| DarkGirl a întrebat:

Sunt disperata, sunt insarcinata, eu vreau sa fac avort dar el nu vrea, eu nu suport nu imi doresc acest copil, a zis ca daca il dau afara ma paraseste nu mai vrea sa stie de mine, a zis sa ne mutam impreuna ca el isi vrea copilu, sunt disperata, ce sa fac? sa fac avort si sa il mint ca a fost imaginatia mea ca sunt gravida? crying dati-mi un sfat va rog

Răspuns Câştigător
| Lina_4442 a răspuns:

Cuvintul AVORT pentru tine ce inseamna>? OMORI UN COPIL cam asa ceva ese! daca el vrea copilul si daca tu il iubesti pe el! acest copil a fost conceput din dragostea vostra! de ce sa-l omori>>>? mai rar cind baietii sa isi doreasca copilul! In locul tau nu as face asta! as lasa copilul si as fi fericita construindu-mi o familie! DAR NU SA FACI AVORT SI PE URMA SA AI REMUSCARI SI TOT TIMPUL SA SUFERI CIND AI SA VEZI ALTI COPII! GINDESTE-TE BINE

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa faci avort si sa-i zici ca ai pierdut copilul, oricum el nu are dreptul sa te comande tu iei decizile aici.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu ai cum să-l minţi că a fost imaginaţia ta că eşti însărcinată. De ce nu porţi o discuţie serioasă cu el, presupun că ai nişte motive pentru care nu doreşti copilul. Discută cu el, spune-i care sunt motivele tale şi gândeşte-te bine ce vrei. Câţi ani ai tu şi câţi ani are el? Trebuie să ţi cont de părerea lui, însă faptul că te ameninţă nu e deloc ok. Baftă!

| SweetCandy a răspuns:

Cati ani ai?

| BRG a răspuns:

Să faci avort este o crimă, omori un suflet nevinovat, el(copilul) nu are nici o vină că tu nu esti în stare să te protejezi, bravo prietenului tău că vrea copilul, dar va fi vai de capul tău dacă faci avort, o să ai toată viața mustrări de conștință, Dumnezeu spune clar în Biblie că avortul este crimă, iar relațiile sexuale sînt permise doar în cadrul căsătoriei, nu așa cum face toată lumea, iar faptul că vrei să minți și să îi spui că era doar în imaginația ta că erai gravidă, nu ține deoarece burta o să crească, poate te vei simți rău și dacă nu spui exact ce ai te va duce la doctor și tot se va afla, m-ai terminați cu telenovelele, doar în filme povești din astea cusute cu ață albă. Cel m-ai bine este să păstrezi copilul și pe viitor fi atentă ce faci, că ușor se fac prostiile dar greu se repară dacă se m ai repară vreodată. Să fi sănătoasă și cu capul pe umeri.

| ELLSSA a răspuns:

In asemenea situatie are si el tot dreptul din lume la o decizie. Vorbeste cu el si fi sincera spunandu-i adevarul, de ce nu iti doresti acest copil.
Spui ca il iubesti, nu? Sau este doar imaginatia ta? Unde se arata acum aceasta iubire fara de el?

| Alexander21 a răspuns:

Doar nu vei sta toata viata cu el din cauza copilului.Si data viitoare fa protejat.Si din cate vad in intrebari ai si probleme de sanatate.Aici numai medicul iti va putea raspunde,ca s-ar putea sa ai probleme toata viata. Cere sfatul medicului, daca poti face avort, sau ce consecinte sunt daca pastrezi copilul.Nu stiu dupa ce va jucati cu sanatatea si lucruri din astea in loc sa va protejati.

| PussicatDolls a răspuns:

Doamne,draga mea, nici sa nu te gandesti.Este foarte periculos sa faci avort.Naste copilul, da`i un nume la fel de frumos ca si tine, muta`te impreuna cu sotul/iubitul tau si nu face avort. Daca nu vrei acest copil poti suferi si de o depresie postnatala.Eu asa am auzit.Dar te vei obisnui. Daca vrei poti consulta si un medic psiholog sau psihoterapeut.
E pacat, gandeste`te ca, omori un suflet ca si tine.Pastreaza bebelusul, fie`ti mila de el.Cel mai mare pacat este sa faci avort si sa omori un sufletel care nu a gresit cu nimic.big grin
Eu te sfatuiesc sa-l pastrezi.
Ai grija de tine si de bebelusul tau!

