| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, 1.47 inaltime si 50 kg. Nu mai cresc de vreo 2-3 ani. Ma simt cat se poate de rau si de deprimata. Sunt grasa si din cauza asta nu imi vine nicio haina mulata pe corp bine, baietii nu se uita la mine, trebuie sa port pantaloni cu talie inalta sa-mi acopar burta pe care nu o pot suporta, am fata rotunda si arat oribil. Nu am nici prieteni. Ma simt cat se poate de inferioara tuturor. E atat de usor pentru toti sa spui "ai incredere in tine", "fiecare e frumos in felul lui", dar e atat de greu sa urmezi aceste sfaturi. Doamne, nu am nici macar 1 metru jumate! Nimic nu imi vine, doar haine care nu-mi plac. Am tinut o dieta timp de o saptamana, am slabit 3 kg si imediat ce am renuntat s-a depus totul intr-o singura zi. Imi vine sa mor cand citesc "am 1.60 si sunt scunda". Eu, CU 1.47, CE SA MAI SPUN? Chiar nu mai vreau sa traiesc asa crying((

13 răspunsuri:
| Alice_6278 a răspuns:

Eu iti sunt prieten.inteleg ce simti dar trebuie sa ai incaredere in tine.Asha te-a facut Dumnezeu trebuie sa te multzumesthi.Incearka sa ai incaredere in tine.nu fii nepasatoare ai pentru ce sa traiesthii.sint unii oameni care vor sa traiaska dar nu pot...Esthi cum esthi nimeni nu te poate schimba.vei mai caresthe si te vei dezvolta.nustiu poate asa va este generatzia. kapul sus esthi om si toti oamenii traiesc cu speranta.Nu uita iti sunt prieten si eu ca fiind prietena ta te sfatuiesk sa luptzi sa luptzi pentru identitatea ta.totul este trekator iar peste kitzia ani vei fi o fata inalta frumoasa si plina de energie.:*

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Eu la 12 ani aveam 1. 53 big grin

| ruxybelle a răspuns:

Nu e bine... la inaltimea ta cel mai indicat ar fi sa ai 37 kgbig grin eu am 1. 60 si 50 kg

| ruxybelle a răspuns:

Eu am 12 ani si 1. 60 si 48-50 kg

| SeNyS a răspuns:

Fiecare om este frumos in felul sau, si sa stii ca fetele mignione sunt foarte dragute si apreciate de baieti, problema la tine este ca zici, ca esti grasa, insa asta se poate rezolva tinand un regim mai drastic, in care sa iti pui increderea si il tii cu rigurozitate.Cu inaltimea daca nu suporti, mergi la endocrinolog si iti va da probabil ceva tratamente cu hormoni, dar daca ceilalti membrii ai fam sunt la fel d scunzi ca tine, nu te astepta la ceva miraculoswinking! Ai incredere in Dumnezeu fiindca el stie de ce si pentru ce sunt fiecare cum suntem, suntem cu un scop anume.Si repet fetele scunde sunt chiar ft dragute, adica si eu am tot 17 ani si am fetele scunde la mine in clasa, nu ca eu as fi prea inalta.Ai incredere in tine si Dumnezeu si vei reusi. Te pupic si astept rasp de la tinewinking

| SeNyS a răspuns:

Fiecare om este frumos in felul sau, si sa stii ca fetele mignione sunt foarte dragute si apreciate de baieti, problema la tine este ca zici, ca esti grasa, insa asta se poate rezolva tinand un regim mai drastic, in care sa iti pui increderea si il tii cu rigurozitate.Cu inaltimea daca nu suporti, mergi la endocrinolog si iti va da probabil ceva tratamente cu hormoni, dar daca ceilalti membrii ai fam sunt la fel d scunzi ca tine, nu te astepta la ceva miraculoswinking! Ai incredere in Dumnezeu fiindca el stie de ce si pentru ce sunt fiecare cum suntem, suntem cu un scop anume.Si repet fetele scunde sunt chiar ft dragute, adica si eu am tot 17 ani. Fa mult sport. te pop.bafta

| raisa1993maria a răspuns:

Si eu sunt mica de statura, am 1. 50, 17 ani si 42 de kgstraight face

| maiabia1995 a răspuns:

Nu mai fi trista. Mereu tineam si eu diete si slabesc foarte greu, asa e metabolismul meu. Ca sa slabesti si sa nu mai se puna pe tine poti sa alergi la stadion sau sa te plimbi la inceput, in fiecare zi si incerci din ce in ce mai mult, nu manca seara, doar fructe, incearca sa te obisnuiesti. Dimineata mananca orice vrei si la pranz sa mananci ceva care sa nu fie prajit in ulei etc.
Poate o sa mai cresti, daca e ceva ar trebui sa te duci la un control sa fi sigura ca e totul bine.
Incearca sa nu te complexezi, gandeste-te ca esti frumoasa fara sa te gandesti la altii, impuneti asta si daca tu ai incredere in tine atunci o sa ii faci si pe altii sa te priveasca astfel.
Nu mai te gandi la prieteni, daca ei nu vorbesc cu tine inseamna ca nu pot aprecia, gandeste-te ca familia ta e cea mai importanta si te iubesc foarte mult.
Eu am o colega in clasa care e grasuta si toti o jigneau, dar ea nu ii baga in seama si cand pleca de la scoala incepea si plangea, se descarca pentru ce s-a intamplat in ziua aia. Dupa o perioada nimeni nu a mai avut nimic cu ea si a devenit si ea prietena cu mai multi colegi.
Fii tare, o sa treci si peste asta!

| valThina a răspuns:

Si eu sunt mica de inaltine adica 1. 53 cm si 46 47 de kg si tot 17 ani ca si tine.in primul rand trebuie sa faci sport dac avrei sa slabesti...sa mergi pe jos, sa alergi cel putin5 min p zi.si din ce in ce mai mult.si nici sa nu mananci foarte multa paine sau paste sau multe prajeli.mai bine renunti la prajeli ca nu fac bine nici organismului.incearca sa mananci supe sau ciorbe, carne facuta la gratar(pe jar sau pe aragaz) sau la cuptor, sau numai fiarta. daca tu ai incredere in tine(cu toate ca e greu) vei reusi sa faci persoanele din jurul tau sa te priveasca cu alti ochi.
nu purta rochii sau fuste peste genunchi ca acestea iti vor scurta picioru, poarta bluze nici foarte scurte nici foarte lungi, pentru a nu-ti scurta picioru, daca vrei sa porti bluze cu linii apeleaza la cele cu linii pe verticala nu pe orizontala pentru ca aceste linii verticale creaza iluzia de alungire a corpului.
parul sa nu fie foarte lung dar nici scurt.
poarta pantofi cu toc sau cu putina talpa daca nu poti merge pe tocuri.pantofii /balerinii sa fie cat mai decupati, sa nu aibe banta aceea in jurul gleznei.
tapeaza-ti putin parul in crestet pentru a crea iluzia de corp mai lung.
fi atenta cu ce te imbraci si sa stii ca pantalonii cu talie inalta sunt foarte buni si chiar la modawinking

| psycho_5607 a răspuns:

Daca as fi in locul tau, m-as duce la un sport. Sau la sala. Sau as face jogging. Eu chiar daca am o silueta sportiva, fac jogging ca sa ma mentin. Daca nu vrei, poti face exercitii acasa. Abdomene, genoflexiuni. Dar mai multe.nu 5-10 si gata. Faci 50 pe zi minim. Iar despre problema inaltimii, du-te la baschet sau ia tratamente de crestere. Dar sincer, persoanele minione care stiu sa se puna in valoare sunt foarte frumoase, din punctul meu de vedere.
Te pup si ai grija de tine.
Va trece si asta :*

| oleee a răspuns:

Du-te la medic. exista tratamente pentru crestere

| ashley26pink a răspuns:

Poti face o operatie care sa iti extraga grasimea sau sa incepi sa iei pastile pentru slabit. Chiar daca celelalti ti se par superiori si tu le pari inferirioara, gandeste-te ca si tu le esti intr-un fel sau altul superioara, dar ei nu vor sa recunoasca.

| Ramoemi_Petrean_Vicol_1979 a răspuns:

Am vrut sa- ti scriu desi sunt mult mai invarsta decat tine dar am 1, 51 cm si 46 kg datorita faptului ca sunt mignona m-a ajutat atunci cand am vrut sa vad avantajele pe care le pot avea.
In adolescenta m -am simtit uneori prost din cauza inaltimi dar am reusit in viata cu ajutorul lui Dumnezeu In prezent sunt casatorita am 2 copii minunati
In privinta locului de munca da intr-adevar am fost jignita si umilita la inceput apoi m am impus si am reusit chiar am fost promovata. Am ajuns sa fiu sefa unor femei inalte si cu corp de invidiata chiar si barbati.
Cred ca poti sa scapi de nemultumire incercand sa te placi exact asa cum esti.Cred ca Dumnezeu stie de ce a vrut ca noi sa fim asa.Am ajuns sa multumesc lui Dumnezeu pentru tot pentru ca nu inaltimea conteaza asta o poti masca print o imbracaminte adecvata dar intelepciunea este cel mai de pret lucru.Sa nu uit sotul meu are1, 82 cm si m-a placut din prima zi incare ne am intalnit faptul ca sunt scunda am iesit in evidenta.