| OpenMyEyes a întrebat:

De la un timp prietenii mei imi spun ca am figuri.In grupul meu de prieteni se afla si varul meu care daca ii spun "da'te mai incolo"se supara pe mine!:-| si imi spune ca am figuri si nu stiu ce.In seara aceasta am fost cu varul meu, un baiat care imi e ca un frate, 2 colegi de-ai lui si cu 2 dintre cele mai bune prietene pe dig.Pe la jumatatea drumului cele 2 prietene au plecat sa se intalneasca cu prietenul uneia dintre ele.Eu m-am suparat pentru ca nici macar nu mi-au spus ca pleaca si m-am trezit fara ele! Ajungem si noi in parc la ei si stateau pe o baca imp cu mai multi pe care nu prea ii cunosc.Vin varul si "fratele" meu dupa care pleaca peste 10 min. Ii sun si imi spun ca i-am adus eu intre atatia si nu stiu ce.eu i-am spus hai laga mine pe banca si nu a vrut! M-au luat toata seara la misto la tel si mi-au spus ca am figuri...asa mi-au spus si ceilalti cu, care am ramas dupa plecarea varului si fratelui meu.Eu ce sa mai fac daca toti imi spun ca am figuri?crying
Daca varul meu se supara din orice eu ce sa ii fac?
Eram suparata si ma durea si capu! Asta inseamna ca am figuri?
Nu mai inteleg!~x(
Trebuie sa fiu mereu fericita si mai nebuna cum sunt eu ca sa nu am figuri?
Omu' se mai si supara dar ei nu inteleg asta?!
VA rog ajutati-ma!crying

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca sa te integrezi intr-un grup trebuie sa fii mai maleabila,mai draguta, mai binevoitoare, mai amabila.Incearca sa te faci placuta gandindu-te inainte de a spune ceva daca acel ceva este constructiv sau distructiv.Comporta-te asa cum ai dori sa se poarte altii cu tine si vei vedea ca si ei se isi vor schimba atitudinea fata de tine.Eu personal daca cineva m-a facut sa ma simt prost mi-am spus in sinea mea:eu niciodata nu voi face asa ceva nimanui pentru ca stiu cat de tare doare.

| Pitic a răspuns:

Li s-a urat cu binele.
Si eu am patit acelasi lucru dar spre deosebire de tine daca se supara cineva pe mine incercam s ail impac sa vad cu ce l-am deranjat daca mi se parea ca exagereaza nu il mai bagam in sema daca mai comenta ma luam urat de tot de aceea persona.
Nu trebuie sa le dai prea multa atentie, si foarte urat din partea lor ar trebui sa isi cera scuze pentru ca au disparut asa si nu ti-au spus sau nu te-au invitat si pe tine.Eu sunt certata cu o colega de 2 ani pe tema asta ca am iesit mai multe fete pe afara, ele s eluasera de brat si pe mine ma lasasera in spate incercam sa le ajung din urma se faceau ca merg mai incet dupa mai repede, ne-am asezat pe o banca am stat ceva timp, dupa ele a vrut sa mearga dupa niste baieti, niste barbati mai bine zis, ele niste pustoawice de 15 ani si aia de 25 de ani poate si mai mult, eu nu am vrut sa merg cu ele, le-am spus sa mai stam pe banca, ca nu ma simt prea bine, erau 4 din cele 4 nici macar una nu a ramas cu mine. S-au intors dupa 15 minute s-au asezat pe banca si vorbeau intre ele, m m-am ridicat si am plecat acasa. Dupa cateva zile in care nu le-am vorbit 3 dintre ele si-au cerut scuze si au spus ca nu si-au dat seama, in fine cea de a 4 mereu s-a crezut mai presus de toti si nu si-a cerut scuze si chiar azi am avut neplacerea de a ma intalni cu ea, niste figuri pe capul ei incruntata toata, isi dadea ochii peste cap si incerca sa ii indeparteze pe toti de mine sa raman singura, daca nu eram pe tocuri o luam de par si ii si scoteam sarma aia dintre dinti (aparat dentar). Astea sunt fite nu ce ai facut tu fiecare dintre noi are o zi mai proasta iar prietenii ar trebui sa inteleaga.
Scuze pentru romanul de mai sus chiar simteam nevoia sa ma descarc, in concluzie tu trebuie sa le spui ca nu te-ai simtit bine si ca nu ti-a placut ce au facut, lamureste situatia, daca ei nu isi cer scuze atunci nu merita sa stea in compania ta.
Si inca ceva nu prea exista asa ceva ''prieteni'' sunt doar simple cunostinte cu care socializezi ceva mai mult din obisnuinta cu care te simti bine dar ei stau in compania ta cu un scop si tu la fel pentru ca nu au ce face, pentru ca au ceva de obtinut in urma ta )

| Gufiii a răspuns:

Incearca sa te schimbi fi mai darnica ajuta-i daca toti iti spun ca ai figuri inseamna ca e adevarat sau daca tu esti o partimportanta din grupul tau ii faci sa rada sau chestii d'astea, nu imi iesi afara cu ei o saptamana si apoi ei (poate) or sa vina la tine sa isi ceara scuza. daca nu du-te si cere-ti scuze si spune-le ca te vei purta mai frumos cu ei sa ca atunci ai avut o problema si erai foarte stresata. sper ca am fost de ajutor succes in rezolvarea problemeiwinking

| OpenMyEyes explică:

Eu tr mereu sa ma tin dupa ei si sa fiu la loc comanda imediat! dar m-am saturat! ~x(

| liveplus a răspuns:

Trebuie sa discuti cu ei sa inteleaga ca uneori te poti purta mai ciudat daca nu te simti bine.Dar incearca si tu sa dai cat mai putine semne ai grija ca cel mai important si neglijat aspect este tonul care de obicei ii enerveaza pe ceilalti.Fi atent ca s-ar putea ca in acea saera "prieteni" tai sa incerce sa te evite.

| Andrei_3136 a răspuns:

Pai depinde cu ce "ton" ii spui "da'te mai incolo", spune-i si tu mai frumos ceva gen "fami si mie loc"...

| valericapal a răspuns:

Fata si eu sunt cam rea,dar nu am fite, bine uneori am, dar euzic sa incerci sa fi mai bune dar nu prea bune pentru dupa aia li se urca la cap, asa ca atunci cand vezi ca nu te baga in seama pleaca si daca vrei sa le spui ceva, ca de exemplu :"date mai incolo":"incearca sa te abtii.ok?(dar sa stii ca nu este cu parere de rau daca nu faci ce trebuie acum o sa regreti mai tarziu)PAAAAAAAAAAAAAAAAwave