| carbon21 a întrebat:

Salutare, sunt cu o fata de aproape un an jumate, am încrederea in ea și nu am avut din partea ei niciodată un motiv de îndoiala, dar cu toate acestea tot intru pe profilul ei sa văd pe cine a mai adăugat și așa, pe la început imi trimitea ss-uri, acum mai rar, dar ținând cont ca adaugă doar fete, ce sfaturi imi dați sa nu fiu așa obsedat?

4 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Trebuie să îți rezolvi problema cu încrederea de sine, momentele de gelozie nejustificată apar când cineva are o stimă de sine scăzută.

| sayWhaaat a răspuns:

Eu m-am confruntat cu problema asta de pe la 18 ani, am fost si la psiholog, si la psihiatru, nu a rezolvat nimic. Un singur lucru a functionat, de care am aflat mult mai tarziu, si nu e deloc moral, sau corect, dar a mers. Am inceput sa ies si cu alte fete desi sunt intr-o relatie, nu le-o trageam, dar pur si simplu le aveam acolo ca optiuni in caz de orice.

Dupa aia nu am mai fost gelos sau posesiv niciodata. Nu-i deloc frumos dar altfel nu sunt capabil sa am o relatie pe care sa nu o intoxic cu paranoia mea in mod constant.

| carbon21 explică (pentru sayWhaaat):

La mine nu se poate asta, ii prima mea iubire la fel și eu pentru ea, am peste 20 de ani, și nu as vrea sa o rănesc prin gesturi de astea

| Andra9pk a răspuns:

Stii ce? Femeia daca vrea sa insele, o poate face si cand se duce sa cumpere paine laughing)
Nu trebuie neaparat pe Facebook.
Daca vrea sa vb cu altul o poate face si sub nasul tau.
Eu zic sa mergi pe incredere daca nu iti da niciun motiv. O vezi ca e sunata de baieti? O cauta? Ii face vreunul avansuri si ea accepta? Sau cauta ea atentie din partea altora? Al meu era extrem de gelos in primii 2 ani de relatie laughing desi avea si parola mea si stia absolut tot ce fac(nu ca m-ar fi terorizat, dar consider eu ca e normal sa stie unde sunt si cu cine atata timp cat nu am ceva de ascuns). A vazut ca nu ma intereseaza alt baiat, nu le raspund altora si nu permit glume sau avansuri, nu accept cereri de prietenie de la baieti, nu le dau like, nu pun poze nu stiu cum ca sa imi lase baietii comentarii..etc laughing
Si normal ca sta linistit.
El mi-a zis o chestie la inceput : "cand ne vom muta impreuna nu voi mai avea de ce sa fiu gelos " si asa a si fost.
Pe tine poate asta te roade, ca nu e langa tine non stop sa stii tu ce face, cu cine vb, cine o cauta. happy
Atata timp cat vezi ca iti raspunde la tel/mesaje sau iese cu tine fara a gasi pretexte si nu vezi ca se raceste de tine si te evita n-ai de ce sa iti faci griji.