| Mijai9050 a întrebat:

Am intrat la liceu si am o mare problema.Am ajuns la liceul unde a invatat mama mea. La liceul unde am fost repartizat,este mult mai greu decat la scoala unde am fost, de ex: un 10 la scoala un de am fost eu = 7 la liceul acesta.La scoala unde am fost aveam doar note de 8-9-10 si rareori[1/2 pe an cate un 4],iar mama se asteapta sa fie la fel si aici ca doar na, nu s-au schimbat vremurile in 20 de ani de cand a terminat ea scoala,ea sa asteapta sa fiu elevul ala model,sa nu chiulesc,sa nu beau alcool,nu fumez,nu ma droghez,nu bag boabe,etc [Am exagerat nu fumez,droghez,bag boabe]. Cum as putea sa-i spun? Cand o sa vada notele,absente, etc o sa se supere si chiar nu as vrea asta. Ea e in stare sa ma tina in casa 4-5h pe zi ca sa invat/scriu. Sunt la liceu, pe mine nu ma mai intereseaza notele pe care le iau in clasa 9-12 pentru ca nu mai conteaza la admiterea la facultate.Pana acum conta la admiterea la liceu[20%]dar acum nu ma mai intereseaza.Mama e genul ala care nu vrea sa am mai multe de 2-3 absente pe semestru,sa nu ies cu baietii la o petrecere, nu pun gura pe alcool pana la 18 ani,sa raman virgin pana dupa nunta, etc. Cum credeti ca o pot face sa inteleaga? Am incercat sa discut normal cu ea insa NU intelege. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar fi totusi sa te duci la scoala sa inveti nu sa chiulești?

| cristimihailov a răspuns:

Nasol.
Poate e momentul sa faci ca ea.
Ca nu iti vrea raul...

| Anonima163333 a răspuns:

Parca erai baiat cuminte...lasa sa vezi cum te intelegi cu colegii. Sfatul meu e sa inveti mereu, pentru cultura ta generala.Absentele....hai ca la 2/semestru nu moare nimeni, dar nici 30 nu este ok.Invata cat sa ai MACAR pentru media 8, 5.Succes!

| Elelei a răspuns:

Gandesti gresit.
E cam devreme sa incepi o viata dezmatata.
Va trebui sa nu absentezi si sa inveti. Mai mult de acum decat in anii cand era destul de usor sa iei o nota mare. Mama ta vrea sa-ti asugure viitorul. Ea are experienta si stie de ce este nevoie in viata. Ti se pare ca 4-5 ore pe zi e mult pentru studiu? Nu mai esti in clasele I-IV. Vei avea nevoie de mai multe ore si fara sa te tina mama. Toata lumea stie ca alcoolul nu e bun, mai ales la copii. Si tu vrei sa incepi acum?!
Nu te intereseaza notele! Mda. De parca nu ai vedea cum schimba astia regulile. Nu poti sti ce conditii de admitere vor fi peste 4 ani.
Tu trebuie sa intelegi, nu mama ta. Trebuie sa intelegi ca inca mai ai de invatat si nu e timpul de petreceri. Ai timp destul in viata pentru asta.

| Mijai9050 explică (pentru Elelei):

1. 4-5 Ore nu e mult? Sa iti spun orarul meu
Ma trezesc la 5 AM, ma pregatesc pentru scoala si plec la 6 de acasa ca sa ajung la 7:15 la scoala. Termin orele la 13-14 si ajung acasa la 14:30-15:15. Cand ajung acasa mananc, fac un dus s-a facut 16. La 16 invat, scriu "5h" se face ora 21. Cand mai am timp liber? Tinand cont ca ma culc la ora 21/22 ca sa fiu in stare sa ma scol urmatoarea zi la ora 5

| Pati2500c a răspuns:

Pff nu prea ai ce face, mama ta o sa trebuiasca sa accepte. Serios acum cine nu a chiulit la scoala cu colegii niciodata? Explica i ca tu nu te droghezi si nu bei, cu chiulitul mai greu, se supara colegii daca ramai singur la ore etc
Cu notele tragi si tu cat poti sa iei un 8, ii spui ca s au schimbat timpurile

| Notmyaccount a răspuns:

Parintii ne inteleg foarte greu nevoile, prin urmare dintr-o simpla discutie sau din mai multe simple discutii, multi parinti nu vor intelege ce le trebuie copiilor cu adevarat. Prin urmare, eu te sfatuiesc sa faci ce vrei tu si cum simti tu ca e bine. Nu mai esti un copil, iar parintii tai trebuie sa se obisnuiasca cu ideea. Va exista la un moment dat o cearta. Toti adolescentii fug de cearta aia monstruasa cu parintii care vrem, nu vrem, ca avea loc mai devreme sau mai tarziu, pentru ca e normal. Va fi probabil cea mai nasoala cearta pe care ai avut o cu ai tai pana la momentul actual, le vei spune lucruri care poate pe moment ii vor deceptiona si si ei la randul lor iti vor spunr lucruri pe care nu te-ai fi asteptat sa le auzi din gura lor. Cert e ca dupa cearta asta totul isi gaseste din nou ordinea. Ei te inteleg si o lasa mai moale, tu incerci sa ii intelegi si ajungeti la un compromis. E ok sa te certi cu ai tai! Certurile fondatr sunt mereu benefice!