| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor, am o "dilema".
Tocmai ce am fost in concediu eu la familie și prietena cu care am vorbit cu familia ei, problema este ca intr-o seara a venit tati și mi-a zis dacă merg sa ajut vreo 3 ore un vecin la lucru (la turnat beton, centura unei camere) și am plecat repede și prietenei nu i-am mai scris nu am mai apucat și am lăsat tel acasă.
Am turnat de pe la 17 pana pe la ora 21 apoi am mai stat de vorba la o tigara etc, când am ajuns acasă aveam vreo 15 mesaje și apeluri in care eram acuzat ca cine știe pe unde am fost de fata respectiva. Am sunat-o, i-am trimis sms, i-am zis ca am fost la betoane cu tati, ia scris și la soramea iar ea la fel i-a zis, i-am trimis si poze cum eram murdar de ciment și a zis ca nu crede nimic ca am fost la băut și cu femei, am avut un scandal de vreo doua săptămâni iar când și-a dat seama ca a greșit se comporta ca și cum nu a fost nimic. Cu fata respectiva am avut o relație de aproape trei ani in care tot mereu au fost certuri, la început au fost din vina mea ca eu tot voiam sa ies cu prietenii dar după am stat numai in casa și ieșeam numai cu ea când voia ea, eu dacă ziceam ca nu pot era scandal și eram acuzat ca merg la altele dacă ea nu putea sa iasă eu trebuia sa stau și sa tac ca na aia e. Ce sa fac? Mai are rost sa vorbesc cu ea sa încerc sa fac o familie? Mi-e oarecum frica ca vor continua certurile și iar despărțiri iar stres și nervi.

Răspuns Câştigător
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Renunță la ea, meriți altă viață!

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Laso nene ca aia e deteriorata la motor. Prea multi km si fara schimb de ulei a ajuns in stare grava

| Freya1 a răspuns:

Toata lumea acuza fata dar nimeni nu te intreaba niște chestii esențiale.
Atunci când ai luat-o nu tot asa a fost? La începutul relației nu ai înșelato sau sa faci ceva care sa ii stirbeasca încrederea în tine? Ea in trecutul ei a fost înșelată sau a înșelat? Ai luat in serios problema ei vreodată si sa discuți cu ea despre ce o frământă? Ai incercat sa ii demonstrezi dea lungul timpului ca nu are de ce sa fie geloasă?
Probabil ai facut ceva inainte cum ti-am spus prin care sa ii fi trădat încrederea, poate ieșirile tale cu băieții i se păreau suspecte pentru ca nu răspundeau la telefon, nu o luai cu tine, ajungeau foarte tarziu etc.Sau poate sa aiba complexe si frustrari despre care trebuie discutat, sa ii faci complimente, sa o asiguri ca e ok ca si femeie și daca nu merge sa mergi cu ea si la psiholog daca tot o iubesti.
Cu faza asta recenta ce sa spun, putem sa ii trimiti un mesaj totusi sau sa ii spui surori tale sa ii scrie. Puteai sa iti iei telefonul cu tine pentru cat ii răspundeau 2 secunde nu murea lumea mai ales daca stii ca face asa.
E problema ta ce faci, dar fie ca te desparți sau rămâi cu ea de vorbit tot trebuie vorbit.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ea in trecut a fost înșelată eu la început am avut anturajul fiind și mai mic ca ea dar nu am înșelat-o niciodată nu am avut motiv, ea a încercat sa își facă viața cu altul dar sa reîntors la mine, soramea i-a zis unde sunt dar ea nu a crezut in ziua aia mai vorbisem cu ea de dimineața, crede-ma dacă știam ca se va întâmpla așa luam tel cu mine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi dacă a fost înșelată și la început cand trebuia sa iesiti mai mult,sa va cunoasteti,sa petreceți timp tu o evitai e normal cumva sa isi faca filme.
Ti-am mai spus poate are complexe si se vede urâtă sau defectă si crede că sigur te uiti in alta parte,sau te comporți mai rece fata de ea, sau nu ii dai explicații cand dispari asa si atunci de aceia... Ultima încercare a ta e sa ii oferi afectiune si atenție, sa ii faci complimente, sa nu fi un arici si o perioadă de timp sa o anunți tu cand faci ceva sau mergi undeva ca o dată ce va vedea ca faci asta din proprie inițiativă isi va da seama cand exagerează sau macar ca iti pasa.
Mai e o varianta, daca ea nu are o altă ocupație si asta poate sa fie o problema.Se plictisește, nu are cu cineva vorbi te cauta tu nu răspunzi si e gata filmul facut.
Cati ani aveti?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Eu 22 ea 27 am renunțat și la familie pentru ea nu am mers sa ii văd pe ai mei aproape doi ani tot după ea mergeam la 5 dimineața înainte sa plece la munca cu flori la ea la bloc, i-am pus sufletul pe tava a fost singura femeie in fata căreia am stat in genunchi plângeam și o imploram sa nu plece, mereu am vorbit mereu am răspuns s-a întâmplat. odată sa nu ii răspund ea se uita la tv și își spală creierul a văzut moldoveni la știri aia îs cei mai rai acum a văzut cazul din Caracal toți oltenii îs rai și tot îmi acuza prietenii, mai am un singur prieten bun care ies din an in paste cu el și dacă ii zic ca ies cu el la o plimbare sa mai Stam de vb îmi zice ca ma duce la femei

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tu zici ca intre voi totul e ok, aveti timp unul de altul, ii faci complimente, nu te-ai răcit fata de ea singura posibilitate mai e că are prea mult timp liber si nu are ce sa faca cu el sau, pur si simplu s-a plictisit ati intrat în monotonie si e necesară o pauza.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ea vrea toată ziua in oraș plimbări etc i-am zis ca eu îs extenuat datorită stresului pe careul provoacă ea, munca, școala de șoferi. Mai nou tot se roagă și da blesteme sa nu iau permisul

