| anonim_4396 a întrebat:

Ce ma dispera pe mine la o femeie(dar si pe alti barbati, cred)? Chestia cu cerutul parolelor de la ID-ul de Messenger, contul de pe Facebook, contul de e-mail s.a.m.d. In seara aceasta, o fata pe care o cunosc de 3-4 ani(relatie la distanta), si, cu care, s-ar"zice"ca sunt impreuna de 4 zile(pana acum fiind doar amici, si existand intre noi perioade in care nu am pastrat legatura), IMI CERE PAROLA de la ID-ul de Messenger! BOMBA! Si ii zic:"ok, fie, iti dau parola(dupa ce ma tot bate la cap cu acest lucru, si tot insista incontinuu, ea fiind o fire stresanta, de felul sau).
(In urma cu 2 seri m-a rugat sa ii creez un nou ID. I-am creat ID-ul, si acum intra doar pe ID-ul pe care i l-am creat eu)
Precum spuneam, mi-a cerut parola de la ID-ul de Messenger, adaugand:"tu stii parola mea, zic si eu..." ("Normal ca o stiu, imi zic eu in gand, doar eu ti-am creat ID-ul").
Eu in lista aveam doar ID-uri de fete, ID-uri luate de pe internet, ca sa am cu cine vorbi, sa nu am lista goala. Si ii zic:"vezi ca am doar ID-uri de fete, iar de baieti sunt cam 2 ID-uri, cred."
Imi intra pe ID, incepe sa dea mesaje la ceva fata de pe acolo, incepe sa intrebe de mine, folosind numele meu real(eu nefiind genul care spune oricui din prima numele sau real, din motive de securitate), ii zice la acea fata ca ea e iubita mea(eu cu acea fata schimband doar cateva mesaje de genul"ce faci, cum te cheama..."
Apoi incepe sa imi spuna:"vezi ca iti sterg ID-ule de fete, si le dau si ignore, fiindca sunt geloasa". "Mai da-te dracu', de cand naiba te crezi stapana pe mine si ma consideri proprietatea ta, m-am gandit eu?" Si incepe sa imi stearga ID-urile. Eu am 22 de ani, sunt o fire timida. Nu sunt genul care"conduce"pe femeie. De cele mai multe ori, din bun simt si respect, am acceptat ca femeia sa ma manipuleze si sa ma "bage"sub papucul ei(sau cum e accea vorba). M-a lasat fara cuvinte cu gestul sau din seara aceasta.
In regula, asta e doar una dintre probleme.
Aceasta fata, de cand o cunosc, avea un prieten...gay, iar verisorii ei sunt to gay(nebunie completa ceea ce urmeaza). Incepe sa imi povesteasca, in urma cu 3 seri, ca a surprins odata, cand era in oras, doi baietii care au inceput sa se sarute, si cat de dulce i s-a parut aceasta imaginea. Apoi, in seara asta, mi-a dat dureri de cap cu cat stres mi-a provocat: m-a sacait timp de 3 ore cu tot felul de link-uri de rahat, care contin povesti ale unor homosexuali(de parca pe mine m-ar interesa asa ceva), si tot mi-a dat link-uri de genul acesta, cu povestiri ale unor homosexuali(nu am nimic impotriva gay-ilor, dar nu ma intereseaza despre ei, nu intra in apanajul meu o astfel de"pasiune"). Incontinuu ma streseaza cu BUZZ-uri cand vorbesc cu ea pe Messenger, atunci cand vede ca nu ii raspund in maxim 30 de secunde. Deci, ma dispera. Eu, avand bun simt, nu am curajul sa ii spun ce ma deranjeaza. Eu las sa decurga lucrurile de la sine. Nu stiu ce sa mai fac. Imi vine sa ii dau ignore, si sa arunc si cartela din telefon, fiindca m-am saturat de o asa femeie. Bine ca nu am ajuns sa ii dau si parola de la contul de e-mail, cont care este asociat cu diverse site-uri importante.
Credeam, pana in aceasta seara, ca am de-a face cu o femeie matura la nivel mental, cu capul pe umeri, dar, se pare ca este o copila care nu stie cu ce se"mananca"o relatie. Imi zicea ca isi doreste sa avem un viitor impreuna, planuri etc.
Deja ma simt"captiv"in aceasta situatie. Daca vede ca nu pot vorbi cateva ore, deja incepe sa intre la banuieli, si, dupa ce ii spun adevarul, ma intreaba daca o mint, si, apoi, imi zice ca ma crede. Mai mare tampenie intr-o relatie nu am vazut. Ori crezi, ori nu! E enorm de stresanta. Nu cred ca asta este"adevarata iubire". Mi-a dat dureri de cap enorme in seara aceasta, dar, din respect pentru ea, nu am curajul sa ii spun ce ma deranjeaza. Da, stiu ca intr-o relatie trebuie sa existe comunicare. Consider ca nu merita aceasta relatie sa aiba parte de comunicare, adica sa ii spun ce ma doare. S-a ajuns mult prea departe pentru a mai tine cont de aspectul"comunicarea intr-o relatie". Pe mine ma reprezinta o zodie careia nu ii place sa fie tinuta in lant, ci am nevoie de libertate. Nu insel, dar nu imi place ca o femeie sa ma trateze astfel atata timp cat eu nu am un astfel de comportament fata de ea.
Mereu cand vorbesc cu aceasta fata pe Messenger, mi-e teama de cat de mult ma poate stresa. Ma dispera la culme. Daca vede ca nu raspund in maxim 30 de secunde, incepe cu BUZZ-urile(cel mai aiurea si cel mai deranjant sunet, in conceptia mea, mai ales atunci cand il primesti fara sens, si, intr-un interval de o ora, sa il primesti de cel putin 5 ori)
Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta privinta? O sa ajung rau de tot daca o sa continui aceasta relatie? Ce parere aveti despre tot ce v-am scris aici? Am de gand sa raman pentru totdeauna singur, din punct de vedere sentimental. Nu sunt capabil sa suport atatea...(nu stiu cum sa le numesc) din partea unei femei.

