| raissa a întrebat:

Care este parerea voastra in legatura cu violenta in familie? eu una comndamn toti barbatii care ridica mana la o femeie. si ar trebui sa se faca mai multe legi pentru pedepsirea acestora ...vad atatea cazuri la stiri cu femei abuzate care au copii si sufera din cauza tatilor violenti toata viata ...problema cea mai mare ramane faptul ca femeile nu recunosc abuzul si mai rau cred in ceea ce zic sotii lor accea ca ele sunt de vina pentru violenta lorsad trist! as vrea sa pot sa facem ceva sa schimbam asta multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Condamn femeile care stau cu asemenea barbati>Da, un copil are nevoie si de mama si de tata dar in primul rand are nevoie de linistea caminului nu de scene de violente in familieDecat cu un bou violent mai bine fara tata, ca oricum nu are nimic bun de invatat de la el.Am vazut copii care mai tarziu le-au reprosat mamelor ca le-au stricat copilaria si linistea din cauza ca ele au preferat sa ramana cu asemenea barbati.
Deci pana la urma de ce sa-ti pierzi viata langa un asemenea om?
Vina cea mai mare o au ele ca accepta aceasta situatie si ca nu au demnitate.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt impotriva violentei de orice fel, cu atat mai mult cea din familie, indiferent cine ar fi faptuitorul(cunosc cazuri cand a fost femeia).
Sunt legi, Codul penal in art. 180 - 183 prevede si pedepseste violenta, inclusiv cea din familie, important este ca acestea prevederi sa fie aplicate corect.
Este necesara o actiune de educare a tuturor si mai multa civilizatie, numai asa o sa avem relatii normale de convietuire, inclusiv in familie. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tu te aştepţi la un răspuns serios atâta vreme cât întrebarea ta e pusă cu tentă părtinitoare?
Să nu uităm că la nivelul Bătrânului Continent violenţa în familie din partea femeii este în continuă creştere în ultimii ani iar în Germania, de pildă, este mult mai frecvent întâlnită situaţia în care bărbatul este cel agresat.
Ar trebui făcute nişte legi care să vă închidă gura celor care sunteţi profund părtinitoare dar aveţi pretenţia de a fi tratate egal.
TOŢI oamenii greşesc şi pot fi oameni demenţi din ambele sexe. Când ai să înţelegi asta, poate atunci vei fi în stare să-ţi dai cu părerea PERTINENT despre un fenomen social de amploare.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fata draga, legi exista! Intreaba orice politist daca nu crezi, sau suna la 893, parca, sau la 0256/203293! - Asociatia pentru promovarea Femeii!

Chestia e ca de rusine si altele nu se reclama! + plus ca se da si amenda, care inseamna minus bani de la bugetul familiei! - ce va zice lumea, etc.

Si nu uita ca, la o adica, ai si tu dreptul sa dai, si sa te aperi!, dar nu mai tare decat el si sa-l omori! - conform Legii!

Eu am imi scris aici nu odata, sa se cumpere de la magazinul Vanatorul si pescarul, spray pentru autoaparare - legal, e vreo12 lei! si e bun si contra cainilor! Vezi ca, dupa cumparare trebuie rupt sigiliul de plastic, ca la prima apasare sa il poti folosi!

Ceea ce poti face tu in plus, este ca in dilaog cu astfel de victime, sa le spui ce important este sa tina la sanatatea si demnitatea lor, si sa nu taca daca au fost victime, pentru ca un incident "iertat" poate duce la o recidiva mult mai periculoasa, sau chia fatala!

| Zenithf a răspuns:

Violenta in familie este o dovada de lasitate din partea agresorului, indiferent ca este barbat sau femeie.
@Sin este usor sa condamni cand privesti problema din afara, @kongeriket mai avem pana ajungem si noi ca in Germania, sa fereasca Dumnezeu sa luam numai chestiile proaste de la ei si sa nu luam chestiile bune.
Conform legii actuale, se face ceva daca exista o plangere a partii vatamate, mie mi se pare ca legea asta este foarte superficiala.
Parerea mea este ca ar trebui facute mai multe impotriva acestei situatii, ca familiile cu asemenea probleme ar trebui monitorizate si consiliate, iar in cazuri extreme ar trebui intervenit din afara.

| Liviu a răspuns:

Well
De acord dar sa nu ridice nici femeia mana la barbat
ca atunci e nasol rau de tot.
Eu nu dau in femeile care nu dau in minelaughing
Adica ca imi da o palma o las
Dar daca da sub centura nu mai tin cont ca e femeielaughing

| hândel a răspuns:

Şi eu condamn violenţa verbală a majorităţii femeilor, care duce adesea la violenţă fizică. Vorba aia... dacă vrei să-ncepi să schimbi ceva, începe cu tine. Poate femeile abuzate se simt vinovate pentru. provocarea bărbaţilor, şi-n cazul ăsta, nu-i corect să acuzi numai bărbaţii, căci vina este împărţită de ambele părţi.

| oracoluldindelphi a răspuns:

@kongeriket: sunt de acord cu tine, dar totusi majoritatea persoanelor agresate/abuzate fac parte din categoria femeilor si copiilor. Mai exact: sexul tare vs. sexul slab. Sunt si cazuri in care barbatul este agresat, dar in general, daca vorbim de Romania, eu cunosc cazuri de violenta in familie destul de multe si in nici unul din ele nu era barbatul cel agresat. Sorry, dar mai avem pana la a ne compara cu Germania. Bafta!

| atianin a răspuns:

Sigur ca nu ar trebui sa existe violenta in familie dar nu traim intr-o lume perfecta asa ca este la tot pasul. Ce putem face noi pentru a opri violenta in familie :
1 barbatii sa nu mai considere ca totul se rezolva cu o bataie "bataia nu e rupta din rai" si sa nu mai gaseasca raspunsul in bautura printre altele ci sa discute cu sotia.
2 femeile ar trebui sa nu mai accepte ca barbatul e "stapanul" lor suntem in sec. XXI iar daca mai iau bataie sa depuna plangere la politie sau daca sunt mai tari de caracter atunci sa ii traga o batie sanatoasa sotului, se va gandi de doua ori inainte sa mai ridice mana asupra nevestii.

| sy46 a răspuns:

Si femeia are o vina considerabila intr-o asemenea situatie.
In primul rand ea este de vina pentru ca ii permite barbatului sa ridice mana la ea, si ca sta cu un astfel de om!

| anamaria_6210 a răspuns:

Sunt in potriva violentei in familie, eu am crescut pana la 14 ani cu ambi parinti si tatal meu in fiecare seara venea baut si facea scandal aveam nopti nedormite din cauza lui, dar acum sunt bine parinti s-au despartit si eu m-am casatorit si mama mai sta cu mine.violenta in familie trebuie sa fie pedepsita intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva inuman vorbesc din experienta mea in clipele acelea imi vine sa-mi iau zilele dar rezist pentru copii nu am servici nici unde pleca ce pot face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatul este stapanul femeii atata timp cat nu o bate si nu se poarta urat cu ea.