| anonim_4396 a întrebat:

Se poate ca o perioada de cearta sa distruga o iubire? Adica ar putea ca sentimentele unui om sa treaca pe baza unor neantelegeri si sa se ajunga la raceala si lipsa de afectiune sau este altceva la mijloc?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
36 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asa trece iubirea, cu cearta. Este exact calea prin care te departezi de un om si ajungi, fara sa iti dai seama sa nu il mai iubetsi. Nu stiu ce zici prin perioada, dar daca trec 24 de ore si nu v-ati impacat, incepeti sa aveti o problema foarte serioasa

| BackAgain a răspuns:

In 99% din cazuri, oamenii nu se despart din cauza certurilor? Da, evident ca se poate ca o perioada de cearta sa distruga o iubire. Certurile repetate la asta duc. Nu inseamna neaparat ca nu iubeai persoana respectiva de la inceput, ca nu era iubire adevarata sau ceva de genul. Pur si simplu, unii oameni nu pot sta impreuna, nu sunt compatibili din diverse motive. Cand ajungi sa te tot certi cu partenerul, sa-l iubesti pana la cer si inapoi, dar la un moment dat tot te saturi. Asa, cu timpul, iubirea scade pana trece de tot. Daca e vorba de o singura cearta, depinde de subiect. De exemplu: daca o persoana are o anumita valuare morala, iar partenerul o incalca, se poate destrama relatia dupa acea singura cearta. Am o cunostiinta care s-a despartit de logodnicul ei, fix in perioada in care planuiau nunta, pentru ca a descoperit ca tipul era antisemit violent (nu violent fata de ea, ci genul care sper sa apara un nou Hitler si sa omoare toti evreii). Era genul ala de pereche de ziceai ca o sa traiasca fericiti pana la adangi batraneti, dar uite cum totul s-a dus din cauza unei singure valori morale incalcate. In schimb, daca e o cearta dintr-o tampenie, putin probabil. De exemplu: de ce ai bagat hainele albe cu cele colorate la spalat? Acum boxerii mei s-au facut roz! Nimeni nu se desparte doar de la o cearta de genul asta. Se pot desparti dupa ea daca exista frustrari adunate dinainte si banalitatea aia e picatura care umple paharul.

| Cortex a răspuns:

Bineinteles ca e posibil. Oameniii normali vor sa-si faca lor bine in primul rand. Daca ei considera ca a fi intr-o relatie cu o persoana de care nu mai sunt atasati sau nu le aduce beneficiile dorite, ii trage in jos, e normal sa incheie acea relatie.

| Freya1 a răspuns (pentru Cortex):

Nu.
Eu spuneam daca niste certuri te pot face sa nu mai ai sentimente nu daca nu este acea persoana pentru tine. Poate sa fie o cearta de la neajunsuri sau de distanta sau de probleme familiare nu neaparat ca nu iti place ceva la partenerul de langa tine

| Cortex a răspuns (pentru Freya1):

Oameniii se schimba in fiecare zi.Eu cred ca oricand se poate intampla sa nu mai aiba cineva anumite sentimente, indiferent daca apare o cearta sau nu.

| Freya1 a răspuns (pentru Cortex):

Da se poate dar eu ziceam daca pot sa treaca de la cearta cand sunt sentimente pure si sincere sau este altceva la mijloc

| Cortex a răspuns (pentru Freya1):

Sentimentele se schimba in fiecare zi. Poti accepta asta sau poti sa te minti ca nu se intampla asta.Bineinteles,sentimentele pot ramane, dar pot si sa se evapore, singurele sentimente pure cum ai zis tu sunt pentru parintii tai si pentru copii.

| RAY a răspuns:

Se poate ca o perioada de cearta sa distruga o iubire?
desigur ca da
Adica ar putea ca sentimentele unui om sa treaca pe baza unor neantelegeri si sa se ajunga la raceala si lipsa de afectiune sau este altceva la mijloc?
cearta nu este buna cand esti intr o relatie naty, hai ca si mie imi place cearta dar asa in gluma dar asta daca devina o obisnuinta se duce naibi relatia aia, plus ca studiile spun ca mai bine stai singur decat in certuri mereu cica ar afecta inima

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da am inteles ca o deterioreaza dar din cate stiu daca iubesti incerci sa reglementezi nu sa renunti.Analizezi unde gresesti si ce se intampla si repari daca totusi iubesti

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Asta depinde de fiecare naty

| relian a răspuns (pentru Freya1):