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Aha.Nu te-ai gandit la asta cand ti-o punea, nu? Dar vai ca tare scump e un prezervativ.La asta nu te gandeai,numai acum cand e prea tarziu.Voi nu stiti sa va informati din timp? Acum e prea tarziu, e greseala ta, plateste pentru ea.Si nu cred ca ar trebui sa omori o fiinta vie doar din cauza neatentiei voastre, ar fi trebuit sa va ganditi mai bine si sa va informati.Macar bine ca partenerul vrea acest copil,tu de ce nu l-ai vrea? Doamne, cum sa omori o viata? tu chiar nu ai inima? Asta se intampla cand nu esti atenta!

Chiar nu cred ca ar trebui sa faci avort, si nu vad care ar fi motivul din moment ce partenerul tau si-l doreste.Gandeste-te ca omori o viata! straight face

Sper sa iei decizia corecta!
Sanatate!
pa, pa

| trista_5619 a răspuns:

As vrea sa-ti pot spune mai multe, dar cam s-a spus totul de acum. Asa ca priveste clipul asta de pe youtube, iti vei da seama de ceva, si o sa regreti mai pe urma...nu face o mare prostie! http://www.youtube.com/watch?v=VgcbXGrZWD4 gandeste-te la sufletul cela mic din tine. Nimeni nu are dreptul sa i-a viata altuia. Daca Dumnezeu ti-a dat darul asta, inseamna ca il meriti, nu sa-l refuzi ca pe nimic. ok? in plus ai si norocul ca si tatal bebelusului il vrea, rar asa bieti! bafta cu sarcina si ai grija, si tine minte ca ai primit cel mai mare dar de la Domnul!

| Aimee_7045 a răspuns:

Im primul rand de unde stii ca esti insarcinata?
Ai consultat vreun medic sau crezi asta?
Din toate cazurile pe care le cunosc si am auzit si o spun medicii in momentul in caredai afara primul copil (sau faci avort) sansele ca dupa sa mai ramai insarcinata sunt mai mici de 1 % iar in cazul in care reusesti cu siguranta o sa-l pierzi pe parcurs. Gandeste-te daca il omori pe el nu vei mai avea niciunul niciodata, nu vei avea ocazia sa fii strigata mama, nu-ti vei putea mangaia niciodata o burtica. Nu vei aduce niciodata o viata pe lume.
Mai exista si varianta sa infiezi un copil, dar vei stii mereu ca nu e al tau, nu va purta sangele tau si iti va spune intr-o buna zi "ce vrei? tu nu esti mama mea"
Gandeste-te ca omori o viata pentru ca si el e tot o viata indiferent cat de minuscula ar fi, traieste de acum.
Gandeste-te ca vei trai toata viata cu asta pe constiinta.
Gandeste-te ca asa iti vei pierde prietenul sau ma rog ce o fi TATAL COPILULUI caruia tu nu vrei sa-i dai viata.
Stii ce inseamna un avort?

Avortul prin chiuretaj este o procedura de avort prin care cervixul este dilatat iar copilul din pantece razuit cu un instrument asemeni unuii cleste, numit chiureta. Cervixul este dilatat cu procedee mecanice, cu ajutorul unor dilatatoare metalice si este mentinut astfel pana ce chiureta razuie de pe peretii uterului trupul copilului.

Procedura se efectueaza sub anestezie epidurala (locala) sau sub anestezie generala. Avortul prin chiuretaj nu dureaza mai mult de 15-20 de minute, dar te va marca pe viata. Daca alegi anestezierea epidurala nu vei simtit nici un fel de durere, dar vei simti chiureta cum iti rade peretii uterului, desprinzand copilul de tine. Cum procedura avortului prin chiuretaj se executa si in perioadele de sarcina mai inaintata, copilul poate fi deja mare.

Instrumentul cu care se realizeaza avortul prin ghiuretaj este asemanator unui cleste, si el va rupe in bucati mainile si picioarele copilului, coloana lui vertebrala, si ii va sfarama capul.

Toate fragmentele copilului si apoi placenta sunt scoase afara iar trupul copilului este recompus de catre doctor, pentru ca acesta sa fie sigur ca nu lipseste nimic, fragmentele ramase in interior riscand sa produca o infectie. Fii sigura ca esti dispusa sa privesti aceasta imagine a copilului tau ucis de catre tine.

