| klary a întrebat:

Sunt casatorita ce ceva vreme, am si un copil dar nu ma mai simt bine in relatia asta. Daca as putea sa fac ceva as face, dar sunt singura, nu mai am parinti, nu prea am prieteni. Sotul meu e tip ok, dar introvertit si rece. Suntem doi colegi de apartament. Atat.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi oare e doar vina lui?
Măi nu are cum să fie doar vina lui. Din moment ci şi tu spui că e "ok" atunci sigur e mai degrabă vina ta.
Aşa cum au spus şi antevorbitorii mei, un divorţ în perioada asta e sinucigaş din multe puncte de vedere. Discutaţi între voi, mergeţi la psiholog specializat în relaţii dacă e nevoie, dar luptaţi în doi pentru căsnicia voastră.
Succes.
P. S.: Serios, cum staţi cu viaţa sexuală de cuplu? Tot la fel e monotonă sau absentă total?

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu te sfatuiesc cu divortul decat dupa ce simti ca ai facut totul din partea ta.Recurge la comunicare, la un concediu in doi-fi motorasul care sa antreneze ambele inimi!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dece nu ai spus de cat timp sunteti impreuna, daca aiti trait si inainte impreuna, daca ati apucat sa va cunoasteti, potriviti si acomodati, daca planurile voastre de viitor coincideau, si daca inainte el nu era tot asa?!
Toate astea pot conta chiar mai mult decat ce ai scris!

Revii cu completarile acestea?! Nicidecum nu e doar "atat".

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Odata cu trecerea timpului ti-ai dat seama ca aceasta relatie nu este tocmai ceea ce ti-ai dorit de la viata. Dar sotul tau nu are nicio vina pentru ca tu nu ai facut alegerea cum trebuie. Poate pentru el tu reprezinti corespondentul sau, acea jumatate pe care si-a dorit-o. Doar ca el are un astfel de caracter, pe care nu il vei putea schimba niciodata. Copilul, mai ales, nu are nicio vina, caci el parintii nu si-i i-a ales. Intotdeauna in urma unui divort, copiii raman orfani de unul din parinti. Nu cred ca asta ii doresti in momentul de fata, si pentru viitorul sau. Incearca tu, daca sotul tau nu se gandeste la asta, sa aduci si cateva picanterii in viata voastra de cuplu. Incearca sa discuti cu el si sa-l faci sa inteleaga ca de prieteni ai nevoie. Straduieste-te tu si fa in asa fel incat sa fii pentru el ca o carte deschisa, mereu la alta pagina. Astfel ii vei putea starni curiozitatea si ii vei putea da si lui imboldul de a proceda la fel. Veti putea, caci nu este imposbil, sa scrieti de acum incolo un roman. Daca v-ati iubit, iar el a ramas cum trebuie, este pacat sa va darame viata doar un punct mort, ivit datorita greutatilor vietii. Incearca sa te regasesti in muzica, in plimbari in natura, in comunicare sau intr-o pasiune noua. Daca te iubeste, te va intelege si iti va da voie sa te relaxezi. Va doresc mult fericire impreuna, si daca acum nu mai este, sau nu o mai simti tu, fie ca ea sa apara cat mai curand in viata voastra. Gandeste-te inca la un lucru: este un mare privilegiu pentru copii sa isi vada parintii imbatranind impreuna. Mult succes!

| 16.laura.16 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, Karla.Eu te sfatuiesc sa il iei pe sotul tau si sa mergeti la un psiholog specializat pe relatii, familie.http://www.psihoconsult.ro/index.php?id=56

| luiza a răspuns:

Poate poti avea o discutie cu el in care sa-i spui ce te deranjeaza, daca in sufletul tau mai este ceva, si crezi ca merita sa lupti pentru relatie, ii spui franc in fata si vezi cum reactioneaza abia apoi ia o hotarare.

| oracoluldindelphi a răspuns:

Hello, sper sa nu te deranjeze afirmatia mea, sa stii ca nu sunt pocait sau ceva in genul, dar sunt de acord cu yulian4k...Relatiile se schimba datorita timpului si neglijentei oamenilor. Nu poti sa tii o floare in casa si ea sa supravietuiasca fara sa o uzi din cand in cand. La fel e si dragostea. Incepe sa o uzi cu bunatate, ingaduinta si mangaieri si poate isi va reveni. daca nu a murit de tot. Vad ca lumea vorbeste aici de divort si a cui este vina. E simplu sa judeci din afara.mai ales cand nu cunosti persoanele avizate. Dar eu iti spun asta din perspectiva unui om care a RECASTIGAT un alt om.
http://oracolul.net

| Hombre a răspuns:

Din doua vorbe pe care le-ai spus nu se intelege decat ca nu iti mai convine si atat, dar sotul tau este ok. Chestiunea ca este "Introvertit si rece " este abureala, cum de nu ai vazut pana sa te casatoresti? La toate cuplurile dupa cativa ani de casatorie apar probleme dar cei realisti le depasesc, iar tie cred ca ti-a venit de zari albastre. Fii mai resposabila.

| shadovv a răspuns:

Din cate inteleg duci o viata plictisitoare. Incearca sa gasesti un hobby si daca se poate sa l practici impreuna cu sotu.