Nu mai visa, nu mai spera ca o cearta poate afecta o relatie in sensul ala, nici vorba de asa ceva.Treb sa fii realista tipu tau are pe alta sau vorbeste cu alta si nu stie cum so dea sa va despartiti.De regula cei care cauta sa se desparta asa fac, se indeparteaza, se racesc, fac asta intentionat ca parteneru sa se lase pagubas.Deci nu va mai imbatati cu apa de la robinet laughing cand iubesti pe cineva iubesti si gata, certuri, ceara si batai si tot nu despart oamenii, deci faptul ca iubitu tau nu-ti mai acorda atentie, ca s-a cam racit nu-i cai departe sau mai stiu eu ce problema are, este ca are pe alta.Simplu,asa ca nu mai cauta ceva ce nu este, nu mai cauta oameni naivi care sa iti spuna doara ce vrei tu sa auzi.Stii? de fapt tu de asta ai si intrebat ca oamenii pe aici sa iti zica da de la cearta se poate orice,las ca se repara,unia mai zic asa ca cine stie poate intru eu pe felie si etc,deci te periaza,iti spune ce vrei tu sa auzi.Ce experienta au cei care au raspuns? Uitel pe Ray pai ce stie el? Stie el de relatii stie el ceva legat de chestiile astea? Nu zic cu rautate,dar tot el zicea pe aici ca n-a avut o relatie lunga, ca avut numai o tipa bla bla care la dezamagit, deci aproape de zero experienta, dara deja e cunoscator in arta amorului laughing spre sa nu ma injure sau sa ma bage la ignore, dara eu personal nu pot sa dau sfaturi ori sa bag asa din top ceva daca nu ma pricep.
Tu ai spus mai sus clar daca iubesti cu adevarat nu exista, sau cum ii spuneai uneia pe aici daca ai sentimente pure daca iubesti bla bla treci peste.Pai iubitu tau de ce nu trece peste? Pai iti zic eu de ce, pentru ca nu se mai poate pentru ca deja are alta.Deci raspunsu este ca o cearta nu distruge nimic. Povesti vorbarie analize co fi co pati povesti.
Exista 2 chestii intr-o r elatiebig grinragostea si Obisnuinta. Dragostea e de cand esti tanara pana cand organsimul incepe sa dea rateuri, cand imbatranesti, atunci locu este luat de Obisnuninta.Sa nu credeti ca doi batranei se iubesc la nebunie laughing Iubirea presupune sex, presupune alte chestii, care la batranete dispar, dar vezi ca aia tot impreuna stau.Nu stau impreuna din mai stiu eu ce motive, stau ca asa e natura asa ne-a facut, pentru ca organsimul secreta chimicale care ne tin legati pentru a supravietui.Cei dragostea? Interesanta chestie nu? Totu este chimic, esti indragostit de cineva pentru ca esti drogat, pentru ca organismul tau a produs ceva substante laughing asta se intampla in creieru tau.Cand iubirea dispare,apare Obisnuinta care la fel este tot un chimical care tine legaura,tine pe cei doi legati.Ce voiam sa arat? Nici in cazul Obisnuintei de la o cearta sau ceara mai multe oamenii nu se despart.
Asta nu-i parerea mea,asta e ce au studiat unia ani buni,ce altii au experimentat si au facut observatii si mie personal mi se par logice chestiile astea.
Faptu ca nu spunem adevaru aia e alta problema,pur si simplu nu poti veni sa spui, stii eu gata nu mai vreau, sau eu am pe alta, ai stat cu ea ceva timp, ai avut sentimente, nu poti fi atat de ticalos laughing desi sunt si astfel de persoane, putine dar sunt.Deci vei cauta sa o lalai, exact asta e cuvantu sa o lalai, usor usor sa te departezi si pana la urma veti observa ca amandoi v-ati racit, dara de vina este numa unu laughing
Comunicarea este cheia in cazurile in care apar probleme cu exceptia problemelor in care apare a 3a persoana,acolo degeaba mai comunici ca nu prea mai ai ce.
