| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu impreuna de 5 ani, de 4 ani locuim impreuna, nu suntem casatoriti si mereu imi reproseaza ca de ramin insarcinata fac avort, dar eu imi doresc foarte mult un copil, oare nu vrea sa fim impreuna de nu-si doreste copil cu mine?

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Evita cat poti avortul, iar un copil trebuie dorit de ambii parinti.Si asa viata iti ofera multe surprize, macar tu nu pleca la drum cu aceste handicapuri!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Bun, dar ati avut macar o dscutie serioasa despre toate astea?! Copilul e ideal sa apara in primii DOI ani, dupa aia, rar mai la fel, t(cu exceptiile medicale), tocmai ca apar alte probleme! Daca dupa atata timp tot nu vrea copil, si continuitate firesaca, nu e in regula! Gandeste-te bine daca merita sa continui, si sa faci un copil cine stie cand, si nu din Dragoste si Dorit!, ci asa..., pentru ca el asa gandeste/simte, (dar mie nu mi se pare ok!), SAU, daca nu o lamuriti, treci trecutul la capitolul experienta, si pleci/desparti, si cauti un tip care sa fie OK, cald, normal, dragastos, si care, consecinta fireasca a aprecierii tale, sa vrea bebe rapid! E Foarte Important ca copilul sa vina Dorit pe lume!, nu calculat contabiliceste, aiurea, etc! Success!

| Linda a răspuns:

Nu vrea sa-si asume responsabilitatea unei eventuale familii. Eu m-as departi de el si daca intr-adevar si-ar da seama ca tine la mine, in contextul unei casatorii, as continua povestea. Daca nu mi-as asuma riscul de a-l pierde.

cami
| cami a răspuns:

Vreau intai sa va casatoriti...si dupa, copii, complicatii, griji.

| Sara a răspuns:

Intreaba-l pe el asta. Presupun ca ii este frica de responsabilitate. Sunteti deja mari, sunteti oameni, de ce sa se puna prb de a ramane gravida? nu iei pastilutze? Nu fol prezervativ? Vb cu el calm, si pune i prb asta. Nu te a cerut inca de nevasta?

| Moneyandfame a răspuns:

Nu se vede inca tata, nu te vede pe tine mama...cine stie ce gandeste.

| afrodita17 a răspuns:

Si de ce nu il intrebi pe el aceste lucruri? noi de unde am putea sti cum e ''treaba'' in capul lui?!

| Amelia87 a răspuns:

Ma sperii cind citesc asa ceva sad Cum adica "iti reproseaza"? Imi pare rau, dar cred ca nu e tocmai persoana potrivita pentru tine din moment ce-ti spune asta.

| alma a răspuns:

Buna, trebuie sa discuti cu el in primul rind, faptul ca nu vrea un copil acum nu inseamna ca nu vrea sa fiti impreuna, poate ca vrea sa se realizeze din punct de vedere material, profesional sau sa se distreze mai intii si se gindeste ca un copil poate impiedica toate aceste prioritati. Faptul ca traiti impreuna de atita timp eu cred ca va cunoasteti destul de bine. Sa fiti fericiti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poate că nu este pregătit pentru o viitoare mare responsabilitate ori nu-i plac copii sau nu vrea să rămână pe viitor cu tine.
Tu ești în măsură să clarifici cu el această problemă sensibilă și delicată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nu vrea sa-si asume responsabilitatea unei familii. Ii place sa se bucure de avantajele unei relatii bune dar nu sa plateasca pretul responsabilitatii. Eu m-as separa de el si as fi de acord sa fiu din nou impreuna daca e de acord sa se casatoreasca si posibil sa aiba si copii. In acest timp m-as considera libera, daca altcineva vrea sa isi asume responsabilitatea si indatoririle de familie sa fiu cu acea persoana. Te poti trezi la treizeci de ani, cand ai si mai putine sanse sa gasesti pe cineva de care sa-ti placa si ai risipit mult timp langa cineva care vrea doar avantajele si nu si indatoririle unei familii. Multe lucruri bune iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cinci ani si patru luni? cred ca deja nu mai e cu tine de mult.nu ai si tu un pic de orgoliu? ca fata trebuie sa sa fii ori sotie ori... ia intreaba-l la timpul de care spui ca santeti impreuna tu ce esti pentru el? risca. daca esti mai tanara oleaca. timpul trece si e bine sa fii mama atunci cand simti si vrei.chiuretajele iti cam anuleaza aceasta posibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi...de ceva timp parintii mei au aflat ca locuim impreuna, tata tace ear mama ma cearta mereu, imi zice sa ne ducem sa vorbim cu ea si sa nu mai ascundem acest lucru, ear el mereu imi zice ca nu e momentul potrivit, nu vrea sa mearga la ai mei, am inpresia ca nu vrea sa-si ea o responsabilitate asupra lui. apoi stau si ma gindesc eu cu parintii nu vrea sa vorbeasca, copil nu vrea, nu-si face nici un plan de viitor cu mine, dar poate va intrebati de ce mai locuim impreuna...fiindca il iubesc si tot ma gindesc ca o sai vina mintile la cap. Voi ce parere aveti oare merita sa mai fim impreuna?