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nah, poate stati putin impreuna si vrea sa stea mai mult cu tine iar tu nu ai timp.
Dacă nu va întâlnești zilnic sau va intalneati rar si acum si mai si se enervează.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ea sta aproape mereu la 12 ore când avea o zi de 8 ore la munca ii ziceam hai sa ne întâlnim după zicea ca e obosita, mergea sâmbătă și ziceam hai sa ne vedem duminica zicea ca e foarte obosita și mergea cu Mama și cu tatăl ei la piscina sau ștrand cu mine nu mergea, când eu ii ziceam ca îs obosit nu o interesa trebuia sa iesim altfel era cearta, i-am zis sa mergem amândoi in concediu la Praga sau in Germania ca vreau sa vizitez lagărele zicea ca ea din România nu pleacă ea vrea sa viziteze aici ceva de genul eu vreau la munte ea vrea la mare și nu ne putem înțelege odată așa odată așa Numa ca ea

| Monica002 a răspuns (pentru Freya1):

Buna draga! eu sunt fata de care spune cornel! si da toata lumea ma acuza dar nimeni nu stie nimic! baiatul acesta minte mult! eu tin la el si da e adevărat cu tot cu certuri avem 3ani impreuna! ceea ce ma deranjeaza la el sunt mai multe chesti si geloasa nu as fi fara motive! noi doi cum ne despărțeam cum el dadea cereri la altele si vb cu ele si le dadea intalniri! a fost odata cand nea mers ft bine si mi-a spus ca el nu stie daca ma iubeste si nu stie daca ar mai vrea sa fim impreuna.am aflat ca are alt site de socializare pe care avea multe fete si i-am spus sa-mi spuna daca mai are alte site-uri mi-a spus ca nu si am descoperit in timp multe altele cu fete adaugate de el.el are un prieten cu care sta pe chirie iar cu acel baiat iese peste tot cu mine niciunde cu el merge la pesteri la cetati la plaje la un chef a fost de seara pana dimineata la terase merge cu el iar pe mine nu ma scoate nikiunde iar cand ma chema sa ne întâlnim mă cheama la el acasă doar pentru contact sexual in rest imi spune ca e obosit sau nu are chef de iesit toate zilele noastre normale de relatie sunt asa merg la el avem contact sexual dupa mai stam vbm cateva min o ora in cel mai bun caz si dupa merg acasa! nu iesim impreuna nu ne bucuram de nimic! daca accepta cumva sa iesim undeva imi spune il pot lua si pe prietenul meu? daca nu nu iesim! atunci cea care e de vina pentru ca aceasta relatie nu merge sunt doar eu?

| Andreeush a răspuns:

Nu are rost să stai cu asemenea persoană, e clar că nu vă potriviți, ea nu are încredere în tine și din această cauză apar atâtea certuri.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Caută alta, asta te seacă „amice"!

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Adevarul ca am renunțat la foarte multe pentru ea la vicii la prieteni și aproape la familie însă se tot leagă de orașul din care vin e un fel rasista și tot m-am îmbolnăvit cu nervii am stat nemâncat Numa am fumat ca disperatul și nici contact sexual nu am mai avut de la începutul anului ca am zis sa luam o pauza

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Renunță la ea, meriți altă viață!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Daca nu are incredere in tine cauta alta, e pusa pe scandal. Nu e capat de lume.

| Clytia a răspuns:

Eu zic că nu merită să încerci să-ți formezi o familie cu ea. Într-o relație e nevoie de încredere, sprijin, incurajare. Ar fi trebuit măcar să te asculte, nu să se comporte imatur și nici măcar să te lase să-i explici. Plus că nu mi se pare normal să te condiționeze, să nu te lase să ieși nici cu amicii tăi. Cred că este o persoană destul de posesivă.
E o relație toxică, așa că mai bine îi pui capăt.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine din ceea ce spui tu am inteles ca iubita ta nu are incredere in tine.Bine,sa zicem ca a avut dubii ca nu i-ai raspuns atat de mult la apeluri, dar avand in vedere ca i-ai aratat dovezi, si au fost si martori care au confirmat totul, ea daca avea incredere in tine trebuia sa te inteleaga.Lipsa increderii intr-o relatie e un lucru serios, pentru ca anume increderea este un lucru esential in orice relatie, fara ea aceasta nu reuseste sa supravietuiasca mult timp. Faptul ca din cauza ei nu te poti vedea cu prietenii arata ca ea te vrea mereu alaturi, vrea sa te tina sub control ca sa fii doar al ei.Nu poti mereu fi impreuna cu ea si sa vorbesti doar cu ea, ai si tu ai prieteni cu care ai vrea sa te mai distrezi, si este absolut normal.Ea vrea sa te tina "dependent" de ea.Petrecand tot timpul cu iubita ta, vei ajunge sa te deranjeze prezenta ei. Daca apar mereu conflicte, inseamna ca aveti opinii diferite si nu puteti ajunge la intelegeri comune.Inainte de a forma o familie trebuie sa stii ca daca vei lasa totul asa ea nu se va schimba, totul va fi la fel, oamenii nu se schimba asa din senin.Ea are multe asteptari de la tine, si faptul ca tu nu corespunzi acestora o dezamagseste, desi ea nu e constienta ca nici nu ai cum sa-i fii mereu pe plac.Trebuie sa faci o schimbare,lucrurile nu se vor schimba de la sine, si sunt sigur ca ai vazut si tu, iar daca sa continui sau nu relatia data, daca sa incerci sa vorbesti cu ea si sa rezolvi totul sau sa renunti la ea, e decizia ta.