Cand cearta devine o obisnuinta zice ray adica? Pai vad tu esti ok esti iubitoare, cauti sa comunici, cauti sa repari, deci certuri inventate, produse de tipu tau ca sa raceasta relatia. Certurile deterioreaza o relatie daca vin din partea la amandoi, ori mai stiu eu ca ala bea ea sare cu gura si asa zi de zi chestii de genu asta.In sf mai e o alta chestie ca nici lumea nu vine sa zica uite frate astea is datele problemei,multi vin si o baga pe aiai,stiti e o prietena,e un amic vreau sa-l ajut, cand colo de fapt el sau ea este cel in cauza, ascunde chestii, nu da detalii, deci fiecare isi da cu presupusu din ce i se arata.
Tu ai pus intrebarea asta nu asa ca naveai ce face corect? Relatia ta scartie si de aia intrebi, cel putin asa cred.
Concluzia este ca exista un "MIJLOC"adica a 3a persoana.
Oamenii in general nu casca tot ce au cand isi aleg parteneru,ori nu au destula experienta atunci,ori nu au prea multe de ales,apoi cu timpul vede,simte bla bla si daca cumva apare chestiile alea visate de orice om nu zice nu. Orice om are un vis,sau viseaza la ceva anume,cum sa fie ea sau el,,cum sa aiba parul,cum sa aiba ochiii,si alte chestii de genul asta,cum sa aiba parul,ondulat nitel,asa un pic cret si brunet sa fie wow,multe femei viseaza,dara au prieten,iubit, sot, aceste chestii is intime le stiu doara ele sau ei, nu le zic si nu se intampla nimic, dar, ca mereu exista un DAR se poate intampla ca intr-o zi sa fie BUM sa apara ceea ce el sau ea visa, este posibil si atunci lucrurile se intimpla.Nu cunosti pe cineva niciodata nici daca stai o viata cu el sau cu ea.Stii de ce? Daca stai tot timpul nu ai cum sal cunosti pentru ca nu este pus in situatia dea arata cu adevarat cine este.In cazul tau se pare ca acu o sa afli cine este iubitu tau, cat de mult te iubeste.Vezi tu, distanta este uneori cel mai bun moment pentru a arata ce poate o persoana.
Sunt 2 tipuri de oameni -Oameni care iubesc si Oameni atat,astia oamenii si atat is majoritatea. Daca ai auzit zicala aia ochii care nu se vad se uita,aia se aplica majoriatatii oamenilor. Iubirea aia pura de care zici tu este cam rara,in cazul ala distanta te face sa iubesti mai mult, nicidecum sa uiti, aia este iubirea aia pura de care tu vorbeai pe aici. Dara atunci cand ochii ce nu-i vezi ii uiti aia e se duce dracu iubirea aia laughing. Omanei, genu ala ce vrei tu is rari crede-ma.
Referitor la inima ca este afectata nu-i adevarat, afecteaza cearta inima? Pai asa poti spune ca si daca faci efort afecteaza inima nu?laughing ca incepe sa bata mai repede, asa si daca te certi exact la fel se intampla inima deja incepe sa bata mai repede.Inima este bagata la mijloc ca acolo simti ceva,dara de fapt tot ce simti tu vine de la cap,de la creier.Tu in capu tau ai sentimente,in fctie de ce sentiment apare creieru trebuie sa tina organismul in functiune,deci daca ai un sentiment de mai stiu eu bucurie,atunci organismul produce ceva stiu si eu chimicale,creieru trebuie sa balanseze situatia, da comenzi colo colo la inima ii zice bate mai rapid am nevoie aici sus de sentimentele astea, vreau sa ma simt bine si etc, deci nu inima bate asa ca i-a venit ei. Orice in organismul nostru este controlat de sus de la mansarda laughing orice sentiment, orice atingere, suflare.Gata ca deja am trecut la alta categorie laughing sper sa nu ma injurati pe aici pentru ce am scris.

