| alinutza4a a întrebat:

Salut.sa nu radeti, daca vreti sa faceti misto nici nu va obositi sa scrieti pentru ca mai rau decat acum oricum nu pot sa ma simt.
in ultimul timp ma simt mereu deprimata, suparata, stresata, nervoasa etc. nu stiu de ce.nu am nici prieten, nici la scoala nu prea am chef sa invat.
am impresia ca nu stiu ce o sa se intample cu mine, pentru ca vroiam sa ma angajez si nu am reusit, si as avea nevoie de un job pentru bani.
cu prietenele mele nu prea m-am intalnit, cand le sun spun ca ies cu prietenii lor si n-am chef sa merg cu ei. vorbim mereu dar nu destul, cum o faceam inainte.imi vine sa stau toata ziua in pat, nici sa nu ies din casa daca as putea, sa nu ma vada si sa nu vad pe nimeni.
cred ca mi-ar fi mai usor daca as avea pe cineva langa mine cu care sa vorbesc si sa ma descarc, dar in acelasi timp as vrea sa trec peste asta singura si sa nu depind de nimeni. sfaturi va rog, ce sa fac pentru a-mi reveni din starea asta.

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Prezinti toate simptomele unei depresii adevarate, deci numai medicul te poate ajuta. El va stabili cauza si tratamentul adecvat. Ai grija ca dureaza destul de mult, pana revii la normal.

| Cosmin a răspuns:

Probabil doar niste cretini ar fi in stare sa rada de tine sau sa faca misto dupa ce ai marturist aici, sincer. Din cate imi dau seama, situatia ta nu este nici grava, dar nici roza; cert este ca trebuie sa faci ceva sa iesi din starea asta, sa-ti gasesti niste activitati frumoase, care sa iti ia mintea de la prostii. Trebuie sa te gandesti de ce ai intrat in starea asta, pentru ca nu se poate ca din senin sa te simti asa. Cauta deep in inima ta si cu siguranta vei gasi. Un alt sfat care ti-l pot da este sa vorbesti cu mama ta, sa incerci sa ii spui ce ai pe suflet si poate ea va reusi sa te scoata din starea asta. Ai zis ca nu ai chef sa inveti; nu e bine deloc; incearca sa te concetrezi pe scoala mai mult si pe gasirea unui job mai putin, pentru ca pana la urma, momentan asta este mai important. Acum poate nu-ti dai seama, insa conteaza enorm sa ai o cultura generala, sa ai habar de ce se intampla in lumea asta. O alta solutie ar fi sa iti gasesti un prieten care sa fie mereu langa tine, in care sa ai incredere, insa cu baietii din ziua de azi, slabe sanse(stiu, sunt baiat), dar suntem niste porci si cei care nu vor sa admita, sunt niste dobitoci. Solutii ti-am dat; acum nu ramane decat sa pui macar una in practica. Sper ca ti-am fost de ajutor. Sarut-mana.

| Simpatic a răspuns:

Ceea ce ai u se numeste depresie, e o "boala" usoara dar care poate avea urmari grave, genul copiilor emo.primul pas pe care trebuie sa il faci este sa dormi bine seara,sa iei pastile de alea din plante si sa te odihnesti cat mai bine. Apoi trebuie sa faci cateva sedinte la un psiholog,asta daca ai o situatie financiara buna,pentru ca exista si tratament medicamentos nu numai sfaturi,pentru cei care nu stiu psihologul este si psihiatru. Daca nu incearca sa gasesti remedii impotriva depresiei,asa este felul tau te inchizi in tine si este foarte greu sa iesi din starea asta,ti se pare ca toti din jur te tradeaza, te dusmanesc, nu e problema sa nu o fi avut si altcineva.Incearca sa iti faci un prieten,ceva tot in genul tau,o fire inchisa,nu te lua dupa vorbele ca contrastele se atrag, pentru ca intr-o relatie daca nu ai nimic in comun cu cineva, aceea nu este o relatie.Nu cred ca ai vrea pe cineva langa tine foarte deschis care sa iti vorbeasca despre fostele iubite ca si cum inca mai tine la ele si u sa nu prea ai ce sa ii spui, sau chiar daca ai sa nu vrei sa ii spui.Sa stii ca timpul le rezolva pe toate,incearca sa iti faci motive sa fii bucuroasa, daca nu iti faci tu norocul, altcineva nu ti-l va face.

| Vali87 a răspuns:

Esti in acceasi situatie ca si mine doar ca eu nu am starea asta permanent ci doar periodic dar destul de des ce-idrept. Ce iti recomand gaseste pe cineva apropiat si descarca-te ca o sa fie mai bine si nu sta inchisa in casa ca singuratatea deprima si mai mult si cauta sa iesi cu prietene sa ai activitati. Stiu ca si ceilalti ti-au zis acelasi lucru dar nu stiu ce altceva sa iti mai scriu, oricum cauta sa iesi din starea asta pentru ca eu de ex sunt tot asa singur, fara job desi am frecat bancile Ase-ului 5 ani si din vara lui 2009 caut ceva si nu gasesc nimic, am si alte probleme si toate astea cumulate ma fac chiar sa am ganduri de sinucidere in ult timp dar sunt doar ganduri nu si intentii. De aceea te sfatuiesc sa iesi din starea asta ca altfel se poata agrava.
Bafta!

| WR104 a răspuns:

Nu mai incerca sa le faci pe toate in acelasi timp.

| Amy a răspuns:

Asa mi se intampla si mie cateodata.cred ca la tine este din cauza stresului, sau ai ceva pe inima si nici nu ti-ai dat sema.gandeste-te bine din cauza carei probleme ai starea asta, ia-le pe toate la rand si poate vei gasi cauza. incearca sa iesi in oras cu prietenii, nu te izola, pentru ca asa este mai rau, gandeste-te la partea frumoasa a lucrurilor, incearca sa vezi viata cu alti ochi. :*

| anonymus_1825 a răspuns:

Citeste cu atentie:
-nu iti mai plange de mila in casa, in fata calculatorului si iesi la plimbare, aer curat, mergi si fa sport (mai mult decat astea nu are ce sa te ajute)
- fa-ti prieteni noi, incearca sa aduci intotdeauna ceva nou in viata ta si diversificat (sa nu ai timp sa te plictisesti aiurea). diversifica-ti alimentatia, programul zilnic etc.

| Creatorul24 a răspuns:

Gasesteti preten

| luschan a răspuns:

Www.luschan.blogspot.com
poate te ajuta

| andrei57 a răspuns:

Buna alinutza, sincer imi pare rau ca treci prin momentele astea de deprimare... incearca sa iti petreci si tu timpul ascultand un post de radio cat de cat vesel, asculta muzica e un remediu f bun...incearca sa faci lucruri pe care le faceai in copilarie, de ex uite-te la desene animate sigur o sa uiti de gandurile care te deprima si cand ai timp mergi si pe la o biserica si incearca sa stai cateva minute sa spui o rugaciune incet incet sper sa treci peste momentele astea dificile, trebuie sa ai doar vointa! Mult succes si sper sa fi fost de ajutor!

| daria_2362 a răspuns:

Alinuta este din cauza ca nu ai obtimut jobul si te-ai inchis in tine fii o persoana deschisa si o fire simpatica si nu te supara decat cand este legat de familie in rest uita si intoarce spatele