| Mijai9050 a întrebat:

Am intrat la liceu si am o mare problema.Am ajuns la liceul unde a invatat mama mea. La liceul unde am fost repartizat, este mult mai greu decat la scoala unde am fost, de ex: un 10 la scoala unde am fost eu = 7 la liceul acesta.La scoala unde am fost aveam doar note de 8-9-10 si rareori[1/2 pe an cate un 4], iar mama se asteapta sa fie la fel si aici ca doar na, nu s-au schimbat vremurile in 20 de ani de cand a terminat ea scoala,ea sa asteapta sa fiu elevul ala model,sa nu chiulesc,sa nu beau alcool,nu fumez,nu ma droghez,nu bag boabe,etc [Am exagerat nu fumez,droghez,bag boabe]. Cum as putea sa-i spun? Cand o sa vada notele, absente, etc o sa se supere si chiar nu as vrea asta. Ea e in stare sa ma tina in casa 4-5h pe zi ca sa invat/scriu. Sunt la liceu, pe mine nu ma mai intereseaza notele pe care le iau in clasa 9-12 pentru ca nu mai conteaza la admiterea la facultate.Pana acum conta la admiterea la liceu[20%]dar acum nu ma mai intereseaza.Mama e genul ala care nu vrea sa am mai multe de 2-3 absente pe semestru, sa nu ies cu baietii la o petrecere, nu pun gura pe alcool pana la 18 ani, sa raman virgin pana dupa nunta, etc. Cum credeti ca o pot face sa inteleaga? Am incercat sa discut normal cu ea insa degeaba. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Hollyg a răspuns:

Încearcă sa ii explici ca ai planuri de viitor si ca tu încerci tot ce poti pentru a le realiza. Te poti pune singur sa înveți, sa ii arați ca nu lasi școala in favoarea altor lucruri. Plus ca, in weekend poti iesi in timp ce in cursul săptămânii iti vezi de școala.

| EusuntAnonima2 a răspuns:

Spune i că acum au alte cerinte la liceu si e ceva mai dificil, însă te vei strădui să nu iei note prea mici. Nu chiuli prea mult, doar dacă vrea toata clasahappy

| Mijai9050 explică (pentru EusuntAnonima2):

Mama nu are mentalitatea asta.
Degeaba ii spun ca sunt alte cerinte ca imi spune sa ma adaptez si sa iau doar 8-9-10
Chiulitul cu clasa? Am lovit-o unde o doare mai tare.Nu cumva sa plec ca ma vad profesori ca nu e bine ca sunt obraznic ca pa telefon si calculator.

| EusuntAnonima2 a răspuns (pentru Mijai9050):

Asta de chiulit o înțeleg.
Si eu in 5 8 aveam 8 9 10 dar intr a 9 a am mai luat si 7 si 6 si chiar si un 5, m-a dezamagit putin, dar mama mi-a spus că trebuie să învăț, dar o sa mai iau poate și cate un 4 si n o sa mai fiu prima pe clasa. Ar trebui sa inteleaga că nu poti lua întotdeauna doar notele cele mai bune. "Uneori castigi, alteori înveți. "