| Andrei9716 a întrebat:

Salutari! Am si eu o problema! Am o relatie de 2 ani cu o fata, una normala cu despartiri si impacari iar de 1 an suntem cat de cat bine. Luna asta s-a nascut printul nostru, dar de un timp ceva nu mai merge intre noi. Familia mea nu a fost de acord ne -am certat rau cand a auzit de sarcina dar am ales sa raman cu ea. Acum dupa 1 an am inceput sa mai vorbesc cu ai mei iar sotia mea de un timp imi spune ca nu e normal iar azi m-am trezit cu un mesaj de la ea in care imi spune sa o luam pe drumuri diferite. Am cumparat un apartament, o sa facem cununie si botez la vara dar ea a spus ca se cununa pentru copil acum. Eu nu vreau cununie de ochii lumii. Ce sfaturi imi dati? A mai facut asa si inainte dar nu imi place cand se repeta am 22 si ea 23 de ani

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E obisnuita cu lumea mondena nu ii arde de masa & casa. Macar ai locuinta unde sa stai ma tem ca viitorul nu va fi reusit pentru tine cu ea. De no merge cauti una mai urata si va fi mai bine alea nu au multe pretentii de la viata

| Adry05 a răspuns:

Lasa cununia ca n-ai nevoie de atatia bani bagati in nunta si mai ales in divort ca la ce relatie aveti sa fii sigur ca mai devreme sau mai tarziu ajungeti acolo. E destul de clar ca sunteti incompatibili, eu nu inteleg ce tot asteptati sau de ce nu incercati sa rezolvati cumva

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau, dar asta nu-i o relatie normala, cu despartri si impacari, in numai 2 ani. Nu stiu cum ati reusit voi performanta sa aveti mai multe departiri in 2 ani, ca eu nu am reusit sa am una singura, in aproape 35.
Se pare ca prietena ta este o fire orgolioasa, daca iti pune conditii si se supara ca ai inceput sa vorbesti cu parintii tai, probabil imatura, probabil rautacioasa.
Este bine sa discutati si sa decideti impreuna ce doriti sa faceti.
Egoismul si imaturitatea nu au ce cauta intr-o relatie de dragoste sau intr-una de casnicie.
Daca nu sunteti dispusi sa faceti compromisuri si nici sa va comportati ca doi adulti, atunci, poate-i bine sa nu faceti nici o casatorie, ca nu va merge relatia asta.
Oricum, comportamentul ei este unul de copil imatur, daca nici macar nu s-a putut abtine sa ajungi acasa, ca sa discutati, preferand sa trimita mesaj.
Sincer, ma indoiesc ca vei putea face ceva, cu o femeie care se comporta ca un copil de 13-14 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai de ce face asa? Ce nu merge/ce merge? Poate inca o mai chinuie depresia post-partum. Poate ii dai motive sa se indoiasca de tine. De voi. De viitorul vostru impreuna. Poate e bipolara. Poate... sunt foarte multe variabile in ecuatia asta.

| Andrei9716 explică (pentru GabiDumitrescu):

O deranjzeaza faptul ca o sa creada ca familia mea imi va baga in cap nu stiu ce...adevarul ca a jignit-o pe ea atunci si ea pe ei! I-am spus ca o iubesc enorm si cand iubesti nu cred ca mai faci atatea intr-un singur an! Masina, Apartament, Un baiat minunat. Asta nu e dovada de iubire? Din partea mea cel care nu are parte de increderea totala a partenerului?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei9716):

Mdah, o deranjeaza ca o sa creada ca... ai face bine sa ai o discutie serioasa cu ea. Eventual si cu familia/familiie de fata, sa fie lamurit un lucru de la bun inceput. Despre ai ei... cum sta treaba?

| Andrei9716 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu mama ei nici o problema. Legat de despartiri am avut 2 in 2 ani. Am discutat despre asta de mai multe ori

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei9716):

Faceti o vizita la un psiholog impreuna. Din ce vad eu ea are o problema de perceptie.

| Andrei9716 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar cum poti sa dai asemenea mesaje chiar si la nervi? dupa cate ai facut cu persoana si tinand cont ca ea s-a intors la mine dupa cele 2 despartiri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei9716):

Cum ziceam, bipolaritate. Nu e ceva ce tine de rational si multi dintre astia asa-zis "normali" nu prea putem intelege cum functioneaza persoanele bipolare.

| Plato a răspuns:

O relatie normala NU e cu despartiri si impacari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca apartamentu e pe numele tau, si totusi vrei sa faceti cununia civila, sa faci contract prenuptial, ca altfel iti ia jumate din tot laughing
Si la cat pare de chitra, nu merita.
Dar voi nu vorbiti, de ce s-a racit tot, ce se intampla si ce nu-i convine ei?

| Emazio a răspuns:

Ce e normal in despărțitiri și împăcări?

| goldenbullet a răspuns:

Deci. Trebuie sa fii tare, nu mai ai ce sa faci. O data ce a spus sa o luati pe drumuri diferite, inseamna ca si-a pierdut sentimentele pe care le avea fata de tine. E foarte, foarte greu sa gasesti in ziua de azi o fata care vrea o familie si sa fie fidela. Sincer, imi pare rau pentru tine, dar e tarziu sa poti repara ceva. Ce vreau sa spun este ca am fost in aceeasi situatie, dar fara copil. Ridica-ti privirea, viata nu se termina aici! Esti tanar, ai un copil, cat poti tine-l langa tine. E greu, stiu. Daca nu are sentimente pentru tine, nu veti avea niciodata un viitor frumos impreuna, o casnicie reusita. Nu te casatori cu ea, ca vei ajunge la divort. Mie acum mi-e usor sa iti spun, dar treci peste. Uita. Fa ce iti place si eventual, ocupa-ti timpul cu altceva. Succes si vezi de tine!