| SpiridusulCelCurios a întrebat:

Salutare comunitate TPU! Care sunt motivele pentru care ÎN GENERAL fetele și femeile din România preferă bărbații de altă naționalitate sau etnie în detrimentrul celor români?
Majoritatea căsătoriilor din România sunt între doi oameni de etnie română, acest lucru fiind dat de procentele demografice ale țării(85% români).
Nu pot veni neapărat cu argumente sau dovezi evidente, pentru că nu am. Nu este un subiect discutat sau dovedit, dar este ceva ce am observat eu de-alungul multor ani.
Mă supără? poate că da, poate că nu. Sunt conștient că la rândul meu, ca român, am și eu alte opțiuni, deci nu o văd ca pe un motiv de supărare.
Nu voi face referire la maghiari, rromi sau alte minorități est-europene din România pentru că acolo vorbim de procente asemănătoare de români și românce care se căsătoresc cu altă etnie.
Totuși, ce-am observat aproape evident este o preferință izbitoare a multor fete și femei pentru bărbații din Sudul Europei și din zona Emiratelor Arabe și în unele cazuri chiar Nordul Africii.
De ce?
Sincer, cu toate că sunt de acord că banii ar putea fi cauza principală, eu sunt ferm convins că nu sunt doar banii la mijloc.
Banii oricât de greu ar fi de crezut, nu-ți aduc liniștea și fericirea adevărată, ci doar te ajută să întreții ce ai.
Un alt motiv ce mă determină să pun întrebarea aceasta este faptul că deși văd foarte multe românce ce preferă alte naționalități, nu prea văd același lucru la români, care par să se axeze strict pe românce sau alte est-europence.
În ceea ce mă privește, nu am nicio preferință. Preferințele mele sunt legate de muzică, interese/hobby-uri și alte aspecte ce vizează personalitatea și gândirea unei femei.
Aș vrea răspunsuri sincere și elaborate dacă s-ar putea. Vă mulțumesc frumos!

70 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Daca te referi la celebritatile romance, atunci chiar nu poti raporta toata populatia de femei romance, la o mana de gaste.
Ma refer strict la statistici, nu la 10 -20 de celebritati, care se marita cu straini, care oricum nu ajung la un procentaj de 50%.
In ce privesc "foarte multi oameni bogati romani" aia sunt deja casatoriti, deci ies din ecuatie, ca nu se pot casatorii cu cate 5 neveste.
Imi pare rau sa-ti spun, dar ai mari probleme sa intelegi realitatea, dupa cum vad ca raspunzi si la alte subiecte.

| SpiridusulCelCurios explică (pentru Mosotti):

Per total sunt de acord cu ce spui tu și de altfel țin să te felicit pentru modul frumos în care ți-ai expus opinia; poate cel mai ordonat de până acum.
Totuși țin să fac o remarcă; poate greșesc, dar vreau să știu părerea ta referitoare la un alt aspect.
Nu știu dacă e neapărat adevărat, dar eu aș spune că per total sunt mai multe femei aici în țară care ar prefera un bărbat de altă etnie decât un român decât femei care ar prefera un român decât un bărbat de altă etnie.
Asta denotă că majoritatea femeilor din România sunt materialiste?
Mi-e puțin greu să cred.
Pot accepta ideea de materialism ca principal factor determinant în alegerea lor, dar nu cred că mai bine de jumătate din femeile românce sunt materialistice, iar după cum am spus în cazul unei alegeri, eu sunt ferm convins că mai bine de jumătate ar alege un străin.
Ce părere ai?

| SpiridusulCelCurios explică (pentru Violleta2022):

Îți spun sincer că procentul se învârte în jurul a 50%.
Chiar de curiozitate am scris într-o zi: celebrități din România și aproape jumătate dintre femei am observat că sunt căsătorite cu bărbați de altă etnie/naționalitate, în timp ce doar un număr infim de bărbați 2-3 sunt căsătoriți cu femei de altă etnie/naționalitate.
Evident că nu pot raporta celebritățile la populația de rând, cum s-ar spune, dar celebritățile de regulă sunt expuse mai bine la acea globalizare de care se tot vorbește.
Celebritățile de regulă au mai multe posibilități sau alegeri, iar din moment ce aproape jumătate aleg bărbați de altă etnie, deși trăim în România unde 85% dintre oameni sunt români, iar alte 8-10 procente sunt maghiari/sârbi, care nu sunt departe de români ca și gândire.
Acest decalaj procentual dacă-i pot spune așa...(85% români, dar dintre celebrități doar 50% cu români) denotă o oarecare preferință a româncelor pentru bărbați etnici.
Din nou, nu pot raporta la întreaga populație a României, dar o pot lua ca pe un indice.
Dacă România ar fi mai diversă, probabil că mai bine de jumătate din cupluri ar fi între românce și străini.

