| gabin a întrebat:

Salutare TPU, sunt Gabi si vreau sa va intreb daca este normal ca de 12 ani de existenta sa nu fi primit niciun cadou de la parinti, astept raspunsuri.

7 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Mâncare, apă, haine și iubire. Restul sunt cadouri.
Bănuiesc că nu ai scris această întrebare într-un carnet, ci pe un dispozitiv electronic pe care nu l-ai construit din piese găsite la gunoi. Uite, un cadou. Și dacă e calculatorul familiei, nu al tău, îl poți folosi pentru ce ai tu nevoie.
Când eram mic am avut jucării donate, mi-au luat ai mai un tanc care a supraviețuit 5 minute până l-am desfăcut să văd tanchistul, și un avion care chiar a costat o groază de bani...și a și fost ultimul meu cadou. Atât. La 6 ani, al doilea și ultimul cadou de la părinți.
Dar am mers la cumpărături, mai un tricou, o geacă, o pereche de papuci. Alea nu erau cadouri, erau necesități, dar dacă le cumpărau ei și mi le aduceau mie acasă, nu se numeau cadouri? Dacă tu mergi cu ai tăi, ca și mine, să îți cumperi haine, pentru că sunt părinți buni și vor să se asigure că îți plac și îți vin bine, alea nu sunt cadouri? Ai telefon? Uite alt cadou. Iar de-acum înainte ai 12 ani, 13, 14..gata cu cadourile. Ce cadouri ai vrea, până pe-aici? Majoritatea cadourilor sunt o pierdere de bani, oricum. Am o colecție de parfumuri pe care un o folosesc pentru că toată lumea îmi ia parfumuri (poate că put) când eu nu vreau decât scule. Prefer o șurubelniță. Tu ce cadouri ai vrea?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte posibil si normal, odata ce parintii tai sunt probabil stramtorati financiar si abia se ajung cu banii sa plateasca mancarea, hainele si facturile lunare ale casei.
In situatia asta sunt enorm de multe familii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este normal. Ai avut de mâncare, haine și grijă părintească? Să le mulțumești pentru asta.

| Holiday a răspuns:

Evident ca NU este normal.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din experiența mea de viață iți pot răspunde cu o simplă afirmație.
Cu cat mai mari sunt așteptările tale. La fel de mari vor fi și dezamagirile. Să fi fericit în viață, nu te aștepta la NIMIC din paarte NIMĂNUI. Decat din partea TA.
Fi tu așa cum ai fi vrut să fie părinți tăi

| Anonimul151 a răspuns:

Păi tot ce primești. Mâncare, haine, încălțăminte ce sunt?

Plus telefonul. Șansele ca la 12 ani, să îți fi cumpărat singur un telefon sunt destul de mici...

| Adyiasi96 a răspuns:

Depinde de situatia lor financiara. Daca ei muncesc, daca ai o casa in care sa stai si iti dau sa mananci, iti cumpara de imbracat si te trimit la scoala, te educa, deja poti spune ca esti un copil norocos. Multi copii nu au parte nici macar de parinti si/sau de cele enumerate mai sus. Daca isi permit sa iti ia un cadou nu ar strica sa o faca, dar sa il meriti. Iar daca nu isi permit dar ei muncesc pentru tine si ai parte de iubirea lor, deja acesta este un cadou mult mai mare.