| oxana_6517 a întrebat:

am 18 ani si am o relatie foarte proasta cu parintii, si nu stiu ce sa fac in privinta asta.neintelegerile exista de mult timp de pe la 15 ani, da mereu ziceam ca oi avea 18 si totul va lua sfirsit, dar din pacate nu... totul e si mai insuportabil.mama vrea sa-mi controleze absolut toata viata, unde ma duc cu cine si cind vin, asta inca as putea sa mai inteleg ca-si face griji, da lor nu le place nici macar felu dea-mi prinde parul...
vrea s spun ca inainte nu era asa, totul s-a schimbat atunci cind tatal meu a inaintat in functie la moment detinind o functie destul de importanta, si pe la 16 ani mi-a deschis cont in banca si in fiece luna primeam bani de buzunar si din ei eu imi achitam factura la telefon, cheltuielile pe scoala, ei achitau doar fondatia, totul era bine ca cind avea nevoie eu mereu eram acasa cind venea iarasi acasa, mai explicit mereu la dispozitia lor, de atunci s-a schimbat radical nu mai exista acel dejun de simbata dimineata cu toata familia reunita, nu mai exista nimic care s ne caracterizeze ca o familie si cel mai curios este faptul ca in societate jucam rolul de famile perfecta! Am o sora care e mai mica cu 7 ani si ma doare ca tatal tine mai mult la ea si nu e o imaginatie de-a mea caci el asta chiar a zis-o, si mereu incearca so laude in fata mea cu toate ca es este cam alintata si foarte nepasatoare si la invatatura e mai slaba, are 6 tatal o incurajeaza prin vorbe"lasa ca tata intorce agenda si e 9" pe cind la mine de ce e 7 si nu 8 de ce 8 si nu 9, cum ceva lasati-o ea e mititika si chestii deaistea.stea is parca nimicuri dar care in timp s-au transformat in probleme, ca in momentu de fata eu mama si sora mea nu comunicam cu tata si el nu vb cu noi, din motive tare absurde ultima cearta afost de la niste lucruri procurate in camera mea si dupa gustul meu el i inceput atipa ca nu avem gusturi si ca dam banii aiurea chestii de genu dat dupa acre earta a evoluat in teme mai tari cum ar fi ca de ce el nu stie nimic de mine ca uite na eu-s foarte inchisa si izolata de ei.cum sa-i explic ca din cauza ca nu s-a interesat nu stie nimic de mine, am incercat de nenumarate ori sa-i aduc argumentele mele da cind vb cu el deodata imi apar lacrimile si el nu ma asculta, in loc sa ma inteleaga de ce pling m umileste ca-s slaba de fire, asa a cuvintele mele se lovesc ca de zid de el.sint mereu depresiva ajung chiar si la scoala s pling fara motiv(nu-s emo) sint la virsta care vreau sa ies, sa m distrez dar nu-mi permite. daca am o zi de nastere mai intii controleaza daca nu mint caci are datele la buletinele tuturor cetatenilor. mia retras ajutoru financiar ca s inteleg ca fara banii lui eu-s nimeni.
incerc sa-mi tin cit mai mult timpu ocupat si ma duc la diferite cercuri incerc sa ma implic in proiecte de scoala si el nu este de acord vrea ca dupa ore s fiu acasa.in momentu dat tot ce fac stie doar mama si mereu ea m cheama acasa pin a veni el sau incearaca s ma retina s nu plec ca s nu fie iarasi probleme. ma simt sufocata mai ales de cind ai mei au vrut sa divorteze atunci am inteles multe lucruri in toate certurile tata niciodata nu pomenea de noi, ii zicea mamei:iti lasa totu numai s scap[ odata de tine.de atunci am inceput a avea o relatie mai buna cu mama iar el este suparat pe mine din motiv ca-s de partea ei.
parca-s la balamuc si nu stiu cum sa fac sa reazolv asta, am inceput a tresari in somn visez mereu ca cad in gol si mi-i jale de mama ca ea retraieste pentru mine si o simtit ca incep a fi prea stresata si as vrea so linistesc dar nu stiu cum...
AJUTATI-MA!

