| martha_5155 a întrebat:

Sunt confuza, va solicit parerea la modul cel mai serios

Sora me-a s-a casatorit cu un tip cu care a convietuit cca 3 ani.De mai bine de un an s-a mutat cu sotul ei, inainte de a se casatorii oficial, in alta tara. Dupa numai doua luni de la mutare l-au adus si pe fratele lui sa locuiasca cu ei.Doua lucruri sunt neclare pentru mine si sora me-a:
De la mutarea impreuna cu cumnatul care are 23 de ani, intra in dormitorul surorii mele, bate la usa si nu asteapta sa i se raspunda.De cca 6-8 ori a intrat in dormitor cand sora me-a intretinea relatii cu sotul ei.Desi i s-a spus de atatea ori sa nu mai intre fara sa fie invitat, el a continuat sa o faca.De cateva ori a intrat in baie peste sora me-a cand sotul ei nu era acasa.Intra fara sa bata la usa sau fara sa astepte sa fie invitat. O alta curiozitate este reactia ce a avut-o ultima data sotul surorii mele.Intretineau relatii, intra fratele lui in dormitor si vazand ce se intampla se retrage, la care sotul surorii mele ii spune sora-mi:
-Te-a deranjat, vrei sa-i zic ceva? Adica in sensul daca ea sora vrea ca sotul sa-l certe pe frate pentru asta.
Nu inteleg nici atitudinea cumnatului care la varsta asta i sa atras atentia de fiecare data si repeta asta ca un copil si nici a cumnatului care o intreaba pe sora me-a daca vrea sa-l certe pe fratele lui pentru idiotenia comisa repetat.
Lamuriti-ma ce se intampla aici, suntem foarte confuze atat eu cat si sora me-a.

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu nu înţeleg altă treabă: De ce eşti TU confuză vis-a-vis de situaţia unei alte femei măritate şi la casa ei?

| fabiola a răspuns:

Atata vreme cat in acea casa cineva nu ia atitudine toti se complac in situatie!

| didiDia a răspuns:

Sunt de acord cu sfatul lui Teo. Ma mir ca sora ta si sotul ei nu s-au gandit deja ei la solutia propusa de Teo. Mai vin si eu cu un sfat valabil atat pentru tine, Martha, cat si pentru Teo:puneti-va pe invatat sa scrieti corect in limba romana. Martha, este inadmisibil sa scrii,,sora me-a'' in loc de,,sora mea''. Ai facut greseala asta de mai multe ori, deci e clar ca tu asa crezi ca se scrie corect. Nu stiu ce natie esti, dar chiar daca nu esti romanca, tot in Romania locuiesti, iar greseala ta este mare cat tine, inadmisibil de facut asa ceva(la fel, ai scris,,i sa atras atentia'' in loc de,,i s-a atras atentia''). Teo, cum poti sa scrii,,spune-i'' in loc de,,spune-i'''si,, sal verifice'' in loc de,,sa-l verifice'',,, nu-i nimeni'' in loc de,, nu-i nimeni''. Pe bune, nu va inteleg cum puteti scrie atat de defect in limba romana.

| didiDia a răspuns:

Martha, am scris deja ca sunt de acord cu sfatul lui Teo.(sa cumpere clanta cu cheie) Oricum, atitudinea sotului surorii tale vis a vis de comportamentul celuilalt barbat mi se pare extrem de ciudata.

| Teo a răspuns:

Scuza-ma de expresie:
Ori fretele cumnatului tau este obsedat de acest lucru.
Ori vrea sal verifice pe frasu sa vada ce face cu sora ta cand e acasa.
Nu pot sa-mi dau seama.
Poate a fost obisnuit sa stea mult timp singur in casa si obisnuit cu chestia asta intra peste tot crezand ca nu-i nimeni acasa.
Un sfat spune-i surorii tale sa-si cumpere o clanta cu cheie asa cand vrea sa aiba o relatie discreta cu sotul inchide usa cu cheia si stie ca nu poate sa mai intre peste ei si cu baia la fel.Asta e cea mai buna solutie dupa mine.

| nikol a răspuns:

Cred ca sora ta trebuie sa puna piciorul in prag daca nu o face sotul ei.nu este posibil asa ceva.1de ce la adus pe fratesu sa locuiasca cu ei.2 fratesul ori e nebun ori vede ca fratesul nu-i zice nimic si isi face de cap ca si cum ar fi la el acasa.Cel mai bine ar fi ca sora ta sa vb cu sotul si sa ii spuna: Daca mai face fratetu o singura data asa ceva il dau afara.Ca daca vede ca nu ii zice nimic nici sotul nu ia masuri.Cel mai bine sa il dea afara ca o sa se ajunga sa plece sora ta in locul lui daca contiua tot asa

| martha_5155 explică:

Teo,cand unui barbat la 23 de ani i se spune ca nu poate intra in dormitorul fratelui si cumnatei, el trebuie sa inteleaga.Dormitorul este ceva extrem de intim/privat si la varsta asta nu mai trebuie sa ni se spuna.Curiozitatea mare e ca niciodata nu a intrat in dormitor cand sora este singura acasa, in baie da.Iar chestia cu intrebarea cumnatului adresata surorii mele ma lasa socata.Cum poate sa vina o asemenea intrebare din gura unui sot:
-Vrei sa-i zic ceva pentru ca a intrat in dormitor fara sa fie invitat? Asta n-am s-o pot intelege niciodata.

| martha_5155 explică:

Didi,este inadmisibil pentru tine sa afirmi ce natie si unde traiesc, cat timp nu ma cunosti. Vreau sa-ti spun pentru cultura ta generala ca doar cumnatul e roman, iar noi am locuit in Romania pentru 5-6 ani.Cred ca cel mai usor pentru unii este sa dea sfaturi cum sa scrii corect romaneste dar nu sa-ti razpunda la ce intrebi. Oricum googel translation ma ajuta si-l folosesc atunci doar cand nu cunosc cuvantul, mai putin verific scrierea care nu cred ca mi-ar folosii la vreo universitate.

| martha_5155 explică:

@ kongeriket
E ca si cum m-ai intreba, ...De ce e sora mea sora cu mine?
Daca nu poti sa analizezi, sa deduci ceva, de ce pierzi timpul aici?

| martha_5155 explică:

@ Didi
Tu spui asta:
Martha, am scris deja ca sunt de acord cu sfatul lui Teo.(sa cumpere clanta cu cheie) Oricum, atitudinea sotului surorii tale vis a vis de comportamentul celuilalt barbat mi se pare extrem de ciudata.
==============================
Ce spui aici mi s-a parut interesant numai ca nu sunt sigura ca am inteles prea bine. Fara nici o retinere, fi terog mai explicita.

| Precious a răspuns:

Lol, lasand deoparte modul in care puteti scrie, tin sa spun ca atat sora ta si sotul ei cat si fratele lui sunt foarte ciudati! Mi se pare prea stupida si totodata jenanta faza care ai descris-o.Nu stiu ce sfat ti-as putea da tie si surorii "tal-e" laughing)good lock with the young guylaughing