| SUDSteaua1947 a întrebat:

Salutare fratilor! Am si eu o problema care imi macina sufletul si nervii la propriu.Am 15 ani si toata lumea stie ca la varsta asta se mai merge la un chef cu prietenii,mai trebuie o haina misto, mai trebuie un ban de buzunar etc etc.Ai mei,nu pot sa spun ca sunt miliardari si nu vor sa imi dea bani,chiar ne descurcam destul de greu dar eu sunt de-a dreptul distrus. vreau si eu un telefon,nu se poate,vreau si eu o haina misto(nu din Obor),nu se poate,vreau si eu sa merg la o petrecere,clar nu se poate daca nu am haine(m-am facut de tot ***atul la toti prietenii ca n-am fost nici la banchetul de sfarsit de clasa 8, nici la balul bobocilor,nici la vreun chef). efectiv nu fac nici macar un sacrificiu pentru mine,din contra, eu am facut pentru ei.am vandut apartamentul de pe langa National Arena ca sa ne facem o casa cu bani mai putini in Glina, tiganeala lumii ca au zis ca o sa isi achite toate datoriile si o sa fie bine.2 ani de zile ma sculam in fiecare zi la 5:30 ca sa fiu la 8:00 la scoala si inainte faceam 10 minute pana la scoala...am tacut,niciun progres. spun ca n-au bani sa-mi ia o haina, mi-e rusine sa ma mai duc la liceu ca ma imbrac cu aceleasi haine de vreo 4 ani si de atunci mi-am mai luat vreo 3 tricouri, o pereche de blugi din Obor si de incaltat ma incalt cu ce nu-i mai place lui varmiu.in schimb oamenii mei cheltuiesc vreo 4-5 milioane,poate mai mult, dar nu vreau sa vorbesc aiurea pe tigari.cum puii mei sa nu te apuce dracii cand eu nu-mi permit nimic si tu spargi cat nu castigi pe tigari? sunt niste oameni buni,n-am ce spune,chiar painea lui Dumnezeu,dar nu stiu,am senzatia ca ei vor sa-mi rezum viata la casa, masa si scoala.Am note chiar prea bune,ma chinui sa imi iasa 8, 50 sa iau si eu bursa dar uneori imi vine sa-mi bag piciorul in tot ca precis tot la ei o sa se duca si banii aia.si parca nu aveam destule pe cap nu stiu cum doamne iarta-ma si in generala si in liceu m-am nimerit numai cu fii de barosani,cu iphone 5, Nike din cap pana in picioare, etc etc si chiar mor de invidie.De fiecare data am mai uitat, m-am mai luat cu altele dar mereu imi vine tristetea asta si simt ca nu mai pot.De catva timp incoace eu nu mai sunt om,la scoala uneori imi vine sa plang de draci, chiar acum putin timp aproape ca i-am spart botul unuia.Acum spuneti si voi,oi fi eu nebun, materialist? O fi la mine problema? Va rog eu sa fiti sinceri ca si asa simt ca explodez.pfffff Doamne, funda!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Cam urat din partea lor sa nu iti dea bani, iar ei sa fumeze.
Gandesti bine, chiar de apreciat gandirea aceasta cu tigarile.Nu mai bate oamenii aiurea, ce strica unul si altul ca nu ai tu bani?
Fa sacrificii frate, greu, dar...
Nu-i niciodata usor. Vrei haine iar ei nu iti dau? Bun, ii injuri in gand putin cand ii mai vezi cu tigara in mana si economisesti.
Tu stii cat imi dadea mie mama la liceu?
