| Georgexyz99 a întrebat:

Salutare. De la un timp am ajuns să îmi urăsc stilul ăsta de viață. Nu am niciun prieten, nu reușesc nici în ruptul capului să îmi fac nicio prietenă, vara ar trebui să fie un anotimp special, dar pentru mine e un coșmar. Mai ales că am și licența peste 3 zile mă apasă mai tare. Nu am niciun prieten cu care să ies, să mă distrez, stau numai la pc, numai in casă... singur n-ar avea niciun farmec să ies... mai ales după licență aș vrea să cunosc lume nouă dar nu vrea nimeni să interacționeze cu mine.
Mă simt singur, deprimat, cu moralul la pământ, dacă aș vrea să ies cu cineva pe afara nu aș avea cu cine. Ce aș putea face? (Nu îmi spuneți să ies pe afară și chestii, nu aș avea cu cine). Menționez că am 24 de ani și totul e perfect... perfect imposibil.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

SIGUR ai o fata cunostinta, de varsta apropiata tie, cu care te intelegi.
Apeleaza la ea si roag-o sa te ajute, sa te indrume!winking

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca iti urasti stilul de viata fa ceva sa-l schimbi.Incepe cu pasi mici si schimba cate un obicei, incearca lucruri noi, citeste, cauta-ti un hobby.

Cred ca in acest moment ar trebui sa te concentrezi pe licenta si abia apoi sa iti faci grija cum va decurge vara.

| Frank51 a răspuns:

Dacă ești din Brașov te scot eu.

| AliGab a răspuns:

Ar fi perfect posibil daca te-ai ridica din lincezeala. Da licenta (succes!) Si angajeaza-te. Si da, este mai bine sa iesi singur decat sa stai la PC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant cum ai ajuns la vârsta ta și nu spui despre un hobby ceva. Toți avem un hobby. Uite ca eu practic ciclismul, sunt pasionat si de drumeții pe jos, fotografia, muzica electro dance sau trance. Si ce sa vezi : nici eu nu am prieteni cu care sa ies, mereu singur sunt în ture cu bicicleta sau când merg pe jos. Merg pe bicicletă in timp ce ascult muzica în căști, ma bucur de natura, fac sport ( am slăbit 12 kg după aproape 4000 km de biciclit doar anul acesta). Nu mai sunt nici anxios, nici depresiv, nici deprimat, nici cu moralul la pământ pentru ca mereu găsesc activități de făcut "solo". Tu zici ca nu vrei sa ieși afara din casa pentru ca nu ai cu cine. Atunci stai acolo și plângeți singur de milă. Pentru ca nimeni de aici nu te va lua de mânuță sa te scoată pe tine din casă sau din starea în care te afli tu.

Poate eu sunt mai introvertit care doresc sa îmi petrec timpul liber mai mult singur. Poate tu ești de partea cealaltă (extrovertit) si cauți pietreni la grămadă, nu contează ca falși, sa fie acolo ca sa nu te simți singur și sa ai cu cine ieșii. Am cunosc un băiat care sa lauda ca avea prietenii "mulți", dar din toți prietenii lui am fost singurul care i-am acordat cea mai multa atenție pentru ca restul prietenilor lui nici măcar nu ii răspundeau la telefon. Ma chema peste tot când nu avea cu cine altcineva merge, apoi când avea nu ma baga pe mine în seama. Până i-am dat cu UȘCHEALA. Sa vezi cât a insistat sa vorbim din nou, pentru ca într-adevăr am fost singurul care i-am acordat atenție. Prieteni din ăștia probabil vrei și tu : sa te caute doar când au nevoie de tine, apoi când nu mai au, sa nu te mai bage în seama. Asta nu mai e prietenie, sincer. Si am ajuns la concluzia ca mai bine singur decât în preajma acestor oameni falși și toxici. Înainte sa vreți prieteni, asigurați-vă ca știți si ce înseamnă "prietenia". Nu doar interese proprii cât sa nu va mai simiți voi singuri.

| hipotronic a răspuns:

Salut. Poate că ești o fire mai emotivă și introvertită, dar bazandu-mă pe experiență, priceperea mea la oameni, intuiția și flerul meu, tu cu siguranță ai multe de oferit omule la fel ca și mine pentru că și eu într-o mare măsură sunt și mă simt la fel ca tine în perioada asta

Doar că vezi tu, oamenii nu pică din cer, avem nevoie să ieșim și să facem lucruri și să pornim la activități de grup de exemplu

Deci cred că avem nevoie de curaj să pornim la drum

În online e foarte puțin probabil să gătești oameni cu care să ieși și să îți faci prieteni

Eu în afară de întâlniri cu fete de pe Facebook n-am ieșit cu excepția interviurilor sau unor evenimente la care am fost

Eu unul mă gândeam să ies la ateliere, evenimente sau comunități cu pasiunii comune și acolo să încerc pe cât posibil sa intervstiinez

Tu ce idei sau soluții ai? Apropo am 25 de ani și eu amice laughing

| Nestiutorulnou a răspuns:

Hmmm?

Un mic c/p cu o alta intrebare de pe TPU. O fi o coincidenta, nu zic nu, dar e cel putin interesanta chestia.

în 22 Iulie 2013 | AloneInTheDarkness a întrebat:
Imi urasc viata. Nu am niciun prieten vara ar trebui sa fie un anotimp special, dar pentru mine e un cosmar.Nu am niciun prieten cu care sa ies, sa ma distrez,. stau numai la pc ..Ma simt singur, deprimat, daca as vrea sa ies cu cineva pe afara nu as avea cu cine. Ce as putea face? (Nu imi spuneti sa ies pe afara si chestii, nu am cu cine? )

| Nestiutorulnou a răspuns (pentru Nestiutorulnou):

Semnele alea de intrebare ar fi trebuit sa fie niste emojy-uri, btw.