| mariatanase a întrebat:

Salutare lume!
Am cateva mici, mari probleme. pe 13-14 iunie am fost pedepsita de frati-miu ca am intarziat acasa o ora jumatate, dar a doua zi mi-a scazut din pedeapsa cu 7 saptamani(fusesem pedepsita o luna jumatate) adica am fost pedepsita o saptamana, toate bune si frumoase. Fratele meu are o iubita de 17 ani, eu stiam de existenta ei, insa pana acum 2 saptamani nu am cunoscut-o fata in fata, si deodata ma trezesc cu o fata la usa imbracata de zici ca e venita de la trotuar cautandu-l pe Andrei(frati-miu). L-am chemat, el a invitat-o in casa. Asa nu prea m-a interesat la inceput, insa dupa am vazut ca are un efect prost asupra lui, de ce? Pai de exemplu pana acum o luna Andrei nu suporta violenta, insa de cand am cunoscut-o oficial pe iubita-sa, imi iau din ce in ce mai multe palme. Un bun exempu ar fi saptamana trecuta cand am iesit la un suc cu doua prietene, nu prea mai aveam baterie asa ca am inchis telefonul, cand am ajuns acasa, Andrei nu era asa ca eu mi-am vazut de ale mele. Mi-am pus telefonul la incarcat si cand il deschid vad 10 apeluri pierdute de la Andrei. Si cand a venit acasa, mi-am luat o morala+ inca cateva palme zdravene. Nu avea cine sa imi ia apararea fiindca tata e plecat la munca in strainatate si mama ne-a parasit. Acum ca este vara(ma rog cam multe ploi dar tot vara) vreau sa stau mai mult afara insa el nu ma lasa sa stau mai mult de ora 22:00 si plus de asta daca incalc ora nu mai am voie afara cu saptamanile, iar noua lui modalitate de a ma corecta nu prea imi comvine. Poate ca am eu 14 ani si sunt mica insa nu merit atatea palme si iubita-sa aia ahh cat as trage-o de par, se da ea prietenoasa cand e Andrei de fata, dar cand nu este brusc se transforma intr-o scorpie, ma sacaie pe creier, numai prezenta ei acolo, stiu ca fratele meu are o responsabilitate mare.
Motivul pentru care am hotarat sa scriu din nou aici este ca vreau sa ma faceti sa inteleg de ce a ales sa imi faca corectia cu bataia. Acum cateva zile m-a amenintat ca daca mai pun odata gura pe tigara pune cureaua pe mine. Este adevarat ca am fumat o tigara cand eram afara cu prietenii, o suspectez pe sora mai mica a iubitei lu frati-miu ca era de fata cand am fumat, insa nu eram singura cu toti fumaseram atunci, in afara de fata aia, dar fiindca nu a fumat astea de la mine din gasca nu prea o mai cheama afara. Si nu este prima oara cand sunt parata de fata aia la frati-miu. Cum as putea sa inteleg? Este ok ca ma corecteaza in felul asta? Dupa spusele iubitei lui, cica Andrei a vazut ca nu merge cu pedepsele si vrea sa ma corecteze altfel. Eu nu am crezut-o. Chiar m-am saturat sa imi iau bataie mereu, un prieten a observat ca sunt vanata pe obrazul drept si a trebuit sa inventez ca m-am machiat prost. Este bine ce face el?

Răspuns Apreciat de Editori
| RainmakerX a răspuns:

In legatura cu pedeapsa, nu e ok ca te bate dar in acelasi timp are oarecum dreptate si isi face bine treaba de barbat al familiei.

Cum asa? Barbatii nu sunt brute, la asta te gandesti? Da, partial e adevarat dar tu ai 14 ani (nu ca ar avea el foarte multi dar na, el e inlocuitorul barbatului in casa) si ora 22 este o ora destul de tarzie pentru tine. Se gasesc fel si fel de ciudati pe strada, oameni care ar vrea sa-ti faca multe lucruri daca nu le-ar fi frica de o pedeapsa. Cand se lasa intunericul ori mergi acasa ori il suni si ii spui unde esti. Ramai numai daca este cu tine un alt baiat in care are incredere fratele tau sau daca esti aproape de casa si te lasa.
Sa iei telefonul cu tine. Daca nu raspunzi la telefon mai mult il sperii.

Vorbeste cu el. Spune-i sa nu te mai bata, ca te raneste si ca mai bine ati vorbi pentru a remedia anumite lucruri. Nu are cum sa te bata numai pentru ca ii propui sa vorbiti. Fa ce spune si negociaza niste ore mai acceptabile (21 in loc de 22).

In legatura cu iubita lui... nu prea este treaba ta. Exista posibilitatea ca el sa stie ce fel de persoana e respectiva si sa stea cu ea numai pentru corp. De la o anumita varsta baietii au anumite nevoi asa ca nu ar fi exclus sa nu fie o relatie serioasa.

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Nu are voie sa te bata și sa i spui și lui asta. În rest, ce sa zic el îți vrea binele, fii și tu mai înțelegătoare și ascultătoare, astfel încât sa nu mai ajungeți la conflicte puternice

| AleexisViol3t a răspuns:

Nu, e prea mult. Il inteleg pe de-o parte ca are o responsabilitate mare si vrea sa te protejeze, insa nu asa "educi " un copil, ci prin vorbe frumoase, spuse cu calm. Ai putea sa încerci sa vorbesti o data cu el si sa-i spui ca nu-ti place felul in care se comporta cu tine, pana la urma sunteți frați si ar fi ok sa înțeleagă. daca nu intelege, măcar stii ca ai încercat.
Ps: fumatul nu e sănătos, aici are mai multe dreptate.
Baftă!

| Alexand3ru1 a răspuns:

Buna!
Fratele tau iti doreste tot binele din lume, vrea ca tu sa fi protejata, ferita de imprejurimi, grupuri cu vicii ascunse... vrea sa fi un exemplu bun al familiei.
El te pedepseste ca sa inveti minte si ca sa nu mai gresesti.
Incearca sa te ti de program iar in felul asta o sa te-nteleaga mai bine, te va aprecia mai mult pentru ca vede ca-l asculti si ca iti dai seama ca iti vrea doar binele.
Chesti explicata mai sus cu "palmele"(bataia)...nu face bine, asa ca incearca sa vorbesti cu el pe tema asta... spune-i sa nu mai dea in tine, nu cred sa nu inteleaga.