| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Salutare TPU, am o problemă cu prietena mea... mă deranjează la ea că vorbește cu mulți băieți, adică cam majoritatea lor sunt numai băieți, și pe mine mă frustrează mult, și sunt și o fire mai geloasă de fel.
Eu am discutat cu ea, și ea a zis că-s doar prieteni, eu am fost de acord, dar parcă e prea mult. Adică ieri ne plimbam cu bicicletele și a văzut-o unul și a băgat-o în seamă și după a început să vorbească cu el, s-a și întâlnit cu el; și azi la fel, voia să se întâlnească cu altul, care voia să aibă o relație cu ea. Nu mi se pare normal; de ce ai vorbi și cu alte persoane de sex opus? Am întrebat-o de ce și ea cică din plictiseală, și că sunt doar prieteni. Dar e de acord să se întâlnească cu ei, asta nu e tocmai normal. Și de asemenea ea bagă în seamă pe unii băieți, pe care abia i-a cunoscut... nu mi se pare bine deloc, și ea cică doar din plictiseală.
Nu e, moral, gen.
Voi ce părere aveți? Ce ar trebui să fac? De vorbit, am vorbit cu ea destul de problema asta. Și am primit același răspuns, să nu-mi fac griji, dar nu pot să nu-mi fac griji.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa fi naibi barbat nu catelusul ei personal, aia tio trage cu toti iar tu suferi, fetele nu iubesc cu adevarat stau cu tine cat le faci pe plac, daca ai castiga la loterie poate ca nu ar mai sta cu prieteni ei

| DeeaMarry a răspuns:

Cat de des ii faci complimente? Oare se simte apreciata langa tine?
Pentru ca altfel poate cauta aprecierea cel din jur. Si asta nu inseamna neaparat ca o sa te insele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti gelos.
Si prietena mea are mai multi prieteni decat prietene. Tot ce trebuie sa faci e sa ai incredere in ea. Cand a mea se intalneste cu careva, sa-i fie de bine. Stiu ca nu ma insala, stiu ca nu face nimic, ba chiar cand sta jos undeva tine 1-2 metri distanta intre ea si baiat, si nu ii lasa sa o atinga. Sunt doar prieteni, si sa stii ca ai noroc ca ai o prietena ca si asta pe care o ai tu acum. E mai baietoasa prietena ta, la fel ca si a mea. Nu trebuie sa-ti faci griji. Prietena mea are 3 prieteni care sunt morti dupa ea, au trimis texte lungi de dragoste prin WhatsApp si le citeam cu ea impreuna, si radeam si ne miram la ce minte au aia 3 (17 ani, 19 ani respectiv 18) noi doi avand 16, dar gandim ca la 20. Asa ca stai tu linistit, iti spun din proprie experienta. Odata am intrebat-o cu cine se intalneste pentru ca am aflat, si mi-a spus tot si de atunci nu mi-am mai bagat nasul. Sa-i ceri parola de la Facebook si sa-i pui atatea intrebari, ea crede ca nu ai incredere in ea. Intr-o relatie cea mai tare si buna chestie e increderea si sinceritatea. Un sfat de al meu, si iti spun fix cum am facut eu: Nu ii mai pune intrebari despre prietenii ei, chiar daca la aia le place de ea. Nu o sa aiba niciodata o sansa cu prietena ta, pentru ca au dovedit ca sunt prea insitenti si au minte de copil mic.
Problema ce te macina acum, e ceva mai nimic pe langa ce am avut eu (intre noi a existat si altceva, ea era sa fie violata, etc...) dar iti dau un sfat:

Nu-i mai pune multe intrebari, si lasa-i prietenii in pace, pentru ca altfel o sa-si piarda increderea in tine, o sa se desparta de tine si nu o sa fie totul ca si mai demult (si daca s-ar desparti de tine, singura ar ramane, nu ar avea relatie cu prietenii ei).
In cel mai bun caz te imprietenesti si tu cu prietenii ei.
Arata-i ca esti matur. Ea stie ce inseamna prieteni, mai ales daca se intalneste cu ei fara ca sa stii tu. Da, chiar o face din plictiseala, ca sa arate prietenilor ei ca ei ii pasa si de prieteni, nu doar de tine asta fiind un lucru bun. Pentru ea nu doar tu existi, ci si prietenii. Poate da, tu esti pe primul loc dar apoi urmeaza si prietenii. Ma gandesc ca si tu mai ai prietene, si ea nu iti spune nimic. Daca da, e pentru ca ea are incredere in tine. Incearca sa fii optimist si sa nu-i mai pui atatea intrebari. Ea nu te insala, nu face sex cu ei, nu se mozolesc, nu se ating doar se imbratiseaza cand isi ia ramas bun unul de la celalalt, dar asta nu are de aface cu ceva special. Ai grija, mult noroc!

| n1445 a răspuns:

Daca vorbeste si cu alti baieti nu e nicio problema, ideal este sa nu te insele.

| Magic4Ever a răspuns:

Esti la fel ca fratele meu.Are si el o prietena,si i-a cerut parola de la Facebook, ca asa fac baietii "smecheri"si imediat cum primeste cerere de la unul o ia la din astea."Cine e blabla."Si mereu gaseste un pretext ca ala are o fata de puscarias ca ala are fata de prost si asa mai departe.
Mie mi se pare normal ca vorbeste si cu alti baieti, adica daca o fata are un iubit nu inseamna ca nu mai poate vorbi si cu alti baieti, adica de exemplu de unde stii ca nu ii cunoaste din copilarie sau asa? La fel si eu cu o fata, ne cunoastem de la 5 ani,si e cu un baiat care e prieten cu mine, si totusi ea cu el s-au cunoscut mult mai incolo cum ea il evita, iar acum se plac reciproc iar el mereu cand suntem pe drum o intreaba intruna daca e bine bla bla si o pupa intruna, si totusi eu cu ea vorbim des, iar el nu imi spune nimic.Si sa stii ca acel baiat poate fi nesimtit uneori,de fapt este nesimtit uneori si totusi.
Insa na,sa fie o relatie egala vorbeste si tu cu alte fete,si poate o sa observe si o sa se gandeasca ca poate daca ea se opreste din a vorbi cu alti baieti si tu vei face la fel cu fetele.
Insa totusi e nevoia omului de a cunoaste oameni noi,adica cand esti in spital, la o petrecere cu altii de varsta ta, simti nevoia sa ii cunosti si pana la urma ii bagi in seama si vorbesti. Poate ca la fel e si la ea.

Daca are prietene probabil ca ele ii cunosc pe unii din acei baieti si la fel in cazul meu stau mult cu fetele, si ele mereu vorbesc intre ele ca nu stiu care baiat e dragut, e de treaba etc.Si poate la fel, poate are prietene care ii cunosc pe unii din baieti si vorbesc ca ala e de treaba, ca ar trebui sa il cunoasca etc.
Insa este relatia ta si tu stii ce sa faci cel mai bine.Baftawinking