| MANUTEO2012 a întrebat:

Avem o relaie de apoximativ 14 ani si o fetita de 2 ani, dupa 4 ani de prietenie am hotarat sa ne casatorim toate bune si frumoase pana cand la cam 3 ani de la casatorie din nu stiu ce motive sotia m-a inselat cu un tip, lucru care ca la facut din razbunare ca asa a crezut ea ca am facut si eu in perioada aceia, mentionez ca in acea perioada eram student si aveam si un job practic eram prins 24 din 24 dar nu era lasata ea pe ultimul plan si pe fondul si unu deces in familia mea pentru care am suferit enorm ea a decis sa faca acest lucru. Cand am aflat am vrut sa renunt in schimb ea a incercat sa ma faca sa continui cu ea, a fost o perioada dificila dar viata a mers mai departe si am reusit sa oiert asta datorita in principal ei care a stiut sa ma faca sa simt ca a gresit si regerta enorm. A urmat o relatie frumoasa cu probleme si griji cotidiene normale si cu situate materiala in crestere. In anul 2010 sotia era insarcinata si trebuia sa nasca la finalul lui septembrie, iar pe la jumatatea luni am primit o veste cumplita firma pe care o aveam a pierdut contractul cel mai important.Am Incercat prin diferite mijloace sa aduc lucrurile pe linia de plutire, rpin greseli zic eu acum, am luat bni de la prieteni pentru a investi si a incerca sa salvez situatia. Problema de aici pleaca ca nu am spus sotiei toate acele probleme financiare decat partial. In anul 2011 cad aproape fica noastra facea 1 an sotia a aflat toate problemele, eu aveam o stare de vinovatie si am incercat prin munca sa salvez situatia. In timpul in care eu ma dedem de ceasul mortii si incercam sa gasesc solutii, ea a decis sa inceapa o relatie cu un prieten de al meu de la care aveam eu bani si a tinut-o tot asa pana cand am aflat in ianuarie 2012. Tipul respectiv numai cu lucruri de acest gen se acupa, a prostito facand ca ea sa creada ca o iubeste, ala nu isi paraseste familia lui nici cu forta. Cand am aflat ea a negat tot pana i-am pus pe amundoi fata in fata si ea nu a vut ce sa faca si a recunoscut el in schimb npormal ca nu, si a incepat sa zica ca ea e nebuna si toate cele. Eu stiind cu cine a reusit ea sa se complice am stat si am incercat sa judec la rece lucrurile. Intr-o zi am trimis o sa se intalneasca cu el sa isi rezolve problema ( mentionez e e indragostita de acest individ si nu o mai interesa nici copil nimic ) dupa acele discutii la care m-a pus si pe mine sa vin sa stau sa nu ma vada tipul ala ca ei ii este frica de reactia lui findca in acel moment e a vrut sa se intlneasca si cu sotia lui, ea credea cael o sa renunte la familie pentru ea, el a amentintato ca o omara ca o stropeste cu acid pe fata. Dupa cateva zile eu am zis cu durere si trecand peste orgoliu ca mai dau o sansa si incerc sa o iert, si am icercat sa discut cu ea, am fost si nervos logic intr-un fel zic. In schimb ea a ridicat un zid intre noi spunand ca ua re novoie de nimenica vrea sa fie singura. Eu am icercat sa discut si a fie sincera cu mine ce vrea sa faca in continuare, prntu ca eu sunt dispus sa uit si sa merg mai departe, chiar nu am mai discutat acest subiect si am incercat sa construiesc din nou ce s-a stricat din vina si a mea si a ei. Acum eu astept o schimbare din partea ei ea spune ca nu poate ca asa se comporta ea ( adica rece ) spune ca nu stie nu are nevoie de nimeni. Acum eu ce as putea face sa astept la nesfarsit schimbarea ei( pentru ca in tot acest timp cel mai mult sufera fetita noastra ) sau sa o las si sa-mi contuni viata fara ea ( fara sa o astept pe ea sa se schimbe ). In momentul de fata am inceput sa cret ca sunt eu vinovat ca vreau sa-mi salvez familia. MULTUMESC Chiar nu mai stiu cum sa procedez!

