| Andreea111890 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de vreo 5 ani. Ne-am înțeles bine, totul a fost ok pana acum câteva zile. Eu tin foarte mult el, adica nu ai cum sa nu tii la o persoana de atâta timp. Sunt sigura ca si el tine la mine doar ca il macină gândul sa nu fiu cu altii pentru ca altii se mai dădeau la mine. El nu mai vrea sa vorbim si eu plang si nu imi pot imagina viata fara el. Ce sa fac? Cum sa uit de toate clipele petrecute amândoi sau cum sa fac, vreau niste opinii. sad

3 răspunsuri:
| 7Azaky a răspuns:

Eu pot face orice femeie sa uite orice!
I'm sexy and i know it smug
Glumeam (sau nu smug )!
Dar dupa parerea mea... daca ai incerca si tu sa nu mai umbli in cercuri unde sa se dea tot felul de gingirei la tine..ca sa nu ii dai motive lui gingiricu official sa fie gelos...ar fii mai ok pentru gingiricul tau iubit!
Dar.s-ar putea sa fie si cum zice Marlene..sa caute motive!
Poate vrea si el alta capsunica...sau poate tu ai inceput sa fii plictisitoare (in pat sau in afara lui )!
Nu stiu detalii si nici nu ma intereseaza, dar oricum in medie pentru fiecare an de relatie era un studiu care spunea ca iti trebuie 1 luna ca sa iti revii din socul "despartirii", deci in 5 luni o sa fii mult mai ok!
Daca chiar tii mult la el...incearca sa vorbesti cu el. daca refuza sa vorbeasca..clar a fost doar un pretext!
Multa bafta in dragoste! Si scuze daca nu te'am ajutat deloc, am incerca si eu!

| TheWomanCat a răspuns:

Dupa parerea mea eu nu cred ca adevaratul motiv este gelozia. Daca te iubeste cu adevarat va avea incredere in tine ca nu il vei trada indiferent de situatie.Nu te va lasa in niciun caz, dimpotriva, se va tine mai mult de tine.Am inteles ca nu a facut asta...Lucru foarte neobisnuit si tot odata trist avand in vedere faptul ca ati fost impreuna asa mult timp, 5 ani.Imi pare foarte rau sa iti spun si mai ales in situatia in care ai fost pusa, dar daca s-a despartit de tine dintr-un motiv asa neobisnuit ca gelozia, inseamna ca el nu...nu te mai doreste. Posibil sa se fi plictisit sau sa se vada cu altcineva, dar si varianta asta, desi putin intalnita, poate fi posibila.Aici sunt cateva motive care demonstreaza cat de cat faptul ca te-ar putea insela:
1.
-daca se comporta de la un timp ciudat, parand usor agitat
-daca se ferea de tine si parea stresat sau vinovat cand te privea
-daca nu mai putea da ochii cu tine
-daca refuza sa vina noptile la tine acasa
2.Motive ca s-ar fi plictisit de tine:
-nu iti mai raspundea la telefon
-nu se mai uita la tine ca inainte
-refuza sa faca lucrurile pe care le faceati candva impreuna
-se certa cu tine din motive neansemnate
-incerca sa se departeze de tine de mai mult timp
3.Motive ca ar fi gelos:
-te certa cand te vedea in preajma unui alt barbat
-reactiona cand cineva punea mana pe tine
-statea permanent cu ochii pe tine vrand sa stie fiecare lucru pe care il faci
-parea ca isi pierduse increderea in tine
-ii arata ca ii pasa de tine mai mult cand erai langa altul(fie coleg sau prieten)

Deci, acestea ar fi cateva din lucrurile care sper sa te ajute.Incercati sa rezolvati situatia si sa afli ce se intampla, daca e cu adevarat vorba de gelozie sau de altceva.Eu te sustin si sper sa va impacati! happy
Succes si o zi placuta

| Marlene123 a răspuns:

Asta e nesiguranta.Nu e sigur pe sentimentele care le ai pentru el.E o instabilitate.I-ai dat motive ceva sa creada ca acorzi atentie la alti baieti? Mi se pare o copilarie sa numai vorbeasca cu tine doar pentru ca te plac si alti baieti...din contra el ar trebui sa fie mandru ca te are.Cred ca ar trebui sa discutati serios nu asa gen : numai vorbesc cu tine ca ma macina ideea ca altii te vor. Sincer asta e de copiii. Ca si cum nu as mai vorbii cu tine ca mi-ai furat jucaria.Eu zic sa vorbesti cu el ca 2 oameni maturi. nu stiu ce varsta ai dar banuiesc ca esti destul de mare daca ai avut 5 ani de relatie. Insista sa te asculte, daca nu vrea inseamna ca e doar un motiv faza cu altii.Si poate ti-a zis asa sa para un motiv ca sa scape de tine ca poate s-a plictisit omulaughing scuze ca zic asta, dar asa se mai intampla sa devina montonia intr-o relatie nesigura pe ea avand in vedere ca el are teama asta ca alti te-ar vrea.