| SpiridusulCelCurios explică (pentru gemeni6226):

Am vârsta publică. doar ca să știi. Împarte vârsta aceea de 50 de ani la doi în cazul meu.
Și nu m-am luat de tine, apropo... am răspuns aproape tuturor persoanelor care mi-au scris în acest topic, poți verifica acest lucru.
Okay, opinia ta este că bărbații de altă etnie sunt mai galanți și mai manierați decât românii, am înțeles. Îți mulțumesc mult.
Nu-ți împărtășesc opinia, deoarece eu cred că etnia nu reflectă personalitatea sau comportamentul unei persoane, dar îți respect opinia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Cifrele tale sunt departe de a fii reale.
Este evident ca nu ai habar ce vorbesti si nici nu te uiti pe statistici, ori poate nu le intelegi.
Ti-ai blocat creierul pe o cifra si refuzi sa vezi realitatea.

Nu stiu ce varsta ai, dar dupa cum refuzi sa accepti realitatea, banuiesc ca esti inca adolescent, care abia acum pasesti in viata si lumea lui se invarte in jurul cunsocutilor si a lungimii tale vizuale.

Sincer, ma depaseste incapatanarea ta si refuzul sa accepti realitatea si cum nu am chef de contarziceri, am sa ma retrag dupa topicul tau.

| gemeni6226 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Nu an scris ca toti romanii numai cei trecuti de 50 cei tineri sunt foarte draguti si respectuosi trebuia sa citesc in profilul tau varsta inainte de a da raspuns scuze daca ti-am gresit.Succes in viata si inca o data scuze ca nu ti-am citit varsta.Nu ma mai bag altul.

| Mosotti a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

De unde stii tu ca-s mai multe care vor un barbat de alta etnie?! De unde ai scos-o? Convingerea ta ce baza reala are? In general majoritatea vor romani de aici in tara lor, orasul lor, e mult mai comod asa, nu s-ar complica sa se duca la dracu doar daca cum am zis, gaseste pe cineva care ii place f tare si nu a mai vazut aici altul la fel, atunci da, alege sa se duca acolo chiar daca ala nu are o situatie cine stie ce.
Ca daca te duci la starea civile se confirma, asta ca baza reala din partea mea, ca majoritatea mariajelor sunt intre romani. Nu uita ca la cat de frumoase is romancele, multi din afara le-ar vrea si automat la starile civile ar apare cum zici tu, ca mai multe mariaje ar fi cu alte etnii. UE are 300 de milioane de oameni, noi 20, deci la cati barbati au aia, poate 75 % din romance erau acolo deja, daca ele doreau. In vest sunt enorm de femei nasoale.

Cu materialismul DA, paralel cu ce am spus mai sus, ca nu are legatura! Foarte multa lume e materialista intr-o lume dura, aspra unde muncesti mult si ai bani putini. Multi s-ar sacrifica pentru bani cel putin sa dea la copii, si cum sunt f multi oameni cu trai submediu, iti dai seama la o adica.
Evident ca tot multi nu ar face-o indiferent de situatie, ba ca nu pot sta cu cineva care nu le place, ba ca e incomod si asa mai departe.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Daca vrei sa stii romancele nu sunt cine stie ce "femei de mare prestigiu si respect" is niste javre, ta+rfe, profitoare (exceptie mamica, ca bunica e moarta). Daca ai observat un lucru in Rromania se rade de un handicapat si totusi acel copil nu e vinovat cu nimic ca s-a nascut asa dar oamenii sunt javre.

Tu daca vrei sa iti cauti o fata/femeie ia-ti una din Ucraina s-au Rusia ca proastele astea de la noi si cu betivele alea de peste Prut sunt de joasa speta, le gasesti si in cartierul rosu din Frankfurt pe Main Germania ca stau in vitrina si iti fac cu manuta, ai inteles tu.

