| Abracadabra22222 a întrebat:

Salutare tuturor, am si eu o problema, eu si prietena mea ne vedem foarte rar si nu stiu cum as putea sa strang legatura mai mult dintre noi, sa doreasca sa iasa cu mine mult mai mult. Mama ei nu o lasa sa iasa in weekend cu mine mai mult de 3 ore iar in timpul saptamanii zice ca mereu invata si nu are timp de iesit pentru ca este in clasa a 12 a.Totusi e prima fata cu care am patit asa in rest cu celelalte cu care am fost ma vedeam destul de des. Cu ea ma vad pe saptamana doar de 2 ori si stam maxim 3 ore.Am 3 luni impreuna cu ea dar nu stiu cum sa fac ca eu imi doresc foarte mult sa o vad din ce in ce mai des, mai ales ca suntem la inceputul relatiei cand teoretic este cel mai frumos.Ea dupa cum v-am spus prefera sa stea in casa sau zice mereu ca invata, dar totusi eu nu cred ca invata de cand intra pe usa pana se baga la somn, nu si-ar putea gasi si ea putin timp pentru noi? Sunt eu prea exagerat? Ne-am si certat din cauza asta, pentru ca nu credeam ca daca ne-am vedea cel putin 1 data la 2 zile macar 1 ora undeva s-ar intampla ceva. Cand mi-a spus ca ea nu o face ca nu vrea ci ca nu poate, nu am crezut-o pentru ca si eu am terminat anul trecut liceul si am luat 8 la Bac si nu am invatat zilnic ca ea si am avut timp sa ma si distrez. Nu stiu ce sa fac, cum sa fac sa petrecem timp mai mult impreuna. Poate o plictisesc prin activitatile mele, in general ori ne plimbam cu masina, ori mergem la un suc/cafea in oras ori sa mancam o pizza ori la un film(fac o paranteza, platesc eu toata consumatia mereu) deci nu inteleg ce gresesc, de ce nu vrea sa stam mai mult impreuna si ii place asa o relatie distanta. I-am propus sa mergem in excursii la Iasi, Brasov undeva sa petrecem si noi mai mult timp ca un cuplu, sa facem activitati de cuplu si mereu gaseste o scuza, ba ca invata, ba ca nu o lasa mama ei, ba ca ce facem acolo.Asa tare sa o sperii? Daca da imi puteti spune ce alte activitati as putea sa fac cu ea? Sa o fac sa isi doreasca sa petreaca mai mult timp cu mine?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui intr-o zi sau seara sa iti iei inima in dinti si sa ii scrii un mesaj pentru ca asa nu te poate intrerupe, poti sa ii spui exact ce simti, sa te exprimi corect si sa ii dai niste exemple.
Uite eu cu iubitul meu spre exemplu suntem la 100 de km distanta unu de altul si nu pentru ca vrem noi, ci pentru ca avem de gand sa ne mutam de tot impreuna si trebuie sa strangem niste bani pentru chiria pe care am luat-o si care sta goala.Eu acum am niste probleme de sanatate, el are greutati cu munca cu stresul si nu avem cum sa fim unul cu altul momentan mai mult de doua zile pe saptamana sau la 2 saptamani si crede-ma e foarte greu. Spune-i si ei ca sunt altii cu probleme mai mari pentru care nu pot sa se intalneasca mai des,pentru care nu se pot tine de mana cand le e greu iar ce se intampla la voi este o exagerare. Explicai ca te doare,ca ai nevoie de ea, de un sfat, de o mangaiere sa nu te mai simti singur si ca daca si ea ar tine la tine pe cat o faci tu nu ai cum sa intelegi cum ea nu simte la fel.
Inteleg ca are de invatat, ca scoala este importanta, ca nu trebuie sa se certe cu mama ei dar trebuia sa se gandesca, ca nu are timp sau chef de o relatie inainte sa iti suceasca tie mintile si sufletul. Daca ea nu simte ca vrea sa fie cu tine cand e la doi pasi dintanta si poate asta macar cum ai spus tu o data la 2 zile atunci nici tu nu ar mai trebui sa poti alea 3 ore cand are ea chef.