| Freya1 a răspuns (pentru relian):

Nu este vorba doar de mine ca eu cand nu sa mai putut am plecat sau am cazut de comun acord.
Tot ce ziceam este ca nu in toate relatiile iti gasesti altul/alta ci pur si simplu nu mai vrei din N motive.E clar pentru mine ca pe la 3 ani de relatie iti este obisnuinta nu mai neaparat acea iubire mare si lucrurile o data rupte nu se mai reanoada.

| relian a răspuns (pentru Freya1):

N-are cum in 3 ani de relatie sa fie obisnuinta, este iubire draga, obisnuinta apare dupa 50 de ani incolo la 60 de ani etc.

| Freya1 a răspuns (pentru relian):

Nu ai inteles.
Dupa 3 ani de relatie nu mai este acel fior nemarginit al iubiri.Am avut o relatie de 8 ani si nu am cum sa iti spun ca si in al 8-lea ani l-am iubit la fel ca in primul ci era acolo adica aveam o relatie, tineam la el, il respectam dar nu mai sarea inima din mine cand il vedeam sau sa ma planga ca stau fara el o perioada sau din astea...

| relian a răspuns (pentru Freya1):

Stiu ce spui dara tot dragoste este nu-i obisnuinta, te asigur. Obisnuinta vine atunci cand s cam duce sexu. dara atat timp cat faci sex cu el, cand iti place aia nu-i obisnuinta.

| relian a răspuns:

Exista al treilea element laughing,atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva nu te desparte o cearta,nu te racesti fata de partener,sa fim seriosi.
Chestiile astea, lipsa de afectiune, raceala etc apar atunci cand deja ai sau esti in curs dea avea o alta sau un altul, deci exista cum spui tu "altceva la mijloc" adica o a treia persoana, poate sa fie reala, sau poate fi in devenire.Restu is povesti, motive, normal no sa poata sa iti spuna da vreau pe alta sau vreau sa imi gasesc pe altcineva.Asa se face, asa fac oamenii cand nu le mai convine de persoana cu care is in relatie, de fapt fac asta cand sau dupa ce flirteaza cu cineva, ceara daca nu-i ceva serios, el sau ea crede deja ca gata sau placut trebuie sa faca ceva.Cam naspa dar asta e viata, nu tine de tine, nu poti tu controla, se intampla pur si simplu sa iti placa de altul, de alta, sa te indragostesti si se intampla asta e.Chestia e naspa ca nu ar trebuie sa facem asa,daca nu-ti mai place cu cine esti,vezi pe altcineva,doara doara vezi,nu deja tu vorbesti cu altul cu alta si vii simi spui,nu asa ceva nu se face. Daca nu-ti mai place cu cine esti, vrei pe altul, pe alta spui frate asta e vreau sa fiu singur.
Chestia este ca nu se intampla asa ceva laughing cinei prost sa naibe pe nimeni si sa vrea sa fie singur, asa ca s-a gandit el fara sa aiba ceva sigur ca gata va gasi pe barbatu fatal sau mai stiu eu ce asistenta laughing
Cam asa stau lucrurile cu oamenii, nu ai ce le face, astia suntem.

| Freya1 a răspuns (pentru relian):

Eu cred ca si asta e una dar mai sunt si alte variante.
Sunt persoane care atunci cand dau de greu sau trebuie sa isi asume anumite responsabilitati (ceia ce nu au facut pana atunci) au tendinta sa renunte cum ai spus tu cu gandu ca poate asa sau in alta parte este mai usor dar nu neaparat ca au deja in gand pe altcineva sau pur si simplu in timp constientizeaza din acele certuri ca persoana de langa el nu este pe aceias lungime de unda si ce isi doreste.
Eu cred oricum ca asta depinde si de ce fel de iubire are fata de acea persoana deoarece o persoana care renunta asa de usor de la o cearta nu are chiar acele senstimente pure si in totalitate

| OldSoul a răspuns:

Nu neaparat, dar daca au existat mai multe probleme, iar unele poate nu au fost spuse, aceea cearta poate fi picatura care umple paharul.

| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Daca spre exemplu partenera iti este departe si aveti certuri dese ca nu vine acasa sau ma rog la tine ca nu isi mai rezolva problemele sa apara acolo unde este nevoie de ea si va certati va impacati apoi o mai reluati ca nah ...crezi ca la ea ar trebui sa ii dispara dragostea fata de tine?

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Nu pot spune asta.
Toti suntem diferiti, unii tolereaza mai mult, altii mai putin.
Asa si in dragoste, cine iubeste mai mult, accepta mai multe, cine iubeste mai putin, cedeaza si renunta.
Asta este, daca nu se potrivesc, daca nu se accepta mai devreme sau mai tarziu se va termina, sau cineva va suferii.

| PersonajFictiv a răspuns:

Bla bla bla.

se poate, daca nu e iubirea mai puternica decat efectele certurilor,dar daca e, nu se poate.
Si se poate sa fie cum zici tu acolo, dar cum am zis, depinde, ori e pe o perioada de timp ori permanent.

simplu, no?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce a provocat acea cearta.Cat de puternica a fost.Raceala trebuie sa fie declansata de ceva.Neintelegerile sunt doar consecinta acelui "ceva"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea e ca pomul, daca nu a prins radacini, se poate smulge la prima adiere de vant.

| August99 a răspuns:

Depinde de persoana

| m1dn1gh7 a răspuns:

Se poate, o simpla cearta nu ar distruge relatia, dar tot o deterioreaza, o perioada in continua ce certuri deja e un semn de intrebare. Intr-adevar, se ajunge la raceala, dar la fel de bine cum a aparut raceala, poate sa si treaca, nu e nimic batut in cuie. Daca deja ajungi sa privesti acel om ca pe un strain, nu doar perioada de cearta a contribuit la asta, poate lipsa de sentimente si interes.