Dupa chiuretaj vei simtit dureri asemenei crampelor menstruale timp de o ora pana la o zi, si vei avea sangerari mai multe zile. Daca ai ales anestezia generala va trebui sa stai la pat o zi intreaga.

Daca esti prea lasa ca sa simti cum iti este omorat copilul in pantec si alegi anestezia generala trebuie sa stii ca aceasta implica riscuri, ca orice alta anestezie, implicand posibilitatea alergiilor la cantitatea prea mare de anestezic, si chiar riscul de deces.

Alte riscuri la care te supui facand avort prin chiuretaj sunt hemoragia severa care survine daca sunt taiati din greseala peretii uterului, perforarea uterului, infectii majore, sau aparitia sindromului Asherman - peretii uterului, raniti, produc un tesut tip cicatrice care se formeaza pana umple toata cavitatea uterului, cauzand infertilitatea.

Un alt lucru pe care este bine sa-l stii cand te hotarasti sa faci avort prin chiuretaj este acela ca copilul tau are nervi deja formati, care simt durerea si sentimente, si va simti groaza, teama, disperarea si o durere cumplita in timp ce va fi rupt in bucati ce clestele medicului.
sau
Avortul cu RU 486 (Mifepristone) sau avortul de la domiciliu presupune injectarea de 4 ori in timp de 12 zile a substantei numita RU 486. Injectiile sau pastilele de RU 486 se fac sau se iau doar in cabinetul medicului ginecolog. Aceasta substanta este un antihormon care opreste organismul sa produca progesteronul, o substanta necesara sarcinii. In lipsa progesteronului placenta se va distruge si bebelusul care nu mai este protejat de aceasta se sufoca. In urma acestei traume a organismului corpul matern va provoca un avort. Pentru ca acest tip de avort poate fi facut pana la 49 de zile ale bebelusului sau pana la 7 saptamani de sarcina copilasul avortat, fiind destul de mare, poate supravietui.

Daca fatul este avortat viu medicul ginecolog il va ucide cu o injectie letala. Acest tip de avort nu se face de catre mama fara riscuri. Sarcina este benefica pentru organismul matern, protehjandu-l de cancer la sani, la ovare sau de cancer de col uterin. Daca o femeie face un avort ea inceteaza sa mai beneficieze de actiunea benefica a hormonilor necesari sarcinii si va avea in curand dezechilibre hormonale. Femeia risca sa nu mai poata purta o sarcina pe viitor din cauza subtierii mucoasei uterine sau risca chiar sa nu mai poate ramane insarcinata.

Femeile care avorteaza cu RU 486 sufera de crampe uterine, oboseala, greata, si sangerari masive. In unele cazuri avortul cu RU 486 implica complicatii care necesita transfuzii de sange sau operatii. In plus, deseori RU 486 nu provoaca efectul dorit, adica una vort complet, dar ajunge sa afecteze copilul astfel incat el nu mai poate supravietui, dar nu este eliminat de corpul mamei. In acest caz un avort clasic este obligatoriu.

Daca te gandesti ca acest tip de avort poate fi solutia ideala pentru tine gandeste-te din nou. Oricat de nedorita este sarcina pe care o ai exista solutii care sa nu implice moartea copilului tau. Gandeste-te la chinurile prin care trece copilasul care se sufoca si este strivit de cramepele puternice pe care le va avea uterul tau, fortat de RU 486.

Fiinta pe care o ai in burtica este copilasul tau mic, dar doar pentru ca este mic nu inseamna ca nu simte. Nu te amagi cu iluzia ca nu sinte durerea, ca nu simte teama. Orice fiinta lupta din instinct pentru viata ei si copilul tau lupta de asemenea, dar nu are sanse in fata unui medicament atat de puernic si in fata vointei unei mame careia nu-i pasa. Opreste-te si da-i o sansa copilului tau. Daca nu poti sa-l cresti da-l spre adoptie, dar nu-l ucide. Si nu uita, pe viitor foloseste mijloace contraceptive!
sau
Prostaglandine-ul este un hormon sintetic care se injecteaza in cazul avortului in sacul amniotic. Se folosesc de obicei 3 doze de prostaglandine: 2 injectate in muschi si a 3-a introdusa in vagin sub forma de supozitor. Acest hormon induce o nastere violenta, prin contractii foarte puternice ale muschilor. Practic fatul este expulzat, dar avand in vedere ca contractiile sunt mult mai puternice decat cele dintr-o nastere normala el este practic strivit.

