| anonim_4396 a întrebat:

Ce mama de rahat am, nu mă lasă să îmi trăiesc viața, am vrut să merg în weekend cu un prieten si varul sau la Brașov cu o treaba.

Dar problema e ca maica-mea nu mă lasă ca ii frica ca patesc ceva si m-am suparat pe ea si am plecat de acasa si acum stau la prietenul meu care e singur ca părinții lui sunt morții.

Anul trecut lucram la un magazin de mobila cu un băiat si am vrut cu el în Germania sa încarcam un tir, nici acolo nu m-a lăsat maica-mea si de atunci baiatul de la magazin nu m-a mai cautat, nu stiu ce sa ma fac cu ea imi mănâncă viața.

Mai am un frate mai mare dar e plecat pe dincolo de cativa ani si am explicat fratelui meu ce se intampla dar pe el il doare in 14 de mine.

Deocamdată stau la prietenul meu câteva zile.

Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Andra9pk a răspuns:

Hai sa-ti zic vreo doua vorbe laughing
In primul rand,nu vei intelege tu NICIODATA ce inseamna sa fii mama,si cate griji isi face ea pentru copilul ei indiferent de varsta pe care o are. Chiar daca fiul ei are copii la randul lui,mama tot cu grija sta.winking ele si prin grija asta excesiva ne arata iubire, vor sa ne protejeze si de cel mai mic pericol. Nu o judeca, nu e o mama de "rahat", crede-ma. Esti mic inca, nu realizezi unele lucruri..de asta o judeci si te enervezi pe ea.
In al doilea rand, ai zis ca prietenul la care stai nu mai are parinti. L-ai intrebat vreodata cum se simte? Stii ca, aceia care nu mai au parinti si-ar dori sa mai aiba cine sa le spuna macar :"nu te las sa te duci in cuatare loc"?
Fratele tau mai mare nu are ce sa iti spuna. Ce sfat sa iti dea? :"stai cuminte si ascult-o pe mama"? Sau :"du-te ma si fa ce vrei nu tine cont de mama"?
Ai dreptatea ta si tu, nu ma intelege gresit. E normal sa vrei sa iti traiesti viata, dar..toate cu timpul. pe parcurs mama ta se va mai domoli.o sa inteleaga sa iti acorde libertatea de care ai nevoie..incearca s-o asiguri ca nu patesti nimic, ca nu are ce sa se intample, ca o s-o suni sa stie de tine. una e sa o linistesti si alta sa te certi cu ea ca nu te lasa...

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Maica-ta ține la tine si nu iti va dori niciodata răul. Daca nu te-a lasat unde ti-a fluturat tie mintea, stie ea de ce. Pana si fratele tau mai mare nu este de acord cu ce faci tu.
Asta nu-ti da de gandit?
Faptul ca gresesti in alegerile pe care le faci?
Cand mama ta nu va mai fi pe lumea asta, va fi prea tarziu.
Iti vei dori sa o ai aproape.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Te mai miri ca nu te ia fratele tau in Anglia? Stie ca nu-ti place munca si va trebui sa te intretina el pe acolo. La pariuri mai mult pierzi decat sa castigi.

| strawberry03 a răspuns:

Citindu-ti alte intrebari, am vazut ca ai specificat ca esti o persoana cu dizabiliati. Daca e asa, mi se pare foarte normal ca mama ta sa iti poarte de grija si sa se preocupe de ce faci sau cu cine esti. Ea stie cel mai bine cat de multa incredere poate avea ca te descurci si sigur are motive intemeiate sa nu te lase mereu sa faci ce te taie capul. Daca ai fi fost mai matur si cu siguranta mai responsabil, nu ai fi zis ca e de rahat. Ea stie mai bine cate sacrificii a facut ca sa te poata creste

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai parinti de rahat ca au grija de tine?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru suntserios):

Eu cred că el e trecut de vârsta majoratului, asta deduc eu din ce a scris el până acum.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu era mă-ta aia așa cum zici tu că e (eu nu-mi permit), nici tu nu erai pe lumea asta, fraiere!
Plus că la 27 de ani ar cam trebui să stai deja pe propriile picioare, nu să depinzi încă de ea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai stai asa... tu esti major, nu? Ca ziceai ca ai lucrat nu stiu pe unde. Si atunci cine zice ca trebuie' sa ii explici maica-tii ce si cum? Ii zici frumos ca esti baiat mare si o sa ai grija de tine si iti vezi de treaba. Ii aduci niste flori si o ciocolata ceva cand te intorci sa vada ca te-ai gindit si la ea si gata.

