| anonim_4396 a întrebat:

sunt fata, am 16 ani si am o problema foarte mare, sunt foarte timida, imi ia mult timp sa ma acomodez cu o persoana si sa nu mai fiu asa timida cu ea... Nu fac niciodata primul pas spre a ma imprietenii cu cineva si in mare parte sunt foarte aroganta cu oamenii, doar pentru a ascunde timiditatea, nu vreau sa se rada de mine ca sunt o proasta timida si de aceea prefer sa fiu aroganta cu ceilalti, macar asa oamenii nu profita de mine. Nu stiu cum sa ma integrez intr-un grup, nu stiu cum sa ma bag in seama cu cineva, ma gandesc tot timpul "ce ar zice persoana respectiva? Ar zice ca sunt tantaloaica si ar rade de mine daca spun ceva prost ce nu trebuie sa spun, ar zice ca nu stiu sa comunic si ce sa vorbesc" imi e teama ca nu ma pot ridica la nivelul celorlalti, aspectul meu fizic e ok, sunt draguta, nici foarte frumoasa dar nici urata, insa nu stiu ce sa fac sa scap de timiditatea asta care ma doboara la pamant de fiecare data, in cativa ani dau si bacul si imi e groaza de probele orale, cand ma asculta profesorii am ticuri si ma balbai, nu stiu in ce pozitie sa stau in fata clasei, cum sa stau cu mainile astfel incat sa nu rada colegii de mine ca sunt timida si proasta, sunt si depresiva (oarecum) in unele momente, mai ales atunci cand ma ingras, nu mai mananc cu zilele ca sa slabesc, nu imi place corpul meu, fața e ok, dar corpul meu arata bine doar cand sunt slaba si ar trebui sa slabesc acum vreo 10 kg ca sa ma simt bine in pielea mea, cand ma ingras devin si mai timida si aroganta, ma izolez si stau in casa in weekend uri, sunt vai de mine, asa am fost mereu, cand eram mica in clasele 1-4 fetele imi ziceau "pleaca!" si atunci eram grasuta si cum ma ingras putin imi aduc aminte de momentele respective cand toate ma respingeau si nu voiau sa fac parte din grupuletul lor, si imi revin in minte toate momentele alea, imi revin fazele acelea in minte, ma simt foarte prost, nu ma mai suport! Nici macar nu am mai ras pe bune, nu mai stiu nici cum e sa zambesc, da pai sa rad. Ce as putea sa fac? Ce imi recomandati sa fac ca sa scap? Carti de citit pentru dezvoltarea personalitatii? Ceva? Sfaturi. Orice?!

6 răspunsuri:
| Demetrov a răspuns:

O mare influenta asupra mea au avut-o prietenii si muzica, astea doua lucruri m-au scapat de timiditate. Incearca sa intelegi ca timiditatea nu este o angoasa, cunosc persoane timide care stiu sa discute cu o eleganta desavarsita. Sfatul meu e sa lasi toate prostiile astea, sa iesi in lume, sa socializezi, sa te „redescoperi" tu ca si persoana si nu in ultimul rand sa inveti sa investesti in tine. Ai mare grija ce faci cu aroganta, vei pierde foarte multe persoane ce te iubesc daca nu scapi de ea. Tu ai suferit o trauma psihica ( aici recomand metoda Schultz ). Am fost si la psiholog, dar nu m-a ajutat cu absolut nimic in aceasta privinta cu timiditatea. Gandirea optimista, fericirea si simplitatea vor avea efecte pozitive asupra vietii tale. Un exercitiu foarte bun pe care il poti face este vorbitul in oglinda. Invata sa privesti persoanele in privire cand le vorbesti, mai mult curaj ca se poate.

| mayaxhh a răspuns:

Poate nu sunt in masura sa iti dau sfaturi fiindca sunt mai mica decat tine cu 3 ani si na.Dar pot sa incerc sa iti zic cate ceva, nu cred ca strica. Deci, trebuie sa te gandesti logic gen, nu stiu exact cum sa iti explic. Gandeste te ca e doar un om (sau oameni) in fine, e un om, are ceea ce ai si tu, nimic mai special, tu poate esti speciala fata de unele persoane, si trebuie sa te gandesti ca oricine greseste. Chiar daca te judeca pentru orice greseala, fie ea cat de mica, tu trebuie sa tii capul sus, pentru ca lumea judeca, dar NICIODATA nu se uita la ei, vorbesc intotdeauna fara ei. Fii si tu putin mai tupeista, pana la urma o sa se obisnuiasca cu tine asa, si o sa se sature si de judecati sau barfe...

Sper din tot sufletul ca te am ajutat si ai inteles ceva de aici...Mai mult curaj, bineee? happy

| Mistery3Teodora a răspuns:

Si eu am fost si sunt uneori timida. Nu stiu, cred ca e o chestie de care nu scapi niciodata.Ce poti sa faci?! Incepe prin a ridica capul cand mergi pe strada. Priveste lumea. Nimeni nu e perfect, iar cine pare perfect isi ascunde foarte bine defectele, ingrijorarile si temerile sub masca superficiala a perfectiunii.
Singurul lucru pe care trebuie sa-l stii e ca tu nu esti inferioara nimanui. Nimeni nu e mai bun decat tine, de fapt singurul om care e mai bun decat tine, esti tu. Tu decizi care-ti sunt limitele. Tu decizi ceea ce vrei sa fii! Nu mai fi stresata de ceea ce crezi ca ar vrea ceilalti sa fii sau de cum te vad ceilalti. Fii tu insati. Perfecta de imperfecta pentru ca asta inseamna sa fii om. Sa gresesti si sa inveti din propriile greseli.Sa evoluezi.
Sper ca te-am ajutat!

| AnonimPeTPU a răspuns:

Buna, eu sunt baiat si am fost si eu la randul meu timid, chiar mai sunt si acum uneori, dar daca ai vrea am putea vorbi in privat, pe insta daca ai sau chiar aici, pari de treaba happy

| anonim_4396 explică (pentru AnonimPeTPU):

Cum te cheama pe insta?

| anonim_4396 explică (pentru AnonimPeTPU):

Scuze, dar abia acum am vazut raspunsul tau