| Pumpi a întrebat:

Saluut, am o problema de familie cam de cand eram mic... am 13 acum fac 14, parintii mei se cearta incontinuu, tata uneori bea si mama se cearta cu el din cauza asta si chiar uneori se bat, ce as putea face in privina asta, nu as vrea sa imi traiesc viata cu gandul ca o sa plec de acasa si mama o sa primeasca bataie de la tata... ( tot timpul ma bag intre ei dar nu ma asculta niciunu)

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Tu in afara de ai spune mamei tale sa divorteze nu ai ce sa faci. Daca ea vrea sa traiasca asa si sa isi asume bataile asta e.
Propune-i sa plece sau sa il trimita pe tatal tau de acasa si sa traiti voi linistiti daca nu asteapta sa cresti si sa pleci ca nu ai incotro

| danay72 a răspuns:

Poate intr-o zi cand sunt bine dispuși să le spui ce simți legat de acest lucru, dar vorbește cu blândețe și respect profund. Apoi, nu uita ca e o problemă intre ei si cu siguranta o vor rezolva. Dacă nu se rezolvă, vorbește cu mama ta si căutați împreună o soluție.

| Adrian1555 a răspuns:

Asta e o problema mai grava
Daca lucrurule nu se diminueaza de atata timp e clar ca nu prea se mai pot abtine de la aceste lucruri
Daca tatal tau mai si bea e clar ca sanse zero
Totusi incearca sa vorbesti cu mama ta, spune-i ca atunci cand il vede beat sau ceva sa nu mai reactioneze si ea urat si incearca sa gasesti o solutie alaturi de ea ca sa fiti linistiti
Bafta si sper sa fie de bine

| cdl42002 a răspuns:

Știu prin ce treci, am pățit si eu, mai puțin partea cu bătaia. Sfatul meu e să nu îi bagi in seama să fii cat se poate de indiferent, dacă așa e din totdeauna, lucrurile probabil nu o să se schimbe. Lasa-i în pace, nu te mai baga, sunt problemele lor.