| anonim_4396 a întrebat:

Saptamanile trecute am cunoscut o fata si am inceput sa conversam. Dupa o vreme aceasta mi-a spus ca nu poate simti nimic momentan pentru nimeni din cauza unei relatii terminate recent si ii este frica oarecum de barbati datorita faptului ca in urma cu 2 saptamani a fost violata de un arab. Ea mi-a spus ca nu a raportat politiei violul in cauza si datorita faptului ca baut vreme de 3 zile ar fi in regula. La o saptamana dupa aceasta a fost de acord sa iasa in oras cu mine, practic un strain. Acum nelamurirea mea este urmatoare: daca tu ai fost victima unui viol ai mai accepta sa iesi in oras cu un strain la numai 1 saptamana distanta? Adica este un eveniment foarte traumatizant din care nu iti poti reveni asa de repede, fara ajutor din partea unui psiholog si daca nu spui treaba aceasta la politie i-o spui unui strain. Adica sunt perfect constient ca exista victime care aleg sa nu raporteze politiei, dar totusi macar aleg sa spuna familiei, nu unui strain cum ii cazul meu. Eu cred ca ii o minciuna, dar scriu aici deoarece da de cunoasteti voi pe cineva care a trecut prin asa ceva. Eu am vorbit cu cineva care a reusit sa se salveze in ultimul moment din a fi violata si experienta a fost asa de traumatizanta ca nu si-a revenit dupa ani intregi. Multumesc in avans!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie o poveste, sau o scuza ca sa nu fie cu tine si sa para mai interesanta.Dar se poate si sa nu, acum nu am vorbit eu sau restul de aici cu ea sa ne dam seama.
Daca i s-a intamplat acel lucru sa stii ca poate sa iasa cu cineva sau sa vorbeasca mai usor cu un strain. Poate are o situatie mai ciudata acasa, sau asa reactioneaza ea la panica incercand sa se detaseze de acea intamplare. Ceia ce nu inteleg eu e de ce esti tu suparat ca a iesit cu tine? In fond asta voriai.Cu minciuna sau nu daca ai putin cap poti sa afli adevarul.
Eu spre exemplu (cum ai spus si tu) m-am scapat de un posibil viol,dar nu stiu nimeni,nu am spus nici alor mei stiam doar eu si ala dar ala acum e mort (accident).Am plecat acasa dupa intamplare, am plans un pic si am luat viata de la capat chiar daca ma vedeam zi de zi cu el ca era de aici de langa mine.E rusine, e tam tam sunt intrebari multe, lumea care judeca, politia care intervine, certuri intre famili iar daca esti mai micuta de ani nu vrei necazuri din astea.

| bogdanm16 a răspuns (pentru Freya1):

Tocmai ca nu sunt suparat pe faptul ca a iesit cu mine, numai mi s-a parut putin ciudat ca dupa o experienta de genul a mai vrut sa iasa, in ideea in care eu ca si barbat nu mi-as putea reveni usor daca (bat in lemn) mama, sora sau prietena mea ar pati un lucru din acesta si nu o judec daca chiar s-a intamplat treaba aceasta, ba chiar a-si vrea sa o ajut sa treaca peste chiar daca asta inseamna sa raman numai un prieten, desigur daca ma lasa.

| Freya1 a răspuns (pentru bogdanm16):

Ti-am spus, nu e treaba batuta in cuie si cu putina interogare subtila iti vei da seama daca te minte.Mai sunt persoane ce spun lucruri de genul pentru a se scuza de anumite situatii, sau pentru ca asa cred ca sunt mai interesanti.
Acuma afla si vezi ce sa intamolat si daca.In fond, iesi si cu o fata si mai si investighezi chesti, e mai palpitantwinking.

| sofisis a răspuns:

Depinde daca cunostea sau nu arabul. Eu da, stiu cazuri de genul si nu...nu le-a luat ani intregi sa isi revina. Tine de psihicul fiecarei persoane si de sistemul de autoconservare. Nu e o regula ca daca ai fost violata stai inchisa in casa, bocesti si nu mai iesi nicaieri cu nimeni. Ce stupida gandire.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Probabil a fost de acord cu asa zisul "viol",( adica nu a fost un viol ).
Joaca un rol de victima, evident ca daca ar fi fost violata spunea cuiva apropiat din familie si nicidecum unui strain.

| christall a răspuns:

Cred ca e o minciuna. Ai grija!

| LiviuYOO a răspuns:

Era vrajeala din partea ei sa nu iasa cu tine, mai tarziu s-a razgandit si a iesit. Asa sunt femeile