| alexalexmarian a întrebat:

Salutare, TPU! Acum vreo 1 luna am inceput sa vorbesc cu o fata...toate bune vorbeam aproape in fiecare zi ba de facultate, ba de ce faceam in ziua respectiva, mai povesteam si se mai ajungea si la chestii personale.Imi dadea sperante ca ar vrea ceva cu mine. Dupa un date cam nereusit si dupa o micuta cearta ea iesea mai mereu cu un prieten, zicea ea, alteori imi oferea aceeasi afectiune si atentie.Imi tot spunea ca suntem doar colegi dar privirea ei imi spunea altceva.Sapt. trecuta cand am invitat-o in oras a acceptat, ramanand sa stabilesc ora.Am vazut ca devenise putin mai diferita si in ziua cu pricina, cand i-am dat mesaj imi zice ca e cu fostul si se duce acasa.Acum nu am mai vorbit de 4 zile si in ultimele dati raspundea mai sec la mesaje.
Ce ma sfatuiti sa fac?

15 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sa nu mai vorbesti cu ea nici zilele urmatoare.
Si nici zilele urmatoare urmatoarelor.
Si tot asa pana-ti da ea mesaj.
Daca-ti da.

| NarcisIfrim a răspuns:

La revedere tabara draga.Nu ai nevoie de explicatii si de sfaturi.Te va cauta ea, dupa ce ala isi va bate joc de ea.Seara placuta.

| LittlePoppy a răspuns:

Visezi. Vrei tu sa se intample ceva si ti se pare ca vrea si fata. Fii realist.

| alexalexmarian explică (pentru LittlePoppy):

Sincer da, dar nu mi se pare, la fel voia si ea

| LittlePoppy a răspuns (pentru alexalexmarian):

Ti-a spus clar? Sau doar ai interpretat tu ceva dupa cum doreai sa fie? Stii, ca in "semnele" alea, ca daca te mananca mana dreapta, dai bani. In timp ce altii spun invers.

| alexalexmarian explică (pentru LittlePoppy):

Nu ca semnele alea... da, se intelegea ca ar vrea, si un prieten tot asa mi-a zis...n avea de ce sa ma minta.

| LittlePoppy a răspuns (pentru alexalexmarian):

Deci, e cum spun: intelegi ce vrei tu, nu ce transmite ea. Of, hormonii astia!

| AlexValentinn a răspuns:

Ce sa faci? Sa o lasi in pace ca este evident ca nu vrea nimic cu tine, sunt destule semne clare: date nereusit, ai invitat-o din nou, a acceptat si apoi a zis ca nu mai vine ca se duce spre casa, iti raspunde sec la mesaje, destule semne clare pentru care nu ar trebui sa mai vorbesti cu ea. Ce trebuie sa stii pe viitor: raspunsurile seci (nu mereu ) inseamna dezinteres din partea acelei fete si iti raspunde doar din politete, iar tot din politete multe fete accepta o intalnire cu tine si apoi cand vine momentu te refuza si iti baga o scuza ca nu stiu ce s-a intamplat, majoritatea nu te refuza pe fata, te refuza politicos in sensul ca iti baga mereu scuze si etc. ca sa iti dai tu seama ca nu vor nimic de la tine.

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Parerea mea este ca, ar trebui să o lasi mai moale cu fata respectiva. Bănuiesc că nu prea ar opta să fiți împreună, ci mai mult a prieteni. Nu i mai da importanță, evita să i mai dai mesaj, si ai sa vezi că ea o sa încearcă să se reîntoarcă si o sa te întrebe dacă esti supărată pe ea. Deci, pe scurt evit o?

| alexalexmarian explică (pentru AlaSwek):

Am inteles...eu ii ziceam mai subtil ca vreau sa fim impreuna si imi raspundea pozitiv cumva la asta

| Davidutz777 a răspuns:

Nu îți pierde timpul cu ea. poate că vrea doar sa fie in preajma cuiva. fetele simt nevoia sa se descarce cuiva să spună ce le convine și ce nu. încearcă și cu alte fete. și te asigur că fata care este menita sa fie pentru tine o sa o recunoști tu. prin gesturi, prin vorbire, nu te ruga de nimeni să îți rămână aproape. evit o și fi indiferent. totuși. i ai spus ce simți pentru ea?

| alexalexmarian explică (pentru Davidutz777):

N am facut "prostia" de a i spune...
Dar acum am vazut de ce se comporta asa... fostul ei incerca sa obtina o a doua sansa...si ghici ce?
I-a oferit-o

| Davidutz777 a răspuns (pentru alexalexmarian):

Pai trebuia să îi spui boss, poate că ea chiar te place dar pe de altă parte fostul ei s-a ținut de capul ei să îl ierte. dupa cum ți am zis nu o baga in seama o perioadă și dacă o să îți de-a mesaj spune i ce simți pentru ea, până la urmă nu pierzi nimic. ai doar de câștigat dacă te convingi că te place, daca nu. asta este. las o și numai privi înapoi. mergi înainte sunt fete cu grămada!

| Anonim10080 a răspuns:

Spune-i că făcea așa ca sa te facă gelos și eu cred ca te place dar nu vrea sa îți spună că nu are curaj! Sper că te-am ajutat! Și încă ceva daca vezi ca indiferenta fa si tu acelasi lucru! Fiindcă dacă tu o sa fii indiferent ea o sa te placa foarte mult! Și cred că o să își facă curaj sa îți spună că te place și poate o să fiți împreună!

| alexalexmarian explică (pentru Anonim10080):

Primesc si eu ceva incurajare? multumesc de sfat