Deseori avortul cu prostaglandine se foloseste in cel de-al 2-lea trimestru de sarcina, dar poate fi folosit si in perioadele mai inaintate ale sarcinii, sau atunci cand fatul este mai putin dezvoltat. Daca avortul cu prostaglandine are loc cand fatul este mai putin dezvoltat, fatul nu are sanse de supravietuire. Cand insa fatul este mai marisor el supravietuieste de cele mai multe ori avortului. De aceea, deseori inainte de avort se folosesc injectii cu sare sau cu otravuri pentru a omora copilul in pantec, inainte de a fi expulzat.

Unul din cele mai mari "riscuri" ale acestui avort este asadar nasterea de prunc viu. Un alt risc esential este acela ca mama sa intre in stop cardiac.

In cazul avortului cu prostaglandine se foloseste deseori metoda de a ucide pruncul cu un ac infipt in inima, inainte de a fi expulzat din uter. Pe trupurile copiilor avortati astfel se remarca urmele vanatailor pe care avortul acesta brutal le produce.

Daca citesti cu atentie acest articol vei intelege cate acte de cruzime (incluzand otravirea, inteparea inimii cu acul, strivirea) poate comite cineva pentru a ucide o viata atat de plapanda. Medicul capabil sa faca aceste lucruri cu sange rece, ca si mama care accepta sa faca un astfel de avort sunt fiinte fara suflet, dispuse sa tortureze un copilas nenascut, dar care simte totusi, ca orice fiinta vie, frica si durerea.

Sunt atatea familii care ar dori sa aiba un copil dar nu au reusit. Oricare din aceste familii ar fi dispuse sa infieze un copilas decat sa stie ca mama lui vrea sa-l omoare in chinuri. Daca nu ai incotro si vrei sa renunti la copilul tau alege sa-l dai spre adoptie si nu sa-l omori. Da-i o sansa la viata!
sau Avortul prin cezariana sau histerotomia
In lunile mai inaintate de sarcina, cadn un avort prin aspiratie nu maie ste posibil, si nu mai este indicat nici macar un chiuretaj se recurge la avortul prin cezariana, sau histerotomie. Copilul este deja destul de mare si daca este sa fie extras din pantecele mamei cel mai bine poate fi extras printr-o operatie asemanatoare cezarienei. Histerotomia reprezinta de fapt operatia prin care este deschis uterul, si pentru a se ajunge la uter se deschide si abdomenul mamei.

Copilul este, dupa cum am aratat, destul de marisor pentru o asemenea operatie avortiva, deci va simti cu atat mai mult chinurile la care va fi supus. Uneori in cazul avortului prin cezariana se taie cordonul ombilical inainte ca fatul sa fie scos din uter. Prin cordonul ombilical fatul se hraneste de la mama nu doar cu hrana, dar si cu oxigen. Daca cordonul ombilical este taiat fatul nu mai primeste oxigen si se sufoca, murind astfel in uterul matern. De cele mai multe ori insa avortul prin cezariana presupune supravietuirea copilului in urma operatiei. Pentru ca este deja destul de mare un fat ar putea supravietui unui avort prin cezariana daca ar beneficia de ingrijiri medicale complexe. Nimeni insa nu se preocupa de acest aspect. Mama copilului a decis ca el trebuie sa moara, asa ca el este fie aruncat la gunoi, inca viu, unde isi va petrece in agonie ultimele ore de viata, fie, in cazuri mai blande, este ucis prin injectare cu substante letale.

Copilul care este marisor, gata sa se nasca dupa inca cateva luni petrecute in burta calda a mamei va suferi chinuri groaznice care va alege sa faca avort prin chiuretaj/histerotomie.

