| anonim_4396 a întrebat:

Salutare happy As avea si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu o problema personala :

Nu stiu de ce dar cand vorbesc cu cineva pe care nu prea il cunosc, mai ales fata in fata, ma emotionez. Nu stiu cum as putea controla asta, dar m-am saturat sa ma emotionez chiar fara motiv si sa fiu numita speriata. Mi se intampla de multe ori si de la colegii de clasa, mai ales, sa mi se spuna ca sunt speriata sau sa fiu intrebata de ce sunt asa timida. Sunt mai tacuta eu de felul meu, nu prea simt nevoia sa socializez cu cei din jurul meu, iar cand o fac ma emotionez. Chiar nu stiu cum as putea sa-mi controlez emotiile.

Eu nu am fost asa de mica. Inainte vorbeam mult cu cei din jurul meu si nu ma emotionam, dar dupa ce am trecut in clasa a 6-a am inceput sa ma schimb din ce in ce mai mult. Acum trec in clasa a 10-a si chiar vreau sa ma schimb sa nu mai fiu asa. vreau sa schimb mai multe lucruri la mine pe care chiar nu le mai suport... sad

Răspuns Câştigător
| zăGhost a răspuns:

Trebuie sa iti impui sa te schimbi.
Gandeste-te ca ceilalti sunt la fel ca tine, cu nimic mai superiori.
Intra tu in conversatie cu altii, intreaba-i despre ei, oamenii adora chestia asta.
Fii o persoana glumeata.
Cand cineva te intreaba ceva, tu raspunde-i fara sa fii seaca, de preferat, zambeste-i.
Daca iti doresti suficient, o sa reusesti!

4 răspunsuri:
| theLOVEsc a răspuns:

Eu nu am aceasta ''boaba'' dar inainte sa socializezi cu cineva trage aer in piept si concetreazate asupra discutiei pe care o vei purta poate o sa te ajute cu ceva sfatul meu

| Amelya02 a răspuns:

Bună.
Sunt diferite filme educaţionale, de adolescenţi care au aceeaşi problemă ca a ta, şi nu sunt deloc plictisitoare.
Filme americane.
Îţi sugerez să te uiţi la ele, e o pierdere de timp să aştepţi până te vei maturiza. Nici concentrarea nu te va ajuta. Uite-te în jurul tău, la şcoala cum interacţionează ceilalţi intre ei.

| Powerrrrrr a răspuns:

Ce intrebare stupida e
"de ce esti asa timida?"...
In fine, eu cred ca ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa vorbesti mai mult cu oamenii, chiar daca esti speriata. Dupa un timp vei capata probabil mai multa incredere. Spun probabil pentru ca unii oameni te pot demoraliza. Poti sa exersezi conversatii acasa cu voce tare, chiar in fata oglinzii.

| irinushu a răspuns:

Si eu am trecut prin ceea ce zici tu. Incearca sa iti faci mai multi prieteni sa discuti despre lucruri diverse, sa iti formezi competente intr-un anumit domeniu(cel pe care vrei sa il urmezi), sa raspunzi la ore, sa practici un sport sau dans, sa canti depinde ce iti place. Important e capeti incredere in tinehappy