| Leo0008 a întrebat:

Salut.
Am întâmpinat o problema aiurea cu prietenul meu cel mai bun și fosta mea iubita care acum suntem prieteni și ne înțelegem.
La inceput cand eram impreuna cu iubita mea am fost pe liveul prietenului meu alături de ea.
Iar prietenul(care din fire se plânge de probleme sau alte lucruri pe care îl afecteza) ne spunea de o problema de-ale lui pe care o știam, el i-a zis iubitei mele dacă poate sa o sune în privat sa vorbească cu ea ://
Iar iubita mea a refuzat.
Am început sa discut cu el pe chestia asta ca nu e frumos și ca nu se face asa, eu nu fac cu iubita lui asa și a zis "ok".
Vi se pare normal sa o sune asa pur și simplu? Indiferent ca vrea sa ii spună sa o problema, dar poate cu noi 3?
Apoi după ce ne-am desp din cauza unor probleme din familie.
El la majoratul meu vorbea cu ea și a întrebat-o dacă poate sa ii scrie când are vreo problema, iar ea nu a știut cum sa îl refuze și a zis ca "da" nu știa cum sa scape.
După câteva zile prietena mea a început să îmi spună ca i-a scris mesaj azi noapte sa vb cu ea despre problemele lui, iar azi dimineață i-a scris neata si a început să vorbească și a întrebat-o dacă mai vrea sa vorbească.
Iar ea a zis "despre ce?"
El: despre orice
I-a la mintit ca trebuie sa plece
Prietena mea îmi spune tot și tine la mine.
Eu plănuiesc sa ma întâlnesc asa cu el si sa ii zic ca m-am întâlnit cu fosta prietena, ca am văzut ca a discutat cu ea și sa ii explic ca am mai discutat pe chestia asta și nu se face.
Iar dacă nu înțelege si ii va scrie din nou mesaje, prietena mea îl va intreba dacă vrea sa se întâlneasca, sa vedem dacă face asta.
Credeți ca procedez bine?

Stiu veți spune ca ce treaba am cu fosta prietena, dar vreau sa știu ce prieten și ca nu se face asa.
Suntem prieteni buni.
Eu nu vorbesc cu fosta lui.
Sau altceva.
Vi se pare normal?
Credeți că e ok cum procedez?
Ce ar trebui sa fac mai bine?
Va mulțumesc ca ați citit pana acum

9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Cum de poti sa ajungi sa nu ii urasti pe PERFIZI

eu iti recomand sa te retragi si sa iti cauti o prietena cu 9...11 ani mai matura

o femeie adevarata cu job
de preferat o profesoara
pentru ca altfel vei ajunge sa stai legat de pat
vei ajunge sa fii tradat si inselat tradat otravit

daca vrei sa sari peste perioada acesta in care aceste paselute lipsite de experienta vor alerga din iubit in iubit in speranta umplerii golului din inima
Anii urmatori din viata ta vor fi un fel de licitatie daca te complici cu fete de vasta ta pentru ca vine unul cu o masina altul are apartament altul are tatal lui firma construieste blocuri altul ii ofera excursie la mare la munte in Grecia in Cipru altul vrea sa le scoata la produs...
Dar daca tu vrei sa nu treci prin aceste dureri cauta o profesoara de pictura o contabila o jurista de la o firma care sa aiba un job fix care sa fie normala nu o fata superba ci o femeie adevarata
care nu mai alerga dupa unul si dupa atu
una care sa poata sa iti ofere sa te invete lucuri de la care poti invata foarte multe lucuri interesatne
cineva care sa traga alaturi de tine pentru a te eleva
o fata pe care sa nu iti faci griji ca o pierzi ca maine o sa apara surprize lant ca intr-un film de oscar
mutate cu ea
mergi la o facutate, ajut-o citestei legile inainte de culcare de care are nevoie la job-ul ei, fai rezumatul legilor, cautai ajut-o sa inteleaga intelesul unor cuvinte,
ajut-o cu tot ce poti fai de mancare cand vine acasa sa nu muncesca
ajut-o spala farfuriile baga hainele la spalat
plecati pe undeva in weekend
si ea te va ajuta pe tine sa faci facutate scoli si poate chiar o afacere
poate chiar va veni cu ajutor juridic sa iti spuna ce acte ai nevoie la x afacere si sa se ocupe sa se implice sa te ajute sa iti faci propriu tau garaj service sau restaurant.
Ea are pentru si nu are nevoie de nimic alt ceva de la tine in afara de ai fi mereu aproape
Poate chiar familia ei va fi ajutor pentru tine te implica in afacerile lor cu inchiriere de birouri de spatii coerciale nu conteaza orice chiar sa varuiesti sa dai cu matura sa pui neoane si prize sau sa lucrezi la unul dintre restaurantele lor ca si ajutor de bucatar.
tu cu sau fara gorie tot acolo vei fi alaturi de femeia aceea si aia alaturi de tine
Si te vei putea infructa din ea
si te va ajuta sa te increzi in tine
te impusioneaza sa faci tot ceea ce iti doresti sa reusesti tot ceea ce ti-ai propus
cat timp cat ai alaturi de tine pe ea cel mai bun prieten
ea e cel mai bun prieten din cati au existat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Copilării.

