| vegasvegas a întrebat:

Salutare TPU, acuma 2 -3 saptamani nu mai stiu am pus o intrebare, cum scap de o fata care nu o plac etc in fine, acuma 3 zile mi-am facut curaj sa ii zic in fata ca nu o plac a inceput sa planga am inceput sa-i explic ca ramanem prieteni etc,in fine a plecat acasa,dupa ce a plecat ca-m intr-o zi incepe sa ma ameninte ca se sinucide, ca nu mai suporta viata asta, i-am zis sa se potoleasca ca nu e bine ce face, ea nimic,nimic ma streaseaza mereu, ma gandesc sa ma duc cu mesajul la politie sa scap odata de grija asta, nu am ma-idormit de 2 zile deloc stau si ma gandesc, sa ma duc acasa la ea dar, dupa parerea mea mai rau fac nu stiu sfatuiti-ma si pe mine

Răspuns Câştigător
| spy2o a răspuns:

Trebuia s-o bagi pe-aia cu:"Cred ca ar trebui sa nu ne mai vedem, problema nu esti tu, ci eu.Cred ca nu sunt indeajuns de bun pentru tine, nu cred ca te merit". big grin Acum lasand gluma la o parte, ia-o cu vrajeala ca asta de mai sus. Spune-i ca e o fata extraordinara, ca iti place de ea, dar nu e genul tau.Este tanara si are toata viata inainte.Nu tu esti "alesul". Timpul isi va spune cuvantul si va gasi pe cineva cu care sa se potriveasca, cu care are ceva in comun.Tu ce parere ai, joaca teatru sau chiar e disperata?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Stai cu _minte!

| milan9 a răspuns:

Transmite-i in cadrul unei discutii cu ea si urmatoarele lucruri (care o vor putea ajuta sa treaca peste aceasta tulburare):

"În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii..."

| dannyel86 a răspuns:

Ceea ce face ea poate fi un santaj sentimental. Vrea sa dea vina pe tine pentru ce i se intampla, desi tu nu i-ai facut promisiuni si nu i-ai aratat sentimente care sa o faca sa se lege afectiv de tine. Se poate sa fie indragostita, dar eu zic ca ii trece. Stai linitit; ce-si face rau singura cu mana ei e problema sa. Nu te implica pe tine. Ii va trece, vei vedea!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ai stiut ca femeile vorbesc mai mult de sinucidere in timp ce nu o fac pe cand barbatii vorbesc mai rar dar se sinucid mai des?

| Exaizo a răspuns:

Nu-ti fa griji. Ignor-o si ii trece.