Exact 10 lei, DA "frate" din care 8 ii dadeam pe transport la masina si mai imi ramaneau 2 lei.Dar eu nu ii dadeam pe mancare sau prostii, stateam nemancat de seara de la 19 si pana a 2-a zi la 15:30 dupa amiaza, iar banii ii strangeam pentru diverse motive si hobbyuri.Asa am reusit sa imi cumpar chitara, ustensile pentru pictura, sa imi incarc telefonul eetc.si ma caram zilnic cu vreo 300 lei stransi la mine in ghiozdan in bancnote de 1 leu de zicea colegul ca am fost dupa mort.Au inceput in timp prin liceu sa rada de mine, eu aveam o atitudine nepasatoare total.Imi reprosau ca sunt robot, ca nu mananc, nu beau apa.Iti dai seama eu stateam cu banii in ghiozdan, ajunsesem la 1000 roni,dar stiam ca daca ii cheltui pe mancare si sucuri altii nu mai vin inapoi. Apoi dupa ce m-am chinuit sa ii strang atat i-am dat mamei sa plateasca din datorii pe toti, si nu i-am mai cerut inapoi, am renuntat la toate visele care le aveam.Dar nu m-am dat batut, am inceput sa strang iar, si pana la sfarsitul clasei a 12-a aveam in cont 1000 de euro.Se uita ciudat lamine si cei de la banca, ca un elev cu atatia bani mai rar.Eu eramlipit si totusi prin sacrificiu mi-am umplut singur sacosa.De atunci nu mai am nevoie de nimeni, fac ce vreau eu, ma duc unde vreau eu si ma intalnesc cu cine vreau eu, nu mai cer bani la nimeni.Ai mei nu fumeaza, chiar nu aveau de unde sa imi ofere mai mult.si i-am inteles, toata aceasta experienta o transpun acum in pictura si muzica...te formeaza.In viata ori mananci,ori esti mancat.Tu cum te-ai simti mai bine sa iti deqa parintii cate un iphone in fiecare luna,sau sa te lupti cu viata tu singur ca sa il ai? Diferenta dintre mine si tine este ca mie imi luau haine in fiecare an,dar de-alea ieftine,nu ce vrei tu,asa ca acum citeste ce am scriseu, transpune in situatia ta si vezi cat de defavorizat esti. Aaaa, am uitat, telefon mi-am luat singur din banii de buzunar, aia 2 lei de mi-i dadeau, in cateva luni mi-am cumparat un telefon de la un coleg.Sa nu maizic ca am aflat prin clasa a 9-a ca am un frate bonlav si ca sanse sa se faca bine sunt aproape nule.Niciodata nu am cersit mila celor din jur si in atatia ani de liceu nici un coleg sau profesor nu stia si nici acum nu stiu (am terminat liceul) de fratele meu bonlav, nu eram persoana care sa se planga, aveamnote de 10 la tot aproape, in clasa a 9-a deveneam olimpic la matematica,romana,biologie si chimie,tot timpul radeam si paream un om fara probleme, dar nu era asa, sunt o persoana foarte sensibila, dar NU slaba! Apoi am inceput sa sufar pentru fratelemeu si pentru viata mea, iar in clasa a 10-a abia daca puteam sa mai am note de trecere la matematica si scadeam zilnic notele,profesorii incepusera sa creada ca m-am prostit,dar problema mea nu era in gandire,ci in suflet.Din cauza fratelui incepusem sa imi pierd memoria des,nu mai stiam sigur ce mancasem ziua trecuta, si uitam des unde puneam anumite lucruri, mi-au trebuit luni intregi sa ma redresez ca sa pot lua BAC-ul, din olimpic, ajunsesem vai de mine...in cele din urma am reusit sa trec cu bine peste toate, iar spre final de liceu am fost si medaliat pentru cea mai mare medie pe clasa happy. Esti mic pentru o asa experienta, dar de acum te formezi ca si caracter de acum incolo.Pe mine daca ma pui in 5 mld de oameni tot ma recunosti, am aceasta capacitate, prin felul meu de a fi de a sensibiliza oameni.Asa ceva nu cred ca te nasti, ci dobandesti din cadrul in care cresti.Tu vezi ca la o asa atitudine o sa ajungi sa fuga toti de tine, crede-ma. Sper sa nu fi scris degeaba toate aceste lucruri si sa fi inteles ceva din ele, nu uita intotdeauna exista oameni mai saraci, sau defavorizati ca tine!
Te salut.