Avortul prin cezariana sau histerotomia se realizeaza sub anestezie generala. Daca nimic din ce-ai citit in acest articol nu ti-a dat de gandit si esti dispusa sa mergi mai departe cu avortul opreste-te inca o data si da-i o sansa copilului tau. Multe femei considera ca e mai bine sa avortezi un copil decat sa nu ai cum sa-l cresti. Gandeste-te insa ca multi copii din casele de copii au ajuns adevarate genii si talente, sau au fost buni profesionisti, parinti minunati, soti desavarsiti. Este mai bien sa-i dai copilului tau sansa de a trai o bviata, fie ea buna sau mai grea, ca a fiecarui om, decat sa-l ucizi prin avort tip cezariana fara sa-i dai sansa de a alege. Daca nu poti pastra copilul nu-l avorta. Naste-l si ofera-l spre adoptie. Vei trece prin acelasi lucru la o nastere sau la un avort tip cezariana. Anestezia generala, operatia, cicatricea. Toate sunt la fel. Poti nici macar sa nu-ti vezi copilul, sa iti rogi familia sa se ocupe de oferirea lui spre adoptie. Dar vei sti ca nu ai pe constiinta o moarte.
sau
Avortul prin aspiratie
Te ingrozeste aceasta imagine? Totusi daca te decizi sa faci avort trebuie sa o privesti bine, pentru ca asa va arata copilul tau dupa avortul prin aspiratie.

Avortul prin aspitarie se practica pentru sarcinile de mai putin de 12 saptamani si se mai numeste mini-avort. Pentru realizarea lui copilul din uterul tau este practic aspitar si scos astfel afara din burtica. Dandeste-te la o pisica, de exemplu, si felul in care ea ar fi inghesuita intr-un colt de un aspirator foarte puternic care ar sfarama-o in bucati si atrage-o in el. Ti se pare ingrozitor? Ganseste-te ca ai putea sa-i faci asta propriului copil.

Avortul prin aspiratie nu necesita anestezie generala, si se realizeaza cu anestezie locala. Se dilata cervixul si colul uterin si prin acestea se introduce pana in uter un tub din plastic dur sau din metal. Acest tub are rolul de "furtun" al aspiratoului. Apoi medicul va realiza o aspirare manuala sau cu un vacuum a cavitatii tale uterine. Practic va aspira copilul din uter cu acest sistem care are o forta de 10 pana la 30 de ori mai mare decat cea a unui aspirator casnic. Micutul copil fragil care nu are inca un sistem osos complet dezvoltat se va rupe in bucati in fata acestui monstru, nu inainte de a simtit insa frica si durerea.

Mai intai vor fi aspirate manutele, picioarele si coloana vertebrala a copilului, cu ramasitele corpului. Daca fetusil e prea mare si capul nu ii poate fi aspirat medicul va sfarama mai intai capul in bucati si apoi il va aspira si pe acesta. Va aspira apoi resturile placentei ca sa faca "curatenie" in uter si daca va fi nevoie va face si un chiuretaj, adica va radia cu cu chiureta peretii uterului, ca sa nu ramana acolo resturi ce ar putea provoca o infectie.

Dupa avortul prin aspiratie medicul e obligat sa recompuna trupul copilului, pentru a depista astfel daca nu cumva lipseste o parte ce ar mai trebui scoasa din burtica ta. In timpul asta tu vei privi resturile copilasului tau mort si te vei intreba cum ar fi aratata daca ar fi crescut mare.

Pentru care varianta ai opta?
Poti sa faci asa ceva.
Mai gandeste-te.
Mai uita-te si pe aici:
http://www.fara-avort.ro/
http://www.220.ro/documentare/Avortul-Chirurgical/kB2d8LsdtT/

| Aimee_7045 a răspuns:

Http://www.eva.ro/......34462.html
Citeste asta te rog:
Poveste adevărată: "Un avort mi-a distrus viaţa!"

| VecinaDeLa3 a răspuns:

Stiti ce am observat? Ca doar pe ea o luati la rost ca nu s-a protejat, dar de el nu ziceti nimic.e responsabilitatea amandorora...mentalitate medievala. Ca sa iti raspund: un copil nedorit nu e unul iubit.Si pentru voi:MAI LASATI IMPLICAREA RELIGIOASA!

| Alexandra_3724 a răspuns:

NU FACE GRESEALA ASTA! O sa regreti toata viata.Chiar daca acum vrei sa faci crima asta gandeste-te ca mai tarziu tristetea si durerea sufletului tau gol te vor sfasia. Oricat de multe probleme exista in jurul tau pastreaza-ti puiul.Si in legatura cu sotul/iubitul tau, inseamna ca te iubeste mult daca vrea acest copil.AI GRIJA DE TINE SI DE COPILUL TAU!

