| DenissCristian a întrebat:

Salutare. Am si eu o mare problema si sper sa fiu indrumat cumva. Povestea mea incepe asa. Eu si sotia mea suntem impreuna de 16 ani avem o fetita de 11 ani si suntem casatoriti legal de 12 ani. In toata casnicia noastra nu a fost chiar totul roz dar am fost aproape unul de celalalt la bine si la greu. Acum 7 ani am plecat in UK si la un an au venit si fetele. De atunci viata noastra a luat o intorsatura oarecum nu prea buna. Deoarece eu eram tura de zi ea a trebuit sa munceasca tura de noapte si de peste 5 ani asa lucreaza. De vreo 2 sau 3 ani ne-am cam pierdut cumva ca cuplu dar nu ca familie. Eu am fost cam toata viata un jucator de pacanele nu prea am fost un barbat de care sa fiu mandru nu stateam acasa nu mai comunicam si a inghitit multe din partea mea. La cum am fost avea tot dreptul sa ma lase dar nu a vrut. Dar acum 2 luni si ceva am prins-o pe sotia mea ca avea o relatie de aproximativ 2 ani cu un fost coleg de munca. Din cauza ca nu putea sa imi spuna in fata faptul ca ma inseala la adus acasa pentru prima oara si i-am prins nu in pat dar in casa. A vrut expre sa ii prind ca nu mai putea sa duca viata asta asa din cauza ca eu deja incepusem sa nu mai fiu omul ala care eram si incepusem sa ma schimb in bine. De 1 an jumate nu mai joc la pacanele dar tot in aceasta perioada am avut alte lipsuri sentimental nu am fost langa ea pe plan sexual am fost asa sa fie la numar nici nu ma gandeam daca o satisfac si altele. Ea spune ca nu au fost sentimente intre ei doar vorba de sex si ca el o asculta mai bine decat o faceam eu. Cand am aflat parca viata mea s-a terminat. Mentionez ca si eu am inselat.o pe ea cam tot atât timp. Dupa ce am aflat i-am spus si eu adevarul despre mine si am hotarat sa ne mai dam o sansa sa vedem daca merge. Treaba cea mai nasoala este ca ea este genul care tine mai usor lucrurile in ea dar eu sunt mai tot timpul cu intrebarile si ma gandesc mai mereu la ca m-a inselat. Dupa ce s-a aflat de amandoi traim o viata pe care nici nu mi-am putut imagina vreodata am inceput sa ne simtim foarte bine unul langa celălalt poate ne iubim mai mult ca niciodata si totul este foarte bine dar problema este la mine ca tot imi fac filme de ceva timp despre ea.sunt momente cand numai acolo ma gandesc si imi face rau. Cum pot face sa nu ma mai gandesc si sa pot trece peste mai usor? Stiu ca este devreme dar simt ca nu mai am putere si nu stiu cum sa fac. Mentionez ca o iubesc si simt ca si ea ma iubeste enorm dar mai am problema asta. Am vorbit cu ea despre orice si ne-am deschis mai mult ca niciodata. Multumesc

38 răspunsuri:
| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Fericire temporara, gen.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Din perspectiva lui e bine acum.Din perspectiva ei nu stim ca nu ne-a spus, poate chiar acum sa o tina legată de calorifer. laughing
Din perspectiva mea înșeli cand ceva iti lipseste sau crezi tu ca iti lipseste.Ca sa nu mai spunem de lipsa iubiri si a respectului.Asa ca nu poti sa spui "te-am înșelat dar acum suntem bine", pentru ca femeie sau bărbatul ala tot asa e, nu se schimba cu nimic (decat maxim un pic din comportament o perioada).Asa ca daca tie nu ti-a fost bine cu el/ea asa cum e nu are cum sa iti fie de acum in colo.
Plus ca eu una nu cred ca inselatul se iartă.Si eu am fost tin trecut înșelată si desi am trecut peste pe moment nu am avut cum sa mai am incredere in el si sa ma simt in largul meu.De atunci chiar daca nu a mai fost cazul de inselat oricum sa distrus totul.Pentru ca hai sa zicem ca treci peste faptul că nu te-a mai considerat frumoasa/frumos, ca nu mai era atras/a de tine...dar peste faptul că nu a avut respect față de tine si ca te-a mintit nu prea ai cum și de astae de-a lungul anilor tot te lovești.
Tot pe tema asta a facut cineva un video.
-aseara am iesit cu prieteni si te-am înșelat.
- nu iti face griji, eu am făcut ceva mai grav.
- ce?
- am stat acasa si am avut incredere in tine.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu prea e chiar asa, din punctul meu de vedere relatia deja a fost toxica, iar el nu poate trece peste, e clar ca il va urmari asta, pacat ca-s copii la mijloc ca altfel i-as fi zis sa-i dea pace daca nu poate trece peste. Increderea reciproca a amandurora va fi mereu pusa la indoiala, aia nu mai e familie, acum na, ei stiu ce si cum.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Cat tine fericirea o tine, nu are sens sa strice prezentul bun.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Daca el nu se schimba, ai dreptate, dar am luat-o ca s-a schimbat asa cum a zis.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai sa treaca peste! Daca nu poate, sa se duca la psiholog si va scapa de trauma asta. Sunt solutii, dar nu destrami o fam doar ca ea in trecut s-a f cu altul, s-a f si gata, ce mare chestie, tot intreaga a venit acasa pana la urma.
Si el a facut-o, deci sunt chit.
Repet, cu conditia daca acum este okey asa cum a zis, si s-a schimbat.

| Yuoia a răspuns (pentru cristi202):

Tu ai citit ca el isi (si ii) aminteste ei de greseala facuta de dansa? De ce nu-si aminteste si de a lui?!

| cristi202 a răspuns (pentru Yuoia):

Își amintește. Altfel noi nu știam ca el a greșit. Altfel nu zicea nimic în acest sens.