Aici nu mai e de trait.

| SpiridusulCelCurios explică (pentru Mosotti):

"Nu uita [...] cat de frumoase is romancele''
Mda. nu știu dacă sunt de acord cu această propoziție. Știi cum e, gusturile nu se discută. Dacă mă întrebi pe mine nordicele, est-asiaticele și o parte bună din femeile latino-americane sunt mult mai frumoase ca româncele.
Statisticile bazate pe căsătoria la starea civilă sunt normale. Trăim într-o țară în care 85% dintre noi suntem români, iar alte 8% maghiari.
Evident că nu vor fi mai multe căsătorii mixte.
Ideea mea nu este bazată pe cu cine se căsătoresc româncele în România. Ar fi aberant... suntem totuși majoritatea.
Ideea este că dacă ar fi puse să aleagă cel mai multe ar alege un etnic și eram curios în afară de bani, care ar fi motivele?
O doamnă aici mi-a spus că sunt mult mai galanți ca românii, un tip mi-a spus că românii sunt agresivi și jignesc femeile, etc.
Înțelegi?

| SpiridusulCelCurios explică (pentru Violleta2022):

Scuze. nu am vrut să te fac cumva să crezi că-i pierdere de timp această conversație. Îți respect părerea, dar nu este în concordanță cu a mea.
Ideea este că dacă ne uităm la procentele demografice ale acestei țări, nici 5% dintre românce nu ar trebui să fie cu străini, și totuși sunt(dacă vorbim de vedete, evident).

| SpiridusulCelCurios explică (pentru gemeni6226):

Înțeleg.
Ideea este că această problemă, dacă-i pot spune problemă, pentru că nu este în sine o problemă, este pregnantă și la nivelul tinerilor.
Vorbim de mult mai multe românce cu străini decât români cu străine.

| SpiridusulCelCurios explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu sunt de acord că româncele sunt cum le descrii tu, dar sunt de acord că nu sunt de mare prestigiu.
Eu personal mă uit la persoană, nu la grup.
Recunosc că fetele din Ucraina, Rusia și Nordul Europei sunt per total frumoase și poate într-o oarecare măsură mai educate decât la noi, dar și ei au mere stricate cum și noi avem mere de aur.
Oricum, ca și român în România șansele să găsești fete de alte etnii dispuse să fie cu români sunt mici oricum, cu excepția unguroaicelor și poate sârboaicelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Pentru că aceia sunt majoritari. Am cunoscut și eu tipi "cuminți", erau așa la început, până le cădeai în plasă, apoi începeau să le pice măștile, una câte una. No thanks. "Băiat cuminte" e un red flag pentru orice tipă pățită.

| Endoryus a răspuns:

Tu chiar esti bolnav mintal. Am si uitat de cate ori am citit intrebarea asta in ultimii ani.

| SpiridusulCelCurios explică (pentru anonim_4396):

Amuzant... și în același timp atât de stupid.
Ce vină au cei ca mine?
În fine.
Partea amuzantă este că fiind din Transilvania cunosc foarte multe persoane de etnie maghiară și chiar unele persoane de etnie sârbă.
Dintre toate unguroaicele pe care le cunosc... niciuna nu a sfârșit cu un,, bad boy,, și majoritatea sunt mai realizate la capitolul relații decât româncele pe care le știu.
Ești sigură că problema e doar la români? pentru că de regulă am văzut o mai bună coeziune în cuplurile româno-maghiare(indiferent că ea e maghiară sau el) decât în cele româno-româno.

| SpiridusulCelCurios explică (pentru Endoryus):

Mulțumesc frumos de compliment. Puteai da totuși un răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Totuși, ți se pare că ești normal la cap și o partidă pe cinste doar pentru că ești "cuminte"? Intru pe aici din an in Paști și de fiecare data văd întrebarea asta. N-ai nicio vina că ești așa, aici ai dreptate, totuși exista totuși soluții la problemele astea. Eu daca as știi cine ești în realitate aș fugi de tine. Nu da vina pe "cumintenie" și naționalitate pentru faptul că nu ai succes la femei. Nu asta-i buba. Grav este că nu conștientizezi ca ai o problemă, deși ți se spune în mod repetat. Daca mai ai și alte obsesii de genul asta, e clar. In fine.

