| iwannna a întrebat:

Salutare!
Am vazut zilele astea diverse stiri /documentare/articole cu diverse cazuri de copii maltratati sau care s-au nascut cu o boala incurabila/ cancer/ malformatii, sau care pur si simplu au famiii dezbinate, tati violenti etc.
Ma gandeam ca toti avem dreptul la o viata fericita. Dincolo de clisee gen" asa a vrut Dumnezeu" sau" asta-i soarta" vreau sa cred ca exista realism si puterea de a schimba lucrurile.
Practic acei copii sunt dinainte condamnati la o viata deplorabila.
Nu propun in niciun caz ca cei in situatii dificile (boala, saracie, personalitate violenta) sa nu mai dea nastere la copii, pentru ca nimeni nu ne poate lua acest drept, indiferent de situatie.
Dar unde este dreptul copiilor nostri de a avea o familie nu zic utopica, dar macar o familie in care sa aiba o sansa de dezvoltare?

5 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Tot ce se face pentru a lupta împotriva problemelor ce le-ai amintit este demn de laudă(desigur dacă se face cu motivaţii sincere). Adevărul este că nimeni nu va putea rezolva pe deplin problemele societăţii umane. Cineva ţi-a scirs că Dumnezeu este vinovat. Eu nu sunt de acord cu această. De ce? În primul rând deoarece Biblia - Cartea inspirată de el - explică motivele pentru care există suferinţă. În al doilea rând, cei ce ascultă în mod sincer de sfaturile Bibliei au o viaţă de familie fericită, îşi educă copiii cu iubire şi îşi ajută semenii.
În al treilea rând, Dumnezeu ne promite că va interveni în treburile oamenilor pentru a rezolva problemele ce ne umbresc deseori fericirea. Iată ce promite Biblia: "Vor construi case şi le vor locui, vor sădi vii şi le vor mânca rodul. Nu le vor construi ca altcineva să le locuiască, nu vor sădi ca altcineva să mănânce. Căci zilele poporului meu vor fi ca zilele copacului şi aleşii mei se vor folosi din plin de lucrarea mâinilor lor. Nu se vor osteni în zadar, nici nu vor aduce pe lume copii pentru necaz, căci ei sunt descendenţa alcătuită din cei binecuvântaţi de Dumnezeu şi urmaşii lor vor fi cu ei" - Isaia 65:21-23.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la desene animate. Nu exista drepturi, exista doar iluzia lor. De cand a aparut pe pamant omul isi omoara si isi maltrateaza aproapele si o va face mult timp de acum inainte. Razboaie, lovituri de stat, saracie, boli create in laboratoare, toate astea omoara zilnic mii de oameni printre care si copii. E incredibil cum in 2013, cu atata informatie la indemana, voi inca mai traiti intr-o lume fantasmagorica.

| TURCUL0001 a răspuns:

Interesant ce sa zic.

| DeepTrance a răspuns:

In ca cazul asta cine e imoral? DUMNEZEU!

| bogdan1793 a răspuns:

Nu noi ne alegem familiile in care ne nastem, fiecare trebuie sa lupte pentru el in viata indiferent de situatie.
Nu e nici un drept, pur si simplu se intampla si chestii neplacute in viata la unii mai mult la altii mai putin, trebuie sa invatam sa ne adaptam si sa le depasim. Oricum pe unii raul ii face mai puternici, depinde de cat de inteligent e omul respectiv si de modul in care acestea percepe necazuriile din jurul sau.