Răspuns Câştigător
| AR1373 a răspuns:

Frate ai gasit genul ala de fata care vrea sa stie totul despre tine,geloasa, care crede ca isi permite orice.
I-ai aratat ca poate sa faca orice cu tine, sa te manipuleze, iar tu crezand ca va inceta la un moment dat ai lasat-o(gresit) si si-a luat-o in cap.
Relatia nu are un viitor deci ai putea sa o ignori o perioada, daca e o femeie cu cap va intelege unde bati cu ignoratul asta si incet incet nu va ve-ti mai vorbi sau ai putea sa-i spui simplu "imi pare rau dar incepi sa ma enervezi de-mi sar toate piulitele.Chiar m-am saturat de toate fitele tale si nu ma mai interesezi."
Singur nu vei fi singur toata viata,mai exista cateva fete care iti lasa loc in viata, trebuie doar sa stii unde sa le gasesti. Cele mai multe se ascund in librarii...iar acelea stiu sa te respecte.
Femeile sunt greu de inteles pentru ca exista multe diferente intre ele, nu vei gasi doua femei cu aceleasi gusturi.Tu ca barbat trebuie sa stii cum sa le respecti, cum sa le arati ca le iubesti si sa nu pari disperat.
Femeile urasc barbatii disperati asa cum si barbat urasc femeile disperate(cazul tau).
Multa bafta cu fata asta! Nu stiu cum de ai rezistat, dar BRAVO!