Ce mi-a zis o englezoaică atunci când am întrebat-o cum de nu a avut pe nimeni aici, că e venită deja de câțiva ani: f00cking idiots. lazy bastards. laughing

| SpiridusulCelCurios explică (pentru anonim_4396):

Întrebarea mea era una cu tentă generală, nu particulară.
Am avut relații dar aproape toate cu unguroaice, niciodată cu românce.
Nu mă plâng...
Eram doar curios de ce la nivelul întâlnirilor există diferențele care există.
Din moment ce trăim în aceeași țară, sub aceeași mentalitate, nu văd de ce bărbații ar fi idioți și leneși, iar femeile deștepte și harnice... împărțim aceeași cultură, nu?
Nu mă interesează neapărat româncele, aș fi mulțumit să mă căsătoresc cu o femeie indiferent de etnie.

| gemeni6226 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Acuma imi pare rau inca baiatul meu nu m-i s-a plins de acest lucru.Asa ca nu stiu ce sa zic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Vezi ca unguroaicele sunt niste femei foarte dure si batute in cap. Daca te incurci cu o tiganca nu mai scapi ca vine tot clanul ei sa ii tina partea si daca te impotrivesti esti ca si mort pentru ca la ei e traditia (ti-ai bagat pu+la in ea o ei de nevasta ca altfel...). Cel mai bine e sa cauti una asa cum vrei tu dar sa te poti intelege, cauta una din Bulgaria sau Serbia, Grecia pe undeva pe acolo si poate iese ceva, bafta frate.

| SpiridusulCelCurios explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Mersi mult, omule. Mult noroc și ție!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Mersi, noapte buna.

| Mosotti a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si tiganii astia innapoiati mai sunt, se supara ca am introdus penisul in ea ca si cum as fi introdus cutitul, s-a simtit si ea bine, si eu, si asta este, nu e nici o problema.

| Mosotti a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Da, acum am inteles mai bine la ce te referi, unele poate prefera alte etnii cum ca ar fi mai de calitate, si asta ar fi adevarat, dar sincer? Probleme in cuplu sunt cam la fel peste tot, deci ar rezulta ca si partenerii nu-s cu mult diferiti fata de la noi. In afara nu te bate barbatul, ca sunt legi mai aspre, altfel tu ce crezi?
Insa nu stiu de ce zici ca majoritatea ar alege unul din afara? Ai statistica? Ca e una sa fie cateva sau putin mai multe care vor, si alta e sa gandeasca majoritatea asa. Poate se gandesc ca ala din afara e mai educat, mai civilizat, dar nu stiu daca majoritatea ar vrea asa.

| RAY a răspuns:

Majoritatea căsătoriilor din România sunt între doi oameni de etnie română, acest lucru fiind dat de procentele demografice ale țării(85% români).

vs

Salutare comunitate TPU! Care sunt motivele pentru care ÎN GENERAL fetele și femeile din România preferă bărbații de altă naționalitate sau etnie în detrimentrul celor români?

singur te-ai contrazis, restul de 15% sunt o minoritate care din en motive aleg barbati de alta nationalitate,motive sunt destule, romani sunt cam misogini, considera femeia o sclava, nu stiu sa respecte sexul opus, sunt nesimtiti nu toti desigur

| GabiNoS a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Crezi ca alea din Rusia si Ucraina te prefera pe tine peste ai lor? Majoritatea se casatoresc cu ai lor, iar restul sunt zdrente cum sunt si astea din Romania. Daca nu ai bani nici nu iti recunoaste existenta.

Oricum femeile care umbla cu straini sunt in 90% zdrente.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiNoS):

E normal sa se intample asta ca si in Biblie este scris clar ca toate popoarele au un inceput si un sfarsit asta ne include si pe noi romanii cu referire la intrebarea lui SpiridusulCelCurios. Deci cu alte cuvinte globalizarea e in floare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Da dar la ei pi+zda e avere, ei spun ca iti bati joc de traditia lor veche de secole "ai ciocanito nu mai exista cale de intoarcere decat sa o iei de nevasta altfel esti mort" https://www.youtube.com/watch?v=_ImqOoowsyo

| Fatamuntilor a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca spridusului i-a fugit nevasta cu un strain!rolling on the floor
I-am raportat asemenea intrebari cu vreo 4 ani in urma pentru ca se repeau mereu!
Vad ca nu s-a lamurit sau nu primeste raspunsul care il satiface...

| GabiNoS a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pricope_Marius_1997 - se pare ca esti un globalist convins. Degeaba spui ca "normal e" ca nu este. Daca vrei corcituri intre rase si popoare du-te in America unde iti e locul.

Si repet inca o data, fetele/femeile care umbla cu baieti/barbati straini sunt niste gunoaie. Vai vai, vrea o familie, un sot cu venit stabil si consistent. Iar poporul roman dispare incetul cu incetul.