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

Deci tatal tau e obsedat de control, si o place mai mult pe sora ta mai mica? pentru cineva care e interesat de relatiile de putere si nu de sentimente e normal sa placa mai mult pe cine nu i se opune. sorry, pare cineva cu o functie importanta, asa cum spui si tu, dar mai mult decit atit, o persoana care e casatorita cu functia si nu ii pasa de nimic altceva. am mai intilnit cazuri, nu esti singura, nu inseamna ca daca familia ta e importanta avantajele surclaseaza automat dezavantajele.
cel mai bine e sa-ti alegi drumul tau, nu sa incerci sa intelegi, sau sa faci compromisuri, asta e timpul tau, trebuie sa faci ce e mai bine pentru tine si sa nu ramii sclava emotionala a unor oameni care nu stiu sa te aprecieze, indiferent cine sunt ei. Succes!

8 răspunsuri:
| denismaria92 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea.totul e de la bani.
iar pe mama ta.nu stiu...incearca sa discuti cu ea, sa clarificati chestii.nu stiu.
imi pare rau de situatia ta.si eu am un tata asa.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Sincer situatia e chiar complicata ...imi aduce aminte de mine acum cativa ani cand si eu am avut cateva probleme cu tatal meu.Intr-adevar ai dreptate cand spui ca mama ta e stresata pentru ca tine la tine si te ajuta, te mai fereste de certurile cu tatal tau, dar pe cealalta parte este el si nu poate sa il contrazica pentru ca eu consider ca tine si la el. Tu ai vorbit cu mama ta? Ar fi bine ca mai intai sa ii explici ei tot ce crezi ca trebuie, sa ii spui ca in loc sa te distrezi pentru ca e normal varstei tale.stai si plangi fiind controlata permanent. Daca i-ai spune poate te-ar intelege si atunci ati putea vorbi cu tatal tau si cred ca se va mai schimba, pentru ca nu e mai importanta o incapatanare decat familia. cel putin eu asa cred.Eu nu prea pot sa iti dau sfaturi pentru ca nu sunt in masura ...insa cel mai bun raspuns il vei primi de la psihologul liceului/facultatii in acest fel te vei mai linisti si tu.Incearca sa iti recapeti increderea si speranta pentru ca toate lucrurile au o rezolvare mai devreme sau mai tarziu.

| Andrei_2426 a răspuns:

Situatia ta e incredibil de trista, si eu am avut o situatzi cat de cat azemanatoare, chiar daca sunt baiat, dar la tine e mai grav decat a fost la mine.am o intrebare pentru tine, cumva tu stii de ce vroiau sa se desparta ai tai? oare tatal tau nu a fost infidel mamei tale, si acesta nu cumva are pe alt cineva? pentru ca lipsa de interes aare o data cu alta femeie in viata tatalui tau, si s-ar putea ca mama si tatal tau sa va ascunda ti-e si sorei tale asta.sau ar mai putea fii cateva cauze care sa explice ceea ce fac ei, dar e suparator faptul ca te neglijeaza.eu cred ca ar trebui sa stai de vorba cu mama ta si sa ii spui cat de mult te doare comportamentul tatalui tau.iti garantez ca daca te iubesc mama si tatal tau vor avea mai incolo o discuti cu tine in care o sa iti poti exprima libera toate neplacerile.
sper sa iti fi fost de ajutor si ia in vedere cazul care ti l-am prezentat la inceput.

| Kikiii_5199 a răspuns:

Si eu am aceleas certuri cu mama deoarece sunt despartiti ai mei! Noi am consultat un psiholog pentru ca ajunsesem la stadiu in care sa nu ne mai intelegem, sa ne injuram, sa ne "batem" a fost foarte urat. dar sa stii ca totul acum merge spre bine, dar sedintele de la psiholog nu le.am lasat. continuam sa ne ducem! Acum, tu faci cum crezi, dar eu iti spun dn propria mea experienta. Si cazul cu sora ta sa stii ca oarecum e normal sa aiba grija de ea mai mult ca e mai mica, dar faza cu "o iubeste mai mult pe ea pentru ca a spus asta" nu mi se pare logica. Stai de vb cu ei. daca vezi ca incep cu reprosuri si lucruri din astea, pleaca din camera. Sau oricand, pleaca de langa ei si lasa. i sa vorbeasca singuri. Daca te deranjeaza ce iti spun parintii, iti intra pe o ureche si iti iese pe alta. Te faci nepasatoare. Daca faci o treaba si ii vezi ca, comenteaza sau lucruri din astea spui " Cu placere mami/tati!" si chestii din astea asa nepasatoare, indiferente. Sa ii duca la gandul ca mai ai un pic si pleci din casa lor sau nu stiu, si daca se comporta asa nu o sa aiba sprijin la batranete. Fi tu sigura ca, sora ta, cand or avea parintii tai nevoie de ea, ea se face ca ploua. Si tu, de mila o sa te duci la ei. Fi altfel. Sper sa te ajute raspunsul meu! big grin

| Sparrow33 a răspuns:

Ehh... imagineaza-ti ca alti sunt si mai rau. Eu pur si simplu ii ignor (pe amandoi) sa nu se vada ca tin mai mult cu ala, sau cu celalat.
De ex: azi tata era cam bosumflat ca de ce a facut mama ciorba din nu stiu ce timp de carne de pasare, citez: "Aia trebuia facuta"... nu stiu ce draci. Un fleac din partea mea. Am mancat linistit (el n-a mancat) apoi am plecat la mine-n camera... cu gandul "faceti ce vreti fratilor". Eu astept sa plec la facultate, sa ma insor si sa scap de ei.

| oxana_6517 explică:

Incerc sa discut cu ei, dar atit de tare m-au descurajat chestiile astea ca din start imi pierd curajul in fata lor si incep a plinge! cum sa fac ca sa-mi stapinesc lacrimile, vreau s fiu mai dura dar nu potsad! sora mea intr-adevar se face mereu ca ploua, no intereseaza nimic, cind a mei mereu se certau ca divorteaza eu stateam pe undeva ca sa ascult totul da ea idee nu are totusi ce-o fost.
Andrei nu no fost de la amante, sa inceput la sarbatorile de pasti ca noi mereu le facem la bunei si mama s-a dus s-ai ajute iar tatal s-a suparat pe motiv ca a facut lucru la altii da acasa na facuyt mincare de sarbatori si deaici a evoluat incit si-au scos ochii de lucruri vechi de 20 ani, in rol important in proastele relatii intre parintii mei il poarta fratele tatalui, acela parca ii invidios cind tatalui ii merge bine si dupa cum am zis stateam pe undeva ca s ascult l-am auzit cum o fcae pe maica-mea in tot felul, dar cu citeva min in urma cind statea i fata mamei ii spunea ca ea are dreptate, atunci am constatat fatarnicia lui! multe certuri se datoreaza intr-adevar banilor, construim casa la tara si evident gusturile difera da mereu se face dupa a lui ca el e cel cu banii iar fratesu cumpara tot ce-i mai aiurea parcai productia nefolosita in U.R.S.S, el are cheie de la casa noastra lucru ce pe mine m deranjeaza, si-l invirte pe taikameu cum ii place si tata vede dar mereu zice eii mii frate ce s fac...

| oxana_6517 explică:

Thealchemist, incerc sa-mi fac drumul meu dar nu stiu pe unde s-o apuc, mereu am fost tinuta in casa am vrut s muncesc vara si nu mi-o dat voie, acum sint ultimul an la liceu si chiar nu stiu ce facultate sa urmez...

| Bynutza a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama tha explica-i de ce esti trista mereu...Crede-ma ea te va intelege foarte bine deoarece si ea a fost o data tanara si normal k isi dorea sa se distreze...Cat despre tatal tau ignora-l! Sper k sfatul meu ti-a fost de ajutor!