18 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu e o soluţie uşoară. Răbdarea şi-atât. Învaţă bine şi la 18 ani scapi. Poate faci o facultate şi ajungi pe picioarele tale. Soluţii de moment nu există. Poţi să te angajezi până atunci în week-enduri part time. Fsaci un ban. Poţi munci toată vara etc. Eşti mărişor. Dacă vrei poţi obţine nişte bani.

| Liviu a răspuns:

Stii,te cred, asta pateam si eu in clasa a 8.Insa sa iti spun un lucru, si ti-o zic ca la un frate, n-am motive sa te mint.Vei invata sa pretuiesti banul.Aia care au acum iphone, si nike si tot pamantu din ghiveciu de flori.Aia nu o sa stie ce inseamna ban muncit, si nu o sa tina la ban, spre exemplu eu am muncit pe 6 milioane pe luna iN mana, si cui ii spuneam de varsta mea,radeau cu lacrimi de mine ca de bani aia 'mai bine stau si sparg seminte in fata blocului' asa imi spuneau.Iar eu le spuneam frumos 'si bani de seminte,nu iei de la mami? ' Unii se simteau,alti nu le pasau,insa eu eram cu capu sus,ma simteam cineva, lucram. imi beam sucu din bani mei, imi luam o tigare, o cafea din banutu meu(acum din pacate sunt acasasad asta e, sanatate sa fie ) Cu alte cuvinte, capu sus.Nu pune la suflet, is prosti crescuti.Tu sa fi mandru, si sa nu iti fie rusine cu parinti tai, chiar daca is tarani, chiar de ar fi ultimi oameni de pe pamant.Asa cum sunt ei, prosti(nu zic ca sunt, vorba vine)destepti, urati, frumosi.De bine de rau ti-au pus o paine pe masa big grin si asta face toti bani happy

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Schimbă-ţi anturajul.Tu îi vezi pe oamenii ăştia de faţadă şi ajungi să îţi doreşti să fii ca ei.Şi asta nu e bine.Prietenii adevăraţi nu te apreciază pentru că ai haine de firmă, telefoane de ultimă generaţie şi alte tâmpenii care le mai plac adolescenţilor.Prietenii adevăraţi sunt lângă tine când îţi merge bine, dar şi când îţi merge rău.Astfel,nu vei mai fi nevoit să faci eforturi peste puterile tale pentru a fi pe placul lor.Trebuie doar să fii tu, cel de zi cu zişi te vor aprecia pentru asta. Gândeşte în viitor. Poate găseşti o fată fiţoasă care se îmbracă în haine de firmă şi aşteaptă să iasă doar cu băieţi cu buzunarul gros.Ţi-ar place să ieşi cu astfel de fată? Când sunt alte fete care îţi mulţumesc dacă ieşiţi la o plimbare în parc şi te place aşa cum eşti? Gândeşte de două ori, e în joc viitorul tău.

| SUDSteaua1947 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

EU n-am anturaj si din astea, nu ies afara cu golanii etc etc.si nici nu e vorba de anturaj, eu niciodata nu am vrut ceva ca sa ma dau mare la altii, ci pur si simplu ca imi place mie, pentru orgoliul meu, ca sunt orgolios.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru SUDSteaua1947):

Şi laşi orgoliul să fie distructiv?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alex,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa scapi de ce spun cei din clasa fa sa para ca iti este bine asa. Cand iti zic ei sau incep sa bata apropori de hainele tale spune : "Mneea, mi-e asa o lene sa vin si la scoala, dar barem sa merg sa-mi iau si haine". Sau cu telefonul:''Nu-l schimb nici sa ma bati, e al meu. Doar daca se strica imi iau altul si sper sa nu se strice ca nu ma duc sa-mi iau altul, mi-e prea lene".

Acasa ar trebui sa vorbesti cu parintii tai :''mama, tata voi dati atatia bani pe tigari, sunt de parere ca trebuie sa rariti din tigari. profa de romana mi-a dat sa cumpar carti" si de banii aia iti iei si carti (cauta si tu undeva mai ieftin) si haine.

La 18 o sa te poti angaja, mai rabda si tu putin si pune burta pe carte daca vrei sa nu se repete povestea cu banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Linisteste-te, n-ai nicio vina! Insa problema ta e cam greu de rezolvat...
De tigari nu o sa se lase, stiu sigur, nu poti sa-i convingi.Dar chiar o sa-ti ia bursa? Asta e foarte nedrept!
Incearca sa faci niste bani, sa te angajezi pe undeva, ideal ar fi fara sa stie ei.Dar asta e cam imposibil asa ca poti sa le spui ca ai un castig mai mic decat cel real si sa economisesti bani. Daca iti cumpei o haina mai buna le spui ca ai primit-o cadou, vezi tu ce inventezi.Insa pana la 18 ani trebuie sa ai rabdare.

| SUDSteaua1947 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca am zis bine IMI IA BURSA...chestia e ca nici eu nu sunt genul care sa bata obrazul incontinuu.adica sincer sa fiu si eu m-as simti unpic ciudat sa stiu ca am 3 milioane in buzunar si pe ei ii suna banca sa-i intrebe cand platesc rata.la asta ma refer.nu prea comunica cu mine.nu-mi spun in fata, direct:Ba, frate astia sunt banii tai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa tot si apuca-te de un sport serios ca rugby

| SUDSteaua1947 explică (pentru anonim_4396):