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Fata ta este bunul cel mai de pret pe care il ai, investeste totul in ea. Pe femeie las-o sa se dumireasca singura ce vrea de la viata, sper ca nu va fi prea tarziu pentru ea cand va realiza ca viata ei este alaturi de tine si de fetita voastra.
Caci asta este, daca nu se lamureste ea, si tu ai nevoile tale si nu poti astepta la nesfarsit sa-si dea seama ca greseste sa se indeparteze de tine.

| Zenithf a răspuns (pentru Zenithf):

Prin a lasa-o singura sa se dumireasca vreau sa zic sa nu o presezi sa ia o decizie, dar sa-i arati ca tu tii la ea.
Dar ma gandesc ca poate nu merita prea mult efort din partea ta, mai bine te duci cu fetita ta si cauti pe cineva care sa te aprecieze mai mult. Cum au zis si ceilalti, se pare ca asta nu apreciaza decat banii (si mai este si razbunatoare dupa cum a procedat la inceput).

| doc69 a răspuns:

Stai lin intai si uita-te in tine.o mai iubesti/\te mai iubeste? dupa ce iti raspunzi la asta ai o discutie cu ea.in ceea ce priveste copilul trebuie sa va asumati amandoi responsabilitatile de educatie ingrijire crestere.amandoi sunteti importanti pentru copil. Daca nu o mai iubesti desparatiti-va.Nu esti vinovat de ce s-a intamplat., nici ea..fiecafe face ce simte la un mment dat mai mult sau mai putin bun pentru altcineva.s-a speriat a avut nevoie de certitudine si siguranta si ai dat chix ..se intampla.si tu ai nevoie de certitudine ca omul iubit este lanag tine orice s-ar intampla.si a dagt chix si ea.Acum aveti o responsabilitate pentru copil si una certa pentru viata voastra impreuna sau nu. Discutati impreuna nu patimas dati-va timp de meditare si decideti va mai iubiti si nu puteti trai unul fara celalat sau fiecare pe drumul lui si doar impreuna cand e vorba de copil.succes..prima data mediteaza pentru tine..fii sincer cu tine.nu e niciodata doar unul de vina intr-o casnicie..pasiv sau activ amandoi participa la ocrotirea sau destramarea ei.succes si nu uita ca nu se traieste niciodata in trecut doar inviitor..clipa de clipa.

| Felys a răspuns:

Daca vrea despartire,de ce tii mortis sa o ti langa tine,parerea mea este sa va despartiti macar pentru un timp ca sa vada daca ii este mai bine fara tine sau de abia atunci iti va simtii lipsa,stand in continuare cu ea nu vei rezolva nimic,din contra,ea se va simtii constransa si chiar daca tu vei crede ca te vei impaca, nu va fi asa, separativa un timp si apoi daca va dorii impacare vei stii ca intr-adevar te vrea inapoi, nu ca a fost fortata de imprejurari, eu asa cred ca este cel mai corect pentru amandoi

| zahy a răspuns:

Lool man ce poveste sad. man imi cer scuze dar sincer nu merita ai specificat mai sus ca se da la prietenu tau si nici de fata nu ii pasa ce mama este? nu man s-a dat la prietenu dau dupa dezastru ca ai pierdut contractul care ii aducea fericirea ( bani ) asa a ales un alt barbat cu o stare financiara mai buna. cauta pe altcineva. imi cer scuze este o curva o panarama. scuze. Nu are rost cand va intalni un alt apropiat al tau cu bani se va da si la ala daca iti revi cu bani te va iubi ia nu iubeste barbatu ci bani. din cate pot analiza eu sitoatia ta. Scuze daca grasesc si pentru cuvintele care poate dor.

| SentimentalConsil a răspuns:

"Lupu isi schimba parul dar naravul ba", stimate domn nu aveti de unde sti ca nu v-a inselat in continuare, fara suparare va spun ca acea femeie are caracter de curva, nu se face asa ceva in familie cand aflii ca sotul a facut datorii tot pentru ca ea sa nu duca lipsa de nimic, te vad ca slab de inger si mai mult ca sigur nu o sa iei in seama ce scriem aici dar eu sa fi fost in locul tau bagam de mult divort, copilul este inca mic si nu realizeza ce se intampla pe moment dar sunt sigur ca atunci cand o sa-i povestesti comportamentul mamei sale o sa-ti dea dreptate, baga divort domnule si numai sta ca persoana respectiva ti-a prins toate slabiciunile si are sa-ti fie stapana pe viata daca mai apleci urechea la minciunile ei, numai bine!

| alecsalecs a răspuns:

Acum scuza ma ca ti zic dar multe schimbari se petrec dupa casatorie si la un barbat si la o femeie! A tine o femeie langa tine este o opera de arta! in ziua de azi! Nu i usor sa ti o femeie in ziua de azi cu atatea ....in jur! Azi banul sta la baza oricarei fericiri! Scuza ma ca ti zic dar nu am citit tot ce ai scris! Dar ceea ce am inteles este ca te ar fi inselat! Dar tu ai inselat o pe ea? dar sincer! Mai spuneai ca ai o fetita sa ti traiasca si pacat de ea pentru ca ea are cel mai mult de suferit si pacat si scuza ma ca ti zic Pacat ca are o asemnea mama langa ea numai mama nu se poate numii acum pe bune despre tine ce ne poti zice din ce motive te a insealat? Totusi eu iti recomand sa sa renuti la ea! Nustiu cum mai poti trai langa o astfel de femeie si cum poate o astfel de mama sa fie mama? Scuza ma ca zic asa dar totusi! tu spui ca vrei sa salvezi familia dar cu cine o salvezi? Cu o astfel de mama? Nu prea cred ca reusesti! Nu vreau sa ma pun in situatia ta stiu ca cumplit si greu! Dar nici nu esti singurul Sunt multi barbati in situatia ta! si trebuie sa te consolezi cu gandul si ideea ca traim intr o perioada aproape apocaliptica! In Care toate Lucrurile imorlae si de prost gust parca sunt la moda si normale!

| otylyaotty a răspuns:

Mult timp o sa mai aud povesti dintr-astea...Doamne, eu nu stiu ce poate fi in capul femeilor astea care isi parasesc sotul si copii pentru barbati si invers. Chiar daca apar probleme mai mici sau mai mari (exemplul cu datoria), se imbolnaveste grav unul din doi, pleaca sotul/sotia in strainatate sa munceasca din greu pentru familie, indiferent ce s-ar intampla trebuie sa stea acolo sa sufere ca doar de asta s-au casatorit. Referitor la situatia ta, eu spun ca e mai bine sa o lasi in pace, femeia asta niciodata nu o sa se cuminteasca, daca s-a invatat nici naiba nu o mai dezvata. Urasc din tot sufletul aceste persoane, fie barbati fie femei, care se casatoresc cu oameni linistiti, muncitori, care tin la familie si nu apreciaza asta. Sa n-o mai lungesc mult, daca as fi in locul tau as baga divortul; la ce naba sa mai stau asa,?! ar fi o problema/grija in minus.

| Suiram06 a răspuns:

Astea sunt probleme carora merita sa le raspunzi! Imi pare rau si te compatimesc... insa, de dragul fiicei tale trebuie sa mergi mai departe, dupa parerea mea, fara sotia ta. Faptul ca acum vrea sa stea singura, eu consider ca e din cauza orgoliului, gandeste-te ce e in sufletul ei cand stie ca trebuie sa te priveasca si cand stie ca deja ai iertat-o a doua oara. Trebuie sa renunti cumva la ea, nu pot sa te sfatuiesc cum pentru. ca nu am copii si nu stiu cum ar reactiona fetita. Oricum iti doresc mult noroc pe viitor.