, etc. Situatia s-a agravat acum in ultimii 2 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba da, poti sa il lasi.

| mont a răspuns:

Fumeaza si tu cu el si o sa te obisnuiesti cu fumul. Alta varianta nu prea este, doar sa il accepti cum e sau sa il lasi.

| DarthNiger a răspuns (pentru vladutzaM):

Tu in loc sa il sustii si sa gasiti o solutie comuna pentru amandoi, il ameninti cu cea mai penibila amenintare pe care o poate face o femeie, daca asa te comporti cu el de 8 ani de zile atunci nici nu ma mir ca fumeaza, de asemenea cum ai stat cu el 8 ani de zile daca te deranjeaza asa tare fumul de tigare si de ce nu ai discutat asta cu el inainte sa intrati intr-o relatie?

| SG1995 a răspuns (pentru TheGentleman):

Pe mâna brigăzii antidrog? Pentru consum de tutun?