| Victor453 a răspuns:

Da, sentimente sunt ceva trecator, ele se ard primele in iubire, din ferecire, fiinda daca n-ar despare sentimentele, ar fi atunci mai multa suferinta

| VICTORTPURO a răspuns:

Desigur, dar depinde si de personalitate, adica cat de usor o persoana da uitari situatiei si cat de rapid se adapteaza.

| Elyiela a răspuns:

Da, eu cred ca se poate. O perioada de cearta poate raci sentimentele unei persoana fata de partener/a. Spun asta din propria experienta.

| Freya1 a răspuns (pentru Elyiela):

Pai asta nu inseamna ca nu tare au existat sentimente asa de mari de la inceput? Adica o data ce incepi o relatie si o faci si serioasa esti constient ca o sa fie si momente grele de cearta si cumpana

| Elyiela a răspuns (pentru Freya1):

Da, cam asta inseamna. Dar fiecare are un caracter diferit. Eu daca nu primesc destula atentie, la randul meu, nu acord atentie. Daca iubitul nu imi da ofera ceea ce imi doresc, atunci nici el nu ar trebui sa se astepte sa ii ofer lui. Intr-adevar, daca ai sentimente cu adevarat puternice pentru o persoana, atunci treci peste. Poti sa te prefaci ca treci peste si cand nu iti convine cum decurge situatia in relatie. (ceea ce eu faceam), doar asteptand o minune, ca persoana de langa tine sa va schimba. In cazul meu, el trece printr-o perioada mai dificila, are o problema personala si a devenit foarte distant cu mine, e suparat pentru ceea ce i se intampla. Dupa 2 saptamani, de abia acum mi-a spus ca si-a revenit si ca ii pare rau ca din cauza lui ma simt si eu prost. Dar eu nu i-am spus cat de mult a scazut ceea ce simt pentru el, azi nici nu m-am gandit la el, poate putin de tot, aproape ca l-am uitat fara sa vreau. Si asta se intampla cand nu primesti atentie, sau relatia e intr-un moment mai dificil de suportat. Totusi, fiecare reactioneaza diferit intr-o situatie ca asta.

| Freya1 a răspuns (pentru Elyiela):

Da asta se intampla cand sentimentele nu sunt destul de puternice ca daca iubesti cu adevarat si persoana de langa tine nu iti acorda atentie comunici si ii spui ce iti lipseste ii dai semne de ce vrei nu pur si simplu aplici batalia orgoliilor nu ma pupi nu te pup, nu imi spui te iubesc nu iti spun asta este o incapatanare prosteasca iar daca iti trece de el ca a avut o perioada proasta si nu a putut sa stea non stop cu tine in loc sa ii simti lipsa si sa il vrei mai mult langa tine inseamna ca nu este iubire

| relian a răspuns (pentru Elyiela):

Da tu esti o persoana f banala, ti nse aplica zicala ochii care nu se vad se uita, asa ca nu mira pe nimeni, sentimentele tale vin si se duc ca vantu, ai sentimente doara daca primesti ceva, daca nu pa si la gara.Sincer esti f superficiala si sincer nu te prea vad bine.Deja ai peste 29 de ani deci undeva la 30 de ani si modu cum vezi tu lucrurile nu-i sanatos deloc.Pana si un catel odata ce are sentimente pentru o persoana indiferent cu se va purta ala catelu ala nul va parasi.Tu la prima chestie ce nu-ti este pe plac tiai luat jucariile siai plecat la mama laughing deci nu vad barbatu ala care o sa stea cu tine pe termen lung

| Crista456 a răspuns:

Buna!

Sigur ca se poate, dar depinde de multe, depinde de ceea ce a provocat acele neintelegeri, depinde de sentimentele pe care le au unul pentru altul, de obicei cu cat iubim mai mult o persona cu atat avem tendinta sa trecem mai mult cu vederea aspecte mai putin placute ale respectivei persoane, cu siguranta insa ca certuri repetate duc in final la lipsa de afectiunea, m ai ales daca s-au spus lucruri care dor.

| Bubulescu_Cristi_1998 a răspuns:

Este posibil din pacate...Cel mai bine ar trebui sa te impaci cu acel cineva(daca esti tu cea de care vorbesti) si sa clarifici totul.Trebuie sa arati ca tii la acea persoana incat sa te inteleaga, dar si tu trebuie sa il intelegi.