| alexutza697595 a răspuns:

Incerc sa imi dau seama de ce nu vrei copilul...
1. Poate varsta e de vina
2. Sau parintii?
3. Iubitul tau nu te va putea intretine pe tine si copil?
Eu zic sa nu faci avort. Treci peste toate. NU face avort, pentru ca eu zic ca si iubitul tau are o parte din decizie, doar nu este numai copilul tau. Dar tu faci ce vrei oricum. Fie-ti mila de bietul copilas nevinovat. Vorbeste cu parintii, dar mai serios cu iubitul tau. Construiti-va o familie pentru ca se vede ca il iubesti o data ce vrei sa il minti ca sa ramana cu tine. Un copil nu strica niciodata. E un dar de la Dumnezeu. Ai grija de tine si de ingerasul tau. Nu face avort, poti sa te imbolnavesti chiar.

| Kry_9749 a răspuns:

Gandeste'te... vrei sa fi o criminala? sa-ti visezi copilul mort noaptea intrebandu'te dc l'ai omorat? citeste marturiile altor femei despre asta : http://www.avort.ro/marturii.php, sa vezi cum s-au simtit ele! NU FI O CRIMINALA!

| CodName47 a răspuns:

CE? Ce avort ai innebunit.
In primul rand copilul e un dar de la Dumnezeu nu o jucarie care daca nu mai ai chef de ea o arunci.
Nu avorta eu iti spun o sa regreti dupa aceea!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne draga mea...sa nu faci niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu face sa faci avort.lasa copilul daca si el asta isi dorestehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parere mea e ca femeia are loc la decizie 90 % sa faca un copil sau nu, ca noi suntem alea care avem grija de ei.dac el iti pafe presiune pe viata ta atunci el nu se gandeste ca sunteti in cuplu (el e sef) si nu trebuie sa las asta de la incepul vietii voastre

| huja a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine in legatura cu "femeia are loc la decizie 90 % sa faca un copil sau nu"dar daca iubirea nu este una sincera si clara intre cei doi care ar mai fi scopul in dragoste?
Sa faci un copil ca sa-l cresti de una singura este cea mai mare prostie, gandeste-te la viitorul cpilului ce s-ar fi intamplat si cum s-ar simti el cand va afla ca tatal sau nu la mai vrut.Parerea mea.

| huja a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine in legatura cu "femeia are loc la decizie 90 % sa faca un copil sau nu"dar daca iubirea nu este una sincera si clara intre cei doi care ar mai fi scopul in dragoste?
Sa faci un copil ca sa-l cresti de una singura este cea mai mare prostie, gandeste-te la viitorul cpilului ce s-ar fi intamplat si cum s-ar simti el cand va afla ca tatal sau nu la mai vrut.Parerea mea.

| saturn a răspuns (pentru huja):

