| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de o gelozie exagaera cum ar spune partenerul meu.
Sunt geloasa pe faptul ca pe retele de socializare urmareste tot felul de femei care mai de care mai dezbracate, mai siliconate si nu vorbesc despre vedete, vorbesc despre aproape toate femeile din orășelul în care locuim, vorbesc despre fete care fac onlyfans, despre foste, despre fete pe care nu le cunoaste si totuși este interesat sa le aiba în lista sa fie acolo cat mai multe.
Ma dispera sa vad cum pe zi ce trece creste numărul femeilor din lista lui.
Nu știu în ce mod sa ii mai spun ca nu imi place acest lucru. El incearca sa ma convinga ca nu are nimic cu respectivele, nu ma îndoiesc de ce spune, dar este deranjant pentru mine ca partenerul meu sa urmareasca femei ușoare. Eu ma simt rau văzându-i interesul fata de alte femei și faptul ca nu tine cont ca pentru mine asta este ceva supărător.
Probabil supărarea mea provine din faptul ca vad ca el nu încetează sa faca asta deși știe ca ma supara.
Eu nu concep ca omul de langa mine sa aibă o imagine de barbat care este disperat sa vadă cât mai multe.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e gelozie exagerata, e starea de pacat in care a ajuns lumea in general
Cine vrea sa teaiasca dupa principiile Creatorului si sa fie fericit renunta la lacomia de a privi pe altele se multumeste cu sotia lui

| mi25 a răspuns (pentru ania):

Dar mai marii evreilor - popor sfant, cum e categorisit - cum aveau mai multe femei? Sau atunci erau alte principii ale creatorului.
Dar la alte religii de ce este permisa bigamia? Sau aceia nu sunt tot fiinte a lui Dumnezeu? Sau sunt atatia Dumnezei cate religii sunt?
Mare e bigotismul la unii!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Din moment ce nu esti de acord cu ceea ce face, de ce mai continui sa tragi de aceasta relatie? Mi se pare ca te minti singura ca e totul bine si frumos. Nu te respecta si nu te iubeste daca face asta. De ce ai vrea sa vezi alte fete daca tu ai o relatie si iti iubesti persoana de langa tine? happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu concepi, lasă-l să se ducă. Nu rezolvi nimic cu gelozia. Îți faci rău și ție și lui.

| Lioana a răspuns:

Da. Nu e placut sa vezi ca partenerul tau se uita la alte femei, dar nici pentru el nu e placut sa aiba alaturi de el un polițai care ii restrictioneaza gandurile. Cel puțin e sincer si o face pe față. Altii o fac pe ascuns si nici nu le vezi lista prietenilor. Când iubești pe cineva, lasa-l liber! Nu-i pune restricții și încearcă să-i menții interesul față de tine.
Ai putea sa urmaresti si tu barbati bine facuti, frumosi si musculosi si vezi ce reactie are. Apoi intreaba-te daca simti aceeasi atractie fata de partenerul tau desi urmaresti alti bărbați pe net.

| Emma30555 a răspuns:

E cam exagerat din partea lui sa fie atat de interesat de atatea femei. Adica toti se uita dar la el pare o fixatie. Problema e la el, are o latura imatura, superficiala, posibil sa se schimbe in timp sau nu dar nu prea ai ce sa i faci decat sa aiba si el destula minte ca macar sa fie mai discret fiindca daca lista lui de Facebook e vizibila pentru toata lunmea e chiar jenant sa vada toti ca are atatea fete de genul in lista.

| CostinAlamariu a răspuns:

În calitate de băiat nu consider deloc că gelozia sau cel puțin indignarea ta este exagerată. Nu e normal ca un baiat care are o iubita sa urmareasca fete pe Instagram (decat daca sunt din familia lui).
Ai tot dreptul să fii indignată. Ăsta nu e comportament de barbat adevarat. E un comportament de mascarici

| StripperRaoul a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Zise comunismul din tine

| CostinAlamariu a răspuns (pentru StripperRaoul):

Sunt impotriva comunismului de fapt.

| Brizbriz a răspuns:

DESPARTE-TE

nu glumesc, daca tipul nu iti inspira destula incredere ca sa nu fi geloasa, atunci, relatia aia va fi un cosmar
daca esti geloasa pentru ca asa esti tu, atunci relatia aia va fi un cosmar

in ambele cazuri NU te potrivesti cu ala, gaseste unul care nu umbla cu limba scoasa dupa femei pe Facebook, si vezi daca merge

| mi25 a răspuns:

Daca nu face nimic altceva, de ce te bagi in viata lui intima?! Fiecare partener trebuie sa aiba un spatiu al lui, intim, in care celalat partener nu are ce cauta. O spun psihologii, eu doar relatez ce spun ei. De unde ii cunosti tu lista acestor femei?
In al doilea rand partenerul trebuie sa fie atras de tine ca sa nu mai faca asa ceva. Tu ce faci in acest sens? Il bati la cap toata ziua?
In al treilea rand, in aceasta era a internetului, deci si al pornografiei, multe persoane (zic persoane, ca si femei sunt destule care o fac) urmaresc asemenea site-uri.
In al patrulea rand, daca nu concepi ca el sa faca asa ceva, cauta-ti unul care nu o face. Poate si datorita geloziei si cicalelii tale o face mai abitir. Sunt barbati care, daca sunt tot criticati, o fac pe ascuns, iar altii, mai impunatori in fata partenerei, o fac pe fata.

| SingleForOne a răspuns:

Mai incearca cat poti tu, si incerci sa-i dai un ultim raspuns "stergi din acele fete si nu te mai uiti la alte fete sau ne despartim". Cel mai bun sfat care ar trebui urmat. Daca prin toate puterile tale, si multe incercari, el nu intelege, atunci lasa-l in apele lui, si tu iti vezi de viața ta.

| StripperRaoul a răspuns:

Parca m ai descris pe mine laughing am 7 ani cu a mea dar n am inselat o niciodata si crede ma arata bine. si pentru aia tot ma uit la alt fund bomabat sau alti sani sau alte femei etc. asa sunt instinctele barbatilor mai perversi asa vad o buca mai nu stii cum si deja isi face filmu in cap cum ar intra acolo ..etc prea mult de scris.

| XeniA33 a răspuns:

Daca ai cea mai mica urma de indoiala ca pe langa faptul ca le urmareste intra in vorba cu ele, atunci crede-ma ca cel mai bine e sa te desparti de el. Femeile au in general un instinct cand vine vorba de barbatul de langa ele, iar daca tu simti ca ceva nu e in regula de cele mai multe ori asa e. Daca ai incercat sa vorbesti de mai multe ori cu el despre asta, iar raspunsurile luat au fost de genu "exagerezi" sau "e doar in capul tau" sau "esti geloasa", sunt raspunsuri prostesti care te pun si mai rau pe ganduri. Un barbat adevarat discuta frumos despre sentimentele tale si fricile tale si iti respecta dorintele. Nu e neaparat sa nu le mai urmareasca pentru ca e deja exagerat sa nu aibe in lista nici o fata, dar atata timp cat e ceva mai mult decat un like sa zicem, nu e in regula. Iti doresc sa fi fericita intr-o relatie in care sa ai incredere in omul de langa tine. Numai bine

| use13r a răspuns:

Din ce spui pare ca i-ai cam comunicat destul de clar oful tău. Mai departe depinde doar de el dacă alege sa isi schimbe acest obicei sau nu. Sigur. poți încerca sa mai porți niște discuții cu el pe tema asta și sa ii mai spui ce simți legat de asta. Poate în felul acesta va ajunge cu timpul sa conștientizeze mai bine faptul ca ție nu iti place ca el urmărește obsesiv diferite fete. Dar pare ca el nu va renunța așa ușor la acest obicei. Mai ales ca el îl considera și ca fiind ceva normal. Iar cât timp el va continua sa vadă asta ca fiind ceva normal și cât timp nu vor exista niște consecințe neplăcute când vine vorba de subiectul asta, el va continua mai departe cu asta. Deci nu ar trebui sa te amăgești prea mult, crezând ca îl vei putea schimba, dacă el va continua sa nu dea niciun semn cum ca ar vrea sa schimbe ceva și susține mai departe în fata ta ca ceea ce face el este complet normal.

Dacă ai aceste valori și nu iti dorești sub niciun fel ca partenerul tău sa facă asta, atunci poate ar trebui sa reflectezi mai mult la relația pe care o ai cu el. Și sa te gândești mai bine dacă relația asta este, într-adevăr, ceea ce tu iti dorești și dacă este una benefică pentru tine și chiar pentru amândoi. Iar o data ce vei ajunge la unele concluzii, vei putea și sa acționezi după cum este mai bine. Pentru ca odată ce reflectezi asupra întregii situații, vei stii și ce trebuie făcut mai departe.