| Celcestietot a răspuns:

Spune-le copiiilor din Africa despre viata "ratata". Discuta si tu cu mama ta si ajungi la o intelegere.

| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă ai?

| sofisis a răspuns:

Pentru a nspe mia oara...esti adult. Nu inteleg nici de ce stai la fusta maica-tii si nici de ce consideri ca e frati-tu obligat sa iti faca tie favoruri.
Vrei sa faci ceva, faci. Daca inca tii cont de ce zice mamica la anii tai, tu nu esti barbat si meriti eventual sa te si pedepseasca maica-ta ca nu ajungi la ora stabilita acasa in fiecare seara laughing))

| Goete a răspuns:

Stai linistit, va muri si mama ta si atunci iti vei da seama cat de bine e cand nimeni nuniti mai poarta de grija si poti face ce vrei.

Ce om de rahat esti sa vorbesti asa despre propria ta mama!

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Frumos din partea ta, ca ma jignesti altceva mai stii sa zici ceva.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu te-am jignit, tot asa cum nici tu nu ai adus jigniri mamei tale.
Dar daca e o jignire, oare care dintre cele doua, a ta sau a mea e mai grava?
Frumos din partea mea. Multumesc

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca esti minor asteapta sa mai cresti. Daca ai peste 18 ani si liceul terminat mama ta are o problema.

| Nilsson a răspuns:

Să știi un lucru în viață: cine își jignește părinții se jignește pe sine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Câți ani ai?

| Raducons a răspuns:

Iti zic eu ce o sa faci, te vei duce cu coada intre picioae la maica ta acasa.Crezi ca prietenul asta te intretine pe tine moca

Răspuns utilizator avertizat
| noname2021 a răspuns:

Gandeste-te doar ca tu ai o mama...iar altii ar da orice ca sa aiba una dar din pacate nu sunt asa norocosi ca tine.Incearca sa discuti frumos cu mama ta, nu cu nervi si certuri.Doar prin simplul fapt ca ai plecat de acasa i-ai provocat niste griji imense pe care doar o mama le simte, tu nu prea ai cum sa intelegi, poate o sa intelegi macar jumatate atunci cand vei fi si tu parinte.Dar ti-am zis, gandeste-te in primul rand ca altii ar da orice ca sa aiba o mama, iar tu o ai si nu o pretuiesti.

| Marbea a răspuns:

Te-ai gandit ce simte mama ta ca ai plecat de acasa si stai in alta parte? Te gandesti cate sacrificii a facut ea pentru tine, la cate a renuntat pentru tine? Isi face griji, nu vrea sa patesti ceva rau si asta pentru ca te iubeste. Poate a mai avut neplaceri cu tine si nu are incredere, poate esti minor, poate n-ai terminat scoala...inainte de a spune ca ai o mama de rahat poveste-ne cate ceva despre tine. Am fost si eu tanara, crezi ca nimic nu ti se poate intampla, la tinerete ai un soi de inconstienta de care abia mult mai tarziu iti dai seama. Asculta-ti mama iar daca consideri ca nu are dreptate discuta cu ea si explica-i in detaliu ce vrei sa faci, in ce vrei sa te bagi ca ea sa-ti acorde increderea. Numai ea iti va vrea mereu binele!

| sylarbc a răspuns:

Sunt oameni care nu au pe nimeni in lumea asta si tu te oftici ca maica-ta se preocupa pentru tine? tipul ala daca era baiat cu intenti bune te cauta si dupa ce nu ai putut sa mergi cu el.Ai idee cati se duc in Germania si sunt sclavi acolo muncind pentru nimic? Am auzit n povesti cu oameni care se duc acolo pentru un ban si sunt obligati sa munceasca la camp.Li se da mancare si o camera(unde mai sunt inca vreo 5/10)si ti se spune ca nu iti dau bani pentru ca te-au hranit si ti-au dat un acoperis, si daca refuzi, te bat si te ingroapa pe camp.Cum esti ilegal...si nici nu iti dau voie cu telefon, nimeni nu te cauta. Daca mama ta ar vedea ca te comporti ca un barbat, atunci ar avea incredere in tine ca te vei descurca.dar dupa cum vorbesti/gandesti, nu dai semne ca te-ai descurca.Multi ar da orice sa aiba pe cineva care sa de-a macar 2 bani pe ei si tu te plangi