| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu meu nu ma intelege niciodata, mereu iese afara fara mine, ne certam aproape in fiecare zi, nu stiu ce sa mai fac sa ne intelegem mai bine si sa nu ne mai certam atat de des. cum sa fac sa vorbesc linistita cu el, nu vrea niciodata sa ma asculte, tot timpul cand incep o discutie nu se poate discuta pana la capat. Poate k sunt si eu enervanta sau insuportabila, dar nu stiu cum sa ma mai port cu el k sai fiu pe plac.Va rog da-ti-ne un sfat.

15 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

De cati ani sunteti casatoriti? A fost de la inceput asa? Ce anturaj aveti? Poate aveti "prieteni binevoitori" care ii baga prostii in cap sau i se pare ca sotia altcuiva e mai "intelegatoare" ca tine... N-ar fi primul caz!
In rest, toata lumea ti-a dat sfaturi bune!

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este sa mai lasi si tu de la tine, incearca sa fii mai calma si mai rabdatoare nul mai teroriza atat de asta se si plictiseste de tine si pleaca, mai taci si nu ai mai zi bietului om atatea, crezi ca daca ai tot zici mereu al schimbi intr-un fel? Din contra al faci sa-si ia bagajul si sa plece in lumea lui, incearca sa fii mai calma si vb frumos cu el, incearca sa adopti pozitia de femeie model, vei vedea ca se va schimba si el.Iti doresc multa bafta.

regis
| regis a răspuns:

Daca el nu te intelege, prima intrebare la care trebuie sa iti raspunzi este daca tu il intelegi pe el.
E greu ca cineva din afara sa te sfatuiasca corect fara sa stie exact situatia, tu esti singura care poate sa iti rezolve problema. Incearca sa identifici cauzele care v-au adus in situatia asta, pentru ca de acolo trebuie plecat.

| cotzobel a răspuns:

Incearca sa stai de vb cu el, sa ii spui ce te doare. poate l.ai suparat tu...pregateste.i cand vine seara acasa mancarea lui spreferata si stati de vb... daca tot sunteti casatoriti trebuie sa invatati sa va respectati si sa asculati of. ul celuilalt.stai linistita ca nici o casnicie nu e roz

| miry a răspuns:

Inceraca sa vb cu el dar calmi amandoi si spune-i ca iti doresti sa isi petreaca mai mult timp cu tine, spunetiva ofurile fiecare si incercati sa tineti cont mai mult unul de altul

| J7anine a răspuns:

Luati o pauza, poate vi se face dor... sau mai lasa-l pe el sa vorbeasca, tu asculta.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Ceva s-a agravat intre voi, cautati un consilier de familie urgent.

| loredanarotariu a răspuns:

Cred ca ar trebui sa va oferiti reciproc momente de liniste o perioada, discutiile in contradictoriu nu vor face decat sa amplifice problemele voastra de comunicare. Incercati sa faceti abstractie de situatie, gasiti factorii care va complica viata ( stresul de la job, viata sexuala nesatisfacatoare pentru unul dintre voi sau pentru amandoi, lipsa prietenilor, etc). Nu te mai baga in sufletului lui cred ca asta spune tot. Daca o sa caute cearta degeaba e clar ca nu mai vrea sa lupte pentru refacerea relatiei voastre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din caine, slanina nu faci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu te sfatuiesc sa divortezi pentru. ca noi femeile suntem prea indulgente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acelesi lucru il patesc si eu cu iubitul meu, dar la mine e si mai grav...ma asculta, incearca sa se schimbe, dar in final tot pe mine ma scoate vinovata si tot eu sunt cea care sufera. pur si simplu nu intelege ce vreau de la el...nu asculta ce spun...sad

| melinda33 a răspuns:

Daca va iubiti atunci e bine pentru familie...invita-l la o discutie serioasa si afla ce el gindeste si de ce se comporta asa!

| nelutu69 a răspuns:

Daca sotul tau nu-ti mai da atentie probabil incepe sa caute altceva sau a gasit, tu iti doresti f mult, vad, sa rezolvati problema numai ca dorinta trebuie sa fie si de partea lui, incearca si fa si tu ce face el, nu-i mai acorda atentie o perioada nu gati nu spala, iesi singura du-te la o prietena petrece mai mult timp cu ea, trebuie sa te convingi daca tine la tine, daca tine la tine se mai poate face ceva

| nelutu69 a răspuns:

De ce iti spun sa faci asta pentru ca el trebuie sa vada cum ar fi viata lui fara tine, se v-a trezi

| iuli72an a răspuns:

Cred ca daca vei continua aceasta relatie, in acest fel (chiar daca iti este sot) vei ajunge acolo unde au ajuns parintii mei dupa 30 de ani de casnicie. Sa fiu mai explicit:

- 3 copii mari si sanatori - 2 fete + 1 baiat
- 1 mama terorizata (nu se stie daca si inselata), batuta, traumatizata, bolnava fizic (nu stiu daca si fizic), dumnezeu stie cat de fericita.
- 1 sot "fidel" plin de fite si figuri, aere de masculinitate neimplinita, schizofrenic, alintat etc.

Oricum stiind ca ai ajuns in acest punct, gandeste-te bine ca nu meriti sa ti se intample asa ceva.

Sotia mea a fost si ea casatorita dar a divortat pe motivul nefericirii si incompatibilitatii.

Tu decizi.