Dar te-ai gindit vreodata ca in urma unui avort probabilitatea de a mai avea copii e joasa? personal am o cunoscuta care a avortat si cind s-a casatorit evident ca isi dorea copil si din pacate nu mai poate avea copii si acum e singura.Sint parinti care in asa caz te sustin, nu te pierzi daca este dorinta, ca mai apoi iti musti miinile pe tot parcursul vietii din cauza unei greseli din tinerete.Si eu personal imi doresc copil, problema e in sot, dar tin la el si sper ca o sa fie ok, dar cind Dumnezeu da mura in gura, atunci nu inteleg, daca a fost data aceasta sarcina, inseamna ca Domnul asa a vrut.SANATATE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dac nu vrei copilul, naste-l si da-l tatalui sa il creasca.
Daca e asa un om bun, dai-l lui si sa vezi ce mare bucurie va avea el.
Fiecare copil vine cu partea lui in lume.
Stiu 2 cazuri la noi in zona de familii care au infiat doar un copil si au castigat apoi la scurt timp cate o masina.
Iti spun din proprie experienta.
Si in biblie scrie ca cel care face o crima va alerga prin lume si nu isi va mai gasi linistea, desi nimeni nu va alerga dupa el.
Si greutatile vor veni garla.
Avortul inseamna crima.E un cuvant gresit avort.
Nici nu ar trebui sa existe acest cuvant avort.
Si dupa ce vei naste atunci vei vedea rostul tau in lume si te vei simti femeie.
Chiar daca nu e al lui copilul, naste-l.
Chiar daca nu il iubesti pe prietenul tau, naste-l.
Un doctor fiind intrebat de o femeie daca poate sa faca avort, acesta a intrebat-o la randul lui daca mai are copiii.
Ea a spus ca da, mai are trei.
Atunci doctorul i-a propus sa omoare unul din cei 3, sa nu se mai chinuie sa il omoare pe cel inca nenascut.
Sa stii ca din pacate chiar asa este.
Eu cand am facut avort am crezut ca nu fac nici un rau.
Dar mereu ii vad in vis.
Si cred ca copii mei cresc intr-o lume paralela pentru ca in vis i-am vazut mai mari dupa ani.
Si baietelul meu pe care l-am nascut, atunci cand era mic ma intreba unde sunt fratii lui mai mari.
Si nu am putut sa ii spun:"I-am omorat!"
Din pacate mie nu mi-a spus nimeni ca e o crima sa faci avort.
S-a intamplat acum multi ani.
Si sufletul meu inca mai plange.
In viata daca vrei sa iti fie bine, fa orice, iubeste, dar nu omori.
Sunt atatea femei care ar vrea copii.
Daca crezi ca nu vei avea bani sa il intretii vei gasi o solutie.
Vei vedea cum Dumnezeu te va ajuta sa te intretii si pe tine daca vei ajuta mica faptura sa traiasca.
Roaga-te pentru copilul tau si vei vedea ca vei fi fericita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu va inteleg de ce o safatuitzi sa pastreze copilul raised eyebrows daca ea nu este pregatita.Voi spuneti ca o sa aiba mustrari toata viata dar v-ati gandit ce fel de mama o sa fie ea care a pastrat copilul din obligtazie.Din punctul meu de vedere nu o sa poata sa-l iubeasca niciodata la fel de mult cum l-ar fi iubit daca si l-ar fi dorit si copilul o sa creasca si o sa simta asta si sa vedeti atunci frustrare.Deci numai tu hotarasti daca esti pregatita sau nu.Si sa fim seriosi copilul nu e o jucarie trebuie sa ii cumperi scutece sa-l hranesti sa-i oferi o educatie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu zic la fel, nu are dreptul sa te comande este doar decizia ta. Dar eu iti zic sa faci avort. nu stiu cati ani ai dar asa este cel mai bine

| saturn a răspuns:

Da-le Doamne minte la nebuni! si unde e adevarul atunci? cind stiu ca cite cupluri isi doresc un bebe si ani de zile se roaga, iat asta hmmm uite-o ca are asa sansa si ce ginduri are, nu-ti dau nici un sfat si cei care sfatuie sa faci crima asta is niste ratati ca tine. oaie proasta, atit cu tine.

| mirela_9309 a răspuns:

Gandeste-te bine inainte de a face un avort mai ales daca il iubesti pe prietenul tau...eu am facut 18ani si sunt gravida in 5luni dar cand am aflat ca am ramas gravida eram disperata imi era teama sa fac avort pentru ca exista si riscuri.pana la urma am decis sa fac avort dar cand am ajuns la doctor sa fac avortul m-am gandit mai bine, de ce sa sufar si sa fac ceva dureros(avortul)si sa nu am nici un premiu? ba chiar m-as fi simtit ingrozitor sa omor un suflet, cand pot avea un prmiu daca nasc copilul care ma poate face fericita.a contat mult la mine ca am avut sprijinul mamei si al prietenului meu, deci gandeste-te bine inainte sa faci acest pas...

| Blonda_5241 a răspuns:

Eu una nu inteleg cum poti sa spui ca nu iti doresti acest copilstraight face tu gandesti? Zici ca il iubesti pe prietenul tau dar nu iti iubesti copilul oh go on din cauza mamelor ca voi sunt atatia copii lasati pe la orfelinate sau aruncati nu stiu pe undewinking Daca o sa faci avort toata viata o sa iti visezi ingerasulwinking care saracul nu are nici o vina ca nu este un copil dorit sau ca parintii lui nu au stiut sa se protejezeoh go on Parerea mea nu fa avort ai sa regretiwinking