Vroiam sa ma apuc de box la lia Manoliu, ma apucasaem de kickbox tot acolo dar m-am lasat din cauza scolii in mortii ei.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Din punctul tau de vedere vad ca nimic nu.ti convine si e normal, insa nu vad cum ai putea schimba situatia. Cel mult poti vorbi cu ei despre asta. In rest nu ai ce sa faci decat sa astepti pana iti poti castiga tu banii tai. Sau cel mult poti negocia serios cu ei sa iti lase bursa si alocatia fiindca sunt meritele tale, mi se pare normal sa te bucuri tu de ele. In rest incearca sa eviti sa iti mai faci rau uitandu.te la ceea ce au altii!

| jrockfreak a răspuns:

Găndești normal pentru vârsta ta, nu la tine e problema. Zi-le pe față alor tăi ce te doare, iar dacă nu le pasă, atunci nu te supăra, dar sunt niște părinți extrem de nepăsători, caz în care n-ai ce face, încearcă să îți mai găsești ceva munci, mai vorbește cu dirigintele de burse (deși asta mă tem că doar de la anul se poate) și în general, încearcă să te înconjori cu oameni de valoare, că îi găsești, nu cu ăștia de fațadă. Și eu o duc rău, nici eu nu îmi permit un telefon ca lumea, mă îmbrac de la second (deși să știi că mai bine astea decăt ce știu eu ce chinezării), dar de față cu lumea ajută dacă arăți pur și simplu că nu îți pasă, că te doare în cot, atragi o reputație de cool pe undeva. În concluzie, vorbește cu ai tăi ca lumea, spune-i cum te fac ei să te simți și de față cu restul să te arăți încrezător în tine și că te doare undeva de situația ta materială. Ne este greu, dar măcar în viață vom avea un avantaj, noi putem aprecia cele mai mici lucruri, să ne bucurăm de ele, în loc de restul la care fericirea depinde de ultimul model de ce știu eu ce și de alte capricii prostești. Mai rezistă puțin că va fi mai bine.

| losseru a răspuns:

Asculta bug mafia.te motiveaza frate, esti cel mai tare, tot respectul pentru tine! bravo!

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Dacă ai fi nebun nu ai vrea să îți rezolvi această problemă. Uneori suntem supărați și am vrea să fim fericiți, așa că facem alegeri care ne fac rău.Nu e bine că părinții tăi fumează. Preferă să fie slabi și în loc să păstreze acești bani pentru tine sau pentru lucruri de care au mai mare nevoie.Deci aici au o problemă.Dar tu îți vezi colegii fii de barosani, cu iphone 5, Nike din cap pana in picioare.Să ști că sunt și ei tot copii, ca și tine.Și eu am avut aceeași problemă la un moment dat, dar am descoperit că aparențele înșală și am încetat să mai fiu invidioasă, iar acum îmi pare rău de felul în care am gândit.Sunt niște colegi minunați, nu perfecți și nici nu aș avea nevoie de alții.Nimic din ce faci nu este în zadar iar dacă înveți înveți numai pentru tine.Ai putea să ai mama burselor și să nu vezi niciun ban dar nimeni nu poate schimba faptul că tu te-ai chinuit pentru ea.Așa că nu cere niciodată mai mult decât ți se dă căci ai putea să pierzi și ceea ce ai.

| Burjon a răspuns:

Fa-ti tu viata ta! Tu nu traiesti in aceeasi lume cu ei!

| baldabaclost a răspuns:

Eu sunt sigura ca parintii tai iti vor doar binele...nu inseamna ca esti materialist sau nebun daca iti doresti acele lucruri.Ai 15 ani,e normal ca la varsta ta sa-ti doresti acele lucruri.Un lucru foarte important trebuie sa retii,atata timp cat ai o familie, acoperis sub capul tau, mancare la masa si cel mai important, sanatate, nu-ti lipseste nimic.O sa-ti dai seama de toate astea cand ai sa cresti putin mai mare.

| darkelement9333 a răspuns:

Eu zic sa ai rebdare cand ai ocazia sa te duci la munca ( cu ziua ) Nu strica iti iei haine carti tot ce trebuie faci combinatii pentru telefon chiar daca parinti nu te ajuta.

La mine tot asa nu ca nu au de unde sa imi dea dar imi e mie jena. asa ca ma descurc cum pot. si nu e la tine problema... sunt ff multi copii pusi in aceiasi situatie numai ca pe ei nu ii intereseaza. dar vad ca pe tine te intereseaza si vrei sa schimbi ceva.
Tot respectul! Sper ca te-am ajutat! Funda? big grin