| 48Mihai a întrebat:

SCUZATI CATEGORIA DAR SUNT DISPERAT! Am si eu un tata care mai vine beat acasa si se cearta rau cu mama dar el si cand este treaz se cearta cu mama iar conditiile de a ne muta sau sa divorteze nu exista ce pot sa fac cum pot trece peste asta?

18 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Mihai,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TPUuser199 a răspuns:

Tu cu siguranta nu poti face nimic. Asteapta poate intr-o buna zi se va schimba situatia. Cum a spus si KaTtAnNa stai la o ruda/un prieten, poate fara el in preajma este mai bine... nu stiu presupun si eu...

| Kamiichu a răspuns:

Din pacate multe familii se destrama astfel. Incearca sa vorbesti cu amandoi, cand sunt calmi si se poate vorbi cu ei, spune-le ce te deranjeaza. Odata ce ai inceput sa bei, e greu sa te opresti, probabil te vei confrunta cu aceasta problema mult timp, dar tot ce poti tu sa faci e sa vorbesti cu ei. Sau daca nu, du-te la bunici sau la neamuri, spune-le ca nu mai poti sta cu ai tai in conditiile astea. Bafta! Sper ca te-am ajutat.

| KaTtAnNaKalau a răspuns:

Cati ani ai?
Nu vrea el sa divorteze, sa nu vor amandoi?
E greu sa cresti cu un singur parinte.
Am sa iti dau 2 sfaturi.
1- sa vorbesti cu amandoi, si sa le spui sa nu se mai certe, altfel pleci de acasa.
2-te sfatuiesc sa il bati, vorbesc serios.
Din cauza la barbati si la bautura se iese cu scandal, eu sunt barbat dar nu beau, nu am pus gura pe bautura deloc si sunt mereu calm si gandesc limpede.
Mult succes.

| 48Mihai explică (pentru KaTtAnNaKalau):

Am doar 15 ani mai am 3 de chin si cum am mai zis stau si la un cotet de garsoniera...

| KaTtAnNaKalau a răspuns (pentru 48Mihai):

Stai la o ruda cateva zile, vorbeste cu iei.

| spyyns a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el intre 4 ochi sa il intrebi ce il deranjeaza si daca nici atunci nu vrea...
Daca as fi in locul tau eu as pleca de acasa(Ma-s duce la un prieten) cateva serii si sa le-as lasa un bilet cu : "Draga mama, tata as vrea sa stiu cum este mai bine. Voi sa va certati mereu si eu sa nu mai fiu cu voi sau incercati sa va impacati si sa fim o familie normala.
Este decizia voastra cu sau fara mine."

| Stefan_Gavrila_1990 a răspuns:

Nu iti spune ca el la varsta lui mergea la munca?

| Stefan_Gavrila_1990 a răspuns:

Si tatal meu este la fel daca ti-as spune ca este mult mai rau decat al tau nu cred ca m-ai crede, dar sa iti zic cateva lucruri vazute la mine in familie: batai pana la lesin aplicate da tal meu mamei mele, in fiecare luna tata ai invinetea ochii mamei uneori si mai rau, uneori tata scoate usile la casa si ne lasa in frig, nu conteaza daca este vara-toamna sau iarna, mi-a stricat aparatura cumparata de mine(gen -calculatoare, statii audio, boxe, telvizoare...), iese afara cand trebuie sa soseasca transportul in comun si striga in gura mare ca il bat (odata am dat in el incercand si aceasta solutie sa il aduc cu picioarele pe pamant dandu-i doua palme cu mila) in fiecare saptamana iese pe strada si ne face familia de ras, merge prin baruri si se face de ras cersind de mancare sau de baut asta doar sa ne faca de ras el avand mancare acasa iar cand vin oamenii si ne intreaba le arat ca are farfurii cu mancare si nu mananca, in acel moment el vine si le arunca afara zicand ca nu-i trebuie mancarea noastra,..., si as putea sa mai continui ore intregi cu aceest subiect, unde vreau sa ajung este ca trebuie sa crezi mereu in tine si sa te ambitionezi sa devii un exemplu sa reusesti sa inveti atat de bine in cat cei ce te inconjoara sa traga singuri concluzia ca esti diferit fata de tatal tau si meriti respect din partea lor, asa cum si eu trecand prin ce am trecut la varsta mea de 24 de ani pe care ai am sa fiu model si respectat de toata lumea care ma cunoscut si in orasul meu si in alte orase. (imi cer scuze pentru unele greseli de punctuatie si de ortografie, nu am tinut cont prea mult de ele)

| Adele29 a răspuns:

Asa a facut si al meu asteapta sa cresti si ia-ti viata in propriile maini

| 48Mihai explică (pentru Adele29):

Am doar 15 ani mai am pana la 18 mult chin...

| bobinyo a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, din pacate daca a luat o pe calea asta greu chiar imposibil sa isi mai revina, mai ales ca cele mai multe certuri sunt din cauza banilor si cum ei sunt putini..cam singura solutie si cea mai sigura este divortul dar ai spus u ca nu se poate lua in calcul asta. poate sa se intample vreo minune si maicata sa dea de vreun sac de bani care sa i rezolve toate problemele dupa vreo mostenire.un castig ceva etc...bafta voua..si va puteti duce din cand in cand si la o biserica poate asa va mai gasiti linistea.un pic

| 48Mihai explică (pentru bobinyo):

La biserica ne ducem iar cu banii nu prea sunt mari solutii mama a are 2 frati si inca 2 surori iar ea nu a mostenit nimic deoarece ea s-a maritat prima la buc cu tata deci bani nu prea sunt si mai stam si la garsoniera crying ii aud mereu cum de cearta ia-l la 11 noaptea nu am unde sa ma duc cand se cearta

| Ema113 a răspuns:

Hei! Eu zic sa incerci sa te consolezi cu ideea ca timpul trece iar tu te vei maturiza si vei fi pe picioarele tale! De asemenea, incearca sa stai cat ma putin prin preajma lui si axeaza-te tot mai mult pe scoala.Crede-ma ca asta chiar functioneaza si astfel ai 2 castiguri! happy Succes!

| SpiidyiLIna3 a răspuns:

Offf trebuie sa fie cu adevarat greu pentru ca prin ceva similar am trecut si eu. Nu ai precizat varsta ta insa cred ca esti inca minor. Cel mai bine ar fi sa o ajuti pe mama ta, sa fi pentru dansa un sprijin, sa nu o lasi singura sa stie ca esti alaturi de ea in toate. Incearca sa vorbesti cu tatal tau si sa-i explici ca esti deja disperat de certurie pe care le creaza in familie si sa se potoleasca pentru ca nu ti-ai dori ca, cand vei fi adult la casa ta sa-ti aduci aminte de el ca fiind un... mai bine ma abtin. Mult noroc.

| echilibru a răspuns:

Salut si eu cam tot problema asta o am sau mai bine spus am avut-o insa ceea ce am facut eu a fost sa vb cu un mare om pe care l-a avut Romania si dansul mi-a spus ca amandoi imi sunt parinti sa vb si cu unul si cu celalalt tu trebuie sa fii la mijloc incearca sa te dai pe langa tatal tau... stiu ca e foarte greu insa doar asa cu vorba buna vei putea sa rezolvi nu prea baga in seama ceea ce se intampla pentru ca asta te poate afecta. insa ai grija si de mama ta protejeaz-o are mare nevoi de intelegere, dragalasenie insa fii atent sa nu fii impotriva tatalui tau ...asta inrautateste mai tare situatia iti doresc ca totul sa fie bine din tot sufletulhappy