| Nicky06 a întrebat:

Stiu ca par o egoista, dar cum sa le castig atentia parintilor mei? Am 10 ani. Cand spun ceva ori nu ma baga in seama ori intra peste mina si zic ca am schimbat subiectu sau ca EU intru peste iei. Cand iei discuta despre ceva imi zic parerea si ei spun ca nu m-au intrebat de ce parere am. Daca vreau sa le spun ceva,, interesant" zic ca daca vreau sa vorbesc cu ei trebuie sa vorbesc despre ce vorbesc ei. Cum as putea sa le castig atentia?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Gasesc ca te preocupa prea mult acest aspect.Nu te simti neglijata lasa totul asa cum este, nu fi sarcastica si cicalitoare si nu cauta sa provoci neaparat discutii savante, parintii au problemele lor de zi de zi crede-ma, salariu mic, taxe, impozite, poate si probleme de sanatate etc si uneori sunt momente cind nu doresc a fi intrerupti din gandurile lor pe moment.Fii un copil normal si totul este ok, ca parinte iti spun ca niciodata nu imi ignor copilul, poate dau impresia insa sunt atent si receptiv la ori ce vine din partea sa si nu ma deranjeaza sa discut despre orice ca tata bineinteles (de aceia sunt mamele sa fie mai apropiate intime cu fetele ) nu ai impresia asta nu deranjezi, cauta si stai mai mult in preajma mamei tale si incearca sa o ajuti, ea este singura ta prietena pe viata, nu te va trada niciodata sa stii, nu fa vi invidioasa pe tine, pe sucesele tale, pe prietenul tau, pe hainele tale ca ori ce alta colega de clasa sau prietena de bloc.
Acum la cozonaci, la dus gunoiul, la pregatit si ajutat la mici treburi casnice si in acest fel de vei fi atenta si ascultatoare, si rezultatele se vor arata. Daca desigur zaci in fata calculatorului ziua intreaga si te urnesti greu pentru a da un mic ajutor, desigur provoci discutii contradictorii intre parinti si obtii numai dezaprobare din partea lor, certandu-te mai mereu si fiind artagosi pe incapatanarea ta infantila.Hai sa iti urez Sarbatori fericite si tie si parintilor tai si fii pe faza, ajuta-i si astfel te ajuti pe tine.Succes

12 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Unbaiatanonim e un idiot.Nu te lua dupa el ca dupa aia nu o sa mai tii la parintii tai. E normal sa fie asa la anii astia, ce sa-i faci, imi aduc aminte ca ii trageam de mana ca sa ma asculte dar nimic...
Asa ca o sa trebuiasca sa stai mai mult cu prietenii tai, parintii sunt intr-o perioada grea, plina de probleme, ca si restul. Mergi cu prietenele la joaca si o sa uiti de asta.Nu-ti fa griji, ei te iubesc mai mult ca orice pe lume, chiar daca nu iti zic asta.
winking

| Nicky06 explică (pentru valentingb):

Zic ca trebuie sa ma descurc singura ca am cap sa gandesc, etc.

| unbaiatanonim a răspuns:

Aceia nu sunt parinti. Un parinte trebuie sa isi bage in seama copilul. Eu daca as fi in locul tau nu i-as baga in seama, nu le cersesc atentia. Gasesc alt lucru de facut si la un moment dat o sa vina ei la minewinking asa e cel mai bine, sa vada ce au pierdut.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Eşti singură la parinţi? Daca nu, probabil sunt mai ocupati cu sora, fratele tau, sau poate nu au timp de tine din cauza serviciului. Vei afla tu pe parcurs. Unbaiatanonim are dreptate, in mod normal parintii îşi bagă in seamă copii. Ei despre ce discută, apropo. Daca incerci sa discuţi despre ce discută şi ei şi tot nu te bagă in seamă atunci ei au o problema

| dodicuta a răspuns:

Spunele ca nu intelegi o lectie de la scoala sau nu stii sa faci o tema si sa te ajute.

| Cartitza a răspuns:

Pai cand iti zic ceva iai in brate si plangi.
Funda?

| paulici09 a răspuns:

Spune-le ca te-ai culcat cu un baiat de 18 anilaughing

| ionalexandru98 a răspuns:

Spine-le ca te-a violat un copil de la scoala.Vezi tu atentie.

| stefanrokar a răspuns:

Am aceeasi problema, dar am rezolvat-o castigand zeci de premii si ducandu-ma la olimpiada. Si P. S. cred ca ai multi frati.

| DiavoloMarian a răspuns:

Spune`le la misto ca esti insarcinata happy sa vezi ce atentie o sa ai atunci