Răspuns utilizator avertizat
| karellen a răspuns:

Pai si nu ti-ai dat seama de toate aceste lucruri - introvertire, raceala, plictis - INAINTE de a te casastori si a face un copil?

| max_4494 a răspuns:

Momente ca astea au mai toate cuplurile.Monotonia este intr-adevar dusmanul multor casnicii insa, cei care trec aceste clipe sunt cu adevarat tari.Raspunsul vine din ce vrei tu de la relatia ta. Daca iti doresti mai mult nu te lasa coplesita de singuratate si incearca sa-ti atragi sotul in lumea pe care ti-o visezi.Nu stiu daca vei reusi dar merita sa incerci daca dragostea mai palpaie intre voi.

| madagascar a răspuns:

E complicata situatia, dar fa ce e mai bine pentru tine, daca nu reusiti sa va intelegeti si nu accepta sa se schimbe, e mai bine sa puneti punct relatiei, trebuie insa sa te gandesti si la copil sa ii poti oferi siguranta, trebuie sa existe o solutie iar tu trebuie sa iei atitudine

| elamit a răspuns:

Pai daca ai mai lucrat si copilul e mic de 3 ani il duci la camin iti cauti un apartament cu chirie si de aici totul va fi cum vrei tu.asta am spus in mare daca vrei vb pe mess lasa-mi un mesaj

| Klara a răspuns:

Aoleu, Klara, fa ceva si schimbati nickname-ul, ca se nasc confuzii pe-aici.

| yulian4k a răspuns:

Asculta aici... Sigur o sa te ajute. :)
http://www.youtube.com/watch?v=57j5tjvNzCs

| lela_1124 a răspuns:

In acceasii situatie sunt si eu
ai 2 variante:fie incerci sa faci ceva sa-l schimbi dar atentie, schimbarea poate dura o perioada apoi revine la vechiul lui narav
fie il accepti asa cum este
vina estea nostra deoarece de la inceput nu am incercat sa-i schimbam, un barbat este ca un copil, trebuie sa-l educi sa fie asa cum vrei tu sa fie
vina este a noastra ca le-am tiparit sotilor ca femeia este o sluga in casa, nu are voie sa plece la o cafa cu o prietena(alte persoane fac asta, de ex sora mea, mereu iasa la un bar cu prietenele ei) pentru sotu meu asta inseamna sa-i bat cutitul in inima, nu concepe ca nevasta lui sa se relaxeze, ei in schimb au voie sa plece cu baietii la o bere
multa bafta iti doresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor veni vremuri grele deacum inainte; de asta eu zic ca o despartire, un divort in perioada asta ar fi o idee proasta, sa te desparti si sa te muti cu copil cu tot intr-un ap cu chirie ii sinucigaj, doar daca ai cumva un salariu beton. Daca tipu ii "ok" ii totusi bine, decat sa ai un tip betivan si violent pe post de sot, cum o avut maicamea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

16.laura.16 / Tu crezi ca un psiholog face bine ce face? Adica psihologul il va convinge pe el ca ea este zina zinelor si pe ea ca el este fat frumos? Si daca ii va convinge crezi ca nu descopera realitatea in pat?
klara / termina cu el. Punct si gata. Nu are rost sa te mai amagesti. Fa pasul decisiv cu curaj si incredere. Viata nu se limiteaza la un barbat, gasesti tu alta relatie. Curaj.

| florinutza a răspuns:

Buna imi pare rau pentru tine. uite iti dau o idee invita-l la un suc. un ceai si vorbeste cu el sincer si poate ajunjeti la un consens, pentru ca ma gandesc ca iubire este intre voi dar a intervenit ceva, un obstacol pe care trebuie sa il doborati impreuna fa asta de dragul copilului vostru sau hai cu o idee in relatia voastra, cu ceva nou, cucereste. l si mai ales sa nu pierdeti firul comunicarii. shimbati lookul fa-ti ceva nou fi mai sexy iat o haina care te gandesti u ca i-ar placea lui. sper sa te ajute saftul meu