12 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Buna seara, domnisoara este pacienta la spitalul unde sunt asistenta, mai exact la Voila.
nu va imaginati cat va suntem de recunoscatori, am crezut ca este cuminte, si ca nu produce neplaceri celor cu care vorbeste pe internet.
acum trebuie sa-i marim doza de medicatie specifica bolii mentale de care sufera.
va multumim din suflet!

| shadow72 a răspuns:

Condoleante
cand vine vorba de fete sunt extrem de dragut cu ele insa in asta as da cu brutalitate...
las-o sa isi vada de nebunia ei ca de ramas singur nu ramai, ai nevoie doar sa mai iesi putin cu prietenii si sa prinzi curaj cu fetele
daca esti din constanta iesi cu mine si vedem ce agatam

| Skins97 a răspuns:

Pentru o relatie la distanta, cere cam mult dupa doar 4 zile. Adica inteleg faza cu gelozia etc, dar mi se pare putin exagerat si daca face din prima asa nu cred ca ar trebui sa continuati. Eu am prieten de 1 an si 9 luni, din care 6 luni la distanta, desi e destul de ok pentru ca il vad in weekend. Dupa atata timp nu i-am cerut niciodata parolele, dar amuzant este ca mi-a zis el singur care sunt si eu lui, dar asta in timpul unei conversatii normale nu ca a vrut careva sa stie parola celuilalt thinking

| caractere a răspuns:

Relatia la distanta este o relatie bolnava. Scapa de ea, cat mai rapid.

| sofisis a răspuns:

E dusa cu pluta rau de tot.
Nu ai de ce sa mai stai cu ea. Eu zic sa iti urmezi propiul sfat : da-i ignore, schimba-ti parola la mess si arunca, cartela de telefon.
Este o isterica si nu ai ce sa faci cu ea.

| zaratu a răspuns:

Ma frate nu vreau sa ma intelegi gresit eu daca eram in locul tau ii dadeam ignore si scapam de ea decat una ca ea mai bine singur

| DeathReaper a răspuns:

Hmm, unii se considera proprietatea celuilalt in sensul ca eu sunt a ta trup si suflet tu esti al meu trup si suflet "ce dracu' am cu trup si suflet parca e citat din biblie laughing " asa, sa revenim la subiect, poate e genul acela de persoana, mie unul sunt asa fac ce vrea ea dar si ea face ce vreau eu si eu am fost nevoit sa scot prostituatele din lista dar de... asta e.
Ceea ce vreau sa spun e ca trebuie sa ii zici ce iti place si ce nu iti place. Si daca e geloasa n-ai ce face, inseamna ca te iubeste mult si ii este frica sa nu te piarda. Daca te iubeste cu adevarat va face compromisuri pentru tine.

| ElenaDanielaE a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ea, alta solutie nu exista! Cum vrei sa rezolvi problema daca nu-i spui ce te deranjeaza si ea continua sa se comporte la fel? Lasa timiditatea, in ziua de azi daca esti timid nu ajungi niciunde!

| NoisyDream a răspuns:

Gaseste una sanatoasa la cap prietene. Imi pare rau dar la varsta ta nu e ok sa stai dupa copile de astea, pare cam disperata si mai e si reltia la distanta, gaseste o fata care sa te faca sa te simti bine cu ea si pe asta las-o cat mai repede dar subtil, fa sa se raceasca relatia pana te scapi de ea. O relatie trebuie sa iti aduca bunastare si satisfactii ce relatie e aia cand te freaca tipa la icre in halu ala pai +fi barbat si ori ii spui ce ai de spus ori o lasi si gasesti una calumea si nu e prea ok la distanta big grin Bafta orice ai alege, alege in favoarea ta big grin

| Otils a răspuns:

Ce zodie esti tu? Gemeni? Varsator? Pesti?

| Taterz a răspuns:

Relatie la distanta, zici. Pe internet?
Iti recomand sa cauti si sa te uiti la filmul Catfish. Sau macar sa te uiti la show-ul de pe MTV, catfish. O sa te lamuresti putin.

| anonim_4396 explică (pentru Taterz):

Chiar simteam nevoia sa vizionez un film. Acesta este unul dintre cele mai frumoase filme pe care le-am vizionat vreodata. Iti multumesc mult pentru sugestie. Foarte"dintr-odata"finalul. S-a terminat trist, desi, pana atunci, filmul era si amuzant in unele secvente. Oricum, un film deosebit, film in care se reflecta realitatea de pe internet, de pe Facebook, in special. L-am vizionat chiar dupa ce am citit postarea ta.