| SpiridusulCelCurios a întrebat:

Salutare comunitate TPU! Care sunt motivele pentru care ÎN GENERAL fetele și femeile din România preferă bărbații de altă naționalitate sau etnie în detrimentrul celor români?
Majoritatea căsătoriilor din România sunt între doi oameni de etnie română, acest lucru fiind dat de procentele demografice ale țării(85% români).
Nu pot veni neapărat cu argumente sau dovezi evidente, pentru că nu am. Nu este un subiect discutat sau dovedit, dar este ceva ce am observat eu de-alungul multor ani.
Mă supără? poate că da, poate că nu. Sunt conștient că la rândul meu, ca român, am și eu alte opțiuni, deci nu o văd ca pe un motiv de supărare.
Nu voi face referire la maghiari, rromi sau alte minorități est-europene din România pentru că acolo vorbim de procente asemănătoare de români și românce care se căsătoresc cu altă etnie.
Totuși, ce-am observat aproape evident este o preferință izbitoare a multor fete și femei pentru bărbații din Sudul Europei și din zona Emiratelor Arabe și în unele cazuri chiar Nordul Africii.
De ce?
Sincer, cu toate că sunt de acord că banii ar putea fi cauza principală, eu sunt ferm convins că nu sunt doar banii la mijloc.
Banii oricât de greu ar fi de crezut, nu-ți aduc liniștea și fericirea adevărată, ci doar te ajută să întreții ce ai.
Un alt motiv ce mă determină să pun întrebarea aceasta este faptul că deși văd foarte multe românce ce preferă alte naționalități, nu prea văd același lucru la români, care par să se axeze strict pe românce sau alte est-europence.
În ceea ce mă privește, nu am nicio preferință. Preferințele mele sunt legate de muzică, interese/hobby-uri și alte aspecte ce vizează personalitatea și gândirea unei femei.
Aș vrea răspunsuri sincere și elaborate dacă s-ar putea. Vă mulțumesc frumos!

70 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiNoS):

Familia nu e pentru ori si cine, se spune ca "Dumnezeu da sansa de a avea o familie numai celor ce au suferit, celor greu incercati de viata" deci cu alte cuvinte asa stau lucrurile. America e un mare rahat dupa parerea mea, e exact cum ai spus tu "corcituri intre rase si popoare du-te in America". Eu personal nu vreau asta dar viata oamenilor din America a fost scrisa de "El" si e normal sa se intample asta acolo, insa invidia, orgoliul, egoismul, rautatea sunt trasaturi umane care ne definesc.
Iti spun eu ceva Romania deja e in rahat iar pentru generatiile urmatoare rahatul va fi si mai mare, Confucius spunea "rabdarea este o virtute pe care putini o au".
Femeiile de la noi fac ce vor ele, tot ele decid daca vor sa fie cu tine sau nu, sau sa iti aduca copilul pe lume ori ti-l avorteaza, fie te trezesti ca nu e copilul tau dar tu totusi ai trait atatia ani cu gandul ca e al tau genetic.
Aici e vorba despre libertatea de a alege, pana la urma fiecare face ce vrea cu viata lui.
Globalizarea a pornit de la oameni incepand cu cei de sus pana la cei de jos, cu alte cuvinte lumea este intr-o continua schimbare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiNoS):

"Daca vrei corcituri intre rase si popoare du-te in America unde iti e locul." e in firea noastra pana la urma sa ne distrugem unii pe altii fie in libertate sau la puscarie. Absolut toate rasele au acelasi scop pe pamant dat de Dumnezeu, o data si o data tot se va ajunge aici pentru ca toate au un inceput si un sfarsit asa si omul, popoarele, rasele, limbile/dialectele, absolut totul. E exact ca un copac a prins radacini, pe urma creste, infloreste, se usuca si in final cade la pamant.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiNoS):

Tiganii, ungurii, si alte nationalitati ne vor depasi ca numar, deci poporul roman va disparea cu totul cum s-a intamplat si cu nemtii care au ramas foarte putini la numar in Germania.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e de rahat, impacate cu asta.

| GabiNoS a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Esti dus cu capul rau de tot. Dispari cu povestile tale de aici.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiNoS):

Sincer sa fiu chiar mie mila de voi si de copii vostri, pacat. Dar nu uita in viata totul se plateste.

| Mosotti a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ete cucu sunt mort, te intimideaza asa daca e omu fraier in general, nu sunt de capu lor pe aici. Pai da, la mintea lor vulva e avere, insa in averea aia s-a simtit si ea bine, nu s-a sacrificat.
Insa cel mai bine e sa nu ne bagam cu asa ceva.

Iar daca vrei sa sexezi una din asta si atata, trebuie sa nu afle unde stai, sa nu stie nimic, sa vedem unde mai vine, HAHAHA!

| SpiridusulCelCurios explică (pentru RAY):

Restul de 15%? mă îndoiesc că procentul e atât de mare în România. Omiți căsătoriile între maghiari, între rromi, etc.
Poate 2-3% să fie.
Dar în fine, eu nu vorbeam de căsătorii neapărat, ci la modul general - relații și de ce există preferințele care există.

| RAY a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Omule tu a scris ""Majoritatea căsătoriilor din România sunt între doi oameni de etnie română, acest lucru fiind dat de procentele demografice ale țării(85% români).""

| ChrisRo a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

Pentru ca din anumite motive evolutioniste (sanatate, aspect fizic, temperament), ăia iti sunt superiori tie. Pe scurt, au o valoare sexuala mai mare decat ai tu.