| Freya1 a răspuns:

Tu ai doua probleme.
1.inca mai ți la fosta ta și nu vrei sa lege ei o relatie.
2.te deranjează ca presupusul tău prieten nu tine cont de prietenia voastră și are tupeul sa se bage peste tine la o fata.
Nici în prima varianta și nici în a doua nu e nimic greșit.Adica sa mai ai sentimente pentru ea măcar o perioada după despărțire se intampla, si clar nu e plăcut sa vezi persoana la care ți zi de zi în bratele unui amic de al tău.Iar legat de a doua faza, clar ca poate sa te ducă cu gândul ca e genul de om ce practica lucrul asta și îl va mai face și la a doua iubita, și la a treia etc și normal sa te deranjeze.

Ideea e ca nu trebuie sa organizezi nici un flagrant.Trebuie doar sa îți recunoști sentimentele fata de fata respectiva, si sa te îndepărtezi de acel prieten dacă tu consideri ca e mârșav.

| anonimuIl a răspuns:

Tu nu mai ai treabă acum cu cine e fosta ta prietenă.
Puea să fie și cu fratele tău geamăn dacă aveai și să se culce cu el în cameră și cu tine.
Tu ai o problemă gravă dacă consideri că prietenul tău ar trebui să nu fie cu o fată că aia a fost cu tine.

| Leo0008 explică (pentru anonimuIl):

Ba e o problema
Tie ti ar placea ca prietenul tău cel mai bun sa stea cu fosta ta iubita?
Ca vrea el asa

| mihai69 a răspuns (pentru Leo0008):

De ce nu?!?

| anonimuIl a răspuns (pentru Leo0008):

Păi ce treabă mai am eu cu aia dacă o văd cu cel mai bun prieten al meu?
Și să știi că acum mulți ani era ceva normal ca una să se culce cu mai mulți prieteni dintr-un grup.
Era așa - unul mergea la bairam cu una și se culca cu ea după care se certa cu ea.
Peste o lună aia mergea la bairam cu altul cu care se culca.
Nu era nici o problemă că nici unul nu venea SINGUR la bairam.

| Together a răspuns:

Din perspectiva lui nu mai sunteti impreuna, deci nu te mai priveste daca se apropie de ea, si cam are dreptate. Nu mai e problema ta daca se combina ei doi.

El e atras de ea, probabil de mult timp, dar ea nu pare atrasa de el.

| AlExUtZuL9976 a răspuns:

Deci prietenul tău "care din fire se plânge de probleme sau alte lucruri care te afectează" caută atenție. Subliniez atenție. Și pe tine te deranjeaza faptul ca îi cere atenție din partea fostei tale. Dar oare de ce? Asta nu știu doar tu știi. El de ce cauta atentie din partea fostei tale? Asta nu știu doar el știe. Deci ce e de făcut? Teoretic e simplu. Tre să discutați ca tie iti pasa mult de relatia voastra de prietenie și...mă doare capul am mukte de zis dar prefer sa zic puține. Ideea e ca trebuie să discutați tot ce va deranjeaza, ce vreti mai departe de la voi si etc. Trebuie sa spuneti lucrurilor pe nume! Sper ca te am ajutat cu ceva! SUCCES!