7 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns:

Ar fi inutil sa-ți povestesc despre timpul pe care mi l-am petrecut eu invatand pentru BAC, sau despre cât timp am petrecut făcând alte chestii. Mi se pare totuși relavant sa știi ca întotdeauna (absolut întotdeauna) mi-am găsit timp pentru tot ce mi-am dorit cu adevărat sa facwinking.

| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca nu tine la tine, si eu sunt ocupata in timpul zilei si tot imi fac timp pentru iubitul meu, macar seara dupa ce termna de invatat sau o ora dupa scoala ar putea sa-si faca timp, are impresia ca esti prea dupa fundu ei si faci ce vrea ea si cum vrea ea si de aia face ce vrea cu tine

| Vvistula a răspuns:

Probabil ca nu tine prea mult la tine. Eu am cunoscut fete care chiar daca aveau maine bacul si nu invatasera nimic, dar ele tineau la mine cu adevarat ar fi iesit. Parerea mea e sa o lasi si sa nu mai tragi de ea sa iesiti, vezi daca ea are vreo reactie, daca propune sa iesiti, daca nu inseamna ca nu prea o intereseaza.

| mentholinks a răspuns:

Faceti sex?

| Abracadabra22222 explică (pentru mentholinks):

Nu, ea este virgina si mi-a spus ca nu se simte pregatita

| Sonya1 a răspuns:

Buna,

Daca tine sau nu tine la tine, tu iti poti da singur seama, nu cei care au raspuns in functie de ce ai scris tu.

Eu iti spun cum a fost la mine. Eram in a 12 si aveam meditatii aproape in fiecare zi a saptamanii. Timp pentru altceva nu aveam, sincer iti spun. Asa ca eu chiar o cred pe prietena ta. Isi doreste ceva de la viata, are un drum pe care si l-a ales, important sa ii respecti deciziile si sa o sustii. Ea se va deschide si mai mult si atunci vei vedea o schimbare. Ii poti propune sa o duci la meditatii si sa o iei de acolo. Noi asa faceam pentru ca efectiv timp de intalniri nu aveam. Ar fi insemnat sa fiu mult prea obosita si atunci nici asa nu ar fi fost mai bine.

Ai incredere in ea, sustine-o, propune-i sa o duci si sa o iei de la meditatii. Astfel poate pleaca mai repede de acasa cu 10-20 de minute si sa le petreceti pe drum pana acolo. La intoarcere la fel.

Cat despre optiunea de a pleca, poate ai ei nu au inca incredere si nu o lasa. Te-ai gandit la asta? Ai discutat cu parintii ei, te cunosc suficient de bine? Nu trebuie sa interepretezi refuzul ei ca pe o neimpartasire de sentimente. Eu cred ca tine la tine, dar s-au adunat multe si nu stie cum sa le gestioneze. Fii alaturi de ea, ai rabdare si ai sa vezi ca vor veni si momentele acelea placute pe care le astepti.

Discuta deschis cu ea, fara tonul de repros, specifica-i ca o vei sustine cat de mult poti tu, ca nu ii stai in cale si ca astepti acelasi lucru. Impreuna incercati sa gasiti o cale de mijloc.

Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ti s-a explicat clar ca fata este clasa a XII-a si are de invatat, BAC-ul fiind foarte important pentru ea.
Ce nu picepi?
Odata pe saptamana 3-4 oer este suficient sa va vedeti si sa fiti impreuna. Daca o iubesti si tii la ea, mai ai rabdare inca 4 luni, pana termina liceul si isi da BAC-ul, dupa care o sa veti timp toaa vara, sa fiti impreuna!
Nu se cere decat un pic de intelegere de la tine, sa-i dai pace acum, ca are foarte mult de invatat pentru examenul asta atat de important.
Va trebuii sa intelegi ca nu are nimic de aface cu "doritul sa petreaca mai mult timp cu tine" pentru ca la momentul asta, are alte chestii de 1000 de ori mai importante ca tine.
Daca o iubesti, nu o mai deranja si da-i pace sa se pregateasca si sa invete. BAC-ul bate la usa in cateva luni. Examen vital pentru ea.