| jahv a întrebat:

Sunt eu problema? Eram impreuna cu o tipa de aproximativ 2 ani de zile.
Ceea ce face aceasta intrebare foarte complicata este felul de persoana care era, inainte sa fim impreuna. Era practic modelul de copil cu anumite probleme mintale(parinti care o bateau, o certau, se desparteau) si nu era tocmai felul fetei cuminte. De-a lungul timpului a trecut din floare in floare, dar nimic mai mult decat sarutari sau atingeri.
Ideea era ca pana sa ne bagam impreuna, tipei ii placea de mine de vreo 4 ani, perioada in care eram constient, dar felul ei destructiv de a fi, m-a tinut la o parte ca sa incerc ceva. Prin fel destructiv ma refer la dese vizite la diferite/diferiti indivizi acasa unde se imbata, fuma etc.
Dupa ceva timp, cand a inceput si ea sa arate mai a femeie, am zis sa incerc sa vad daca o sa mearga sau nu. Asa ca eram afara si am tras-o de manuta intr-un loc privat in care i-am explicat ce fel de persoana e, si cum de nu stiu cum nici una din prietenele/prietenii ei ii ziceau ceva (stiu de ce, ca aia nu sunt prieteni). Asa ca i-am impus niste cerinte care sunt conform specifice unei relatii normale, sa nu mergi acasa la altii/altele fara sa stiu, tangente reduse cu orice fel de baiat (nu la modu ala psihopat incat sa nu vorbesti cu ei), sa o lase moale cu drogurile si cu bautura.
Sa zic ca o perioada de timp a ascultat de chestiile astea, aproximativ 1 an, dupa 1 an a inceput sa vrea sa iasa iar afara cu acelasi grup destructiv de prieteni care nu fac nimic mai bun decat sa stea morti pe banci pe afara sau sa discute despre absolut nimicuri. Dupa multe faze in care am incercat sa-i explic ca astia nu sunt prietenii ei, a continuat sa ignore ce ziceam si pana la urma si-a continuat vizitele afara. Intr-un moment in care eram certati, dar nu despartiti, am aflat recent ca si-a tras-o cu unu, cand era pe mdma si alcool. Lucrul asta l-am aflat recent, daca-l stiam atunci nu mai exista cale de intoarcere.
Ca scuza pentru inselaciune, a incercat sa ma blameze pe mine ca nu ii ofeream destula dragoste (care probabil ii lipsea de la parinti) si sex, lucruri ce erau prezente oricum, deci nu se punea problema de asta. Doar cu nu m-am investit emotional, tocmai ca sa evit o iesire, pe care a si facut-o, intr-un fel de a ma autoproteja.
Pe masura ce a trecut timpul, am inceput sa fiu mai tandru si dragastos cu ea (gandindu-ma ca s-a schimbat si acum chiar merita sa incerc ).
Un an mai tarziu, dupa infidelitate, o apuca alta nevroza cu un tip (fost coleg de clasa) de nicaieri, si fara nici un motiv plauzibil (ce mi-a zis mie e ca ii se pare un tip interesant si ca ii place de Sasuke din Naruto si de Spiderman laughing)))) ). Nu era cazul de vreo chestie in care nu avea ce sa vorbeasca cu mine sau ca nu ma mai vedea atat de "interesant".
In ultimele 2-3 luni, m-a tot fentat sa-mi zica ce e cu adevarat in neregula cu dumneaiei. Luni era dispusa sa ne vedem sa ne impacam, ca Marti sa se afle la polul opus. Oricum o stiam o persoana batuta in cap cand vine vorba de a gandi rational si de a-si pune gandurile in ordine.
Aseara, cand sa duc gunoiu, m-am intalnit cu ea, ma ia in brate si ma saruta pe gat, casa plece mai departe sa se vada cu tipu ala si cu prietenii lui. In ultimele 2 saptamani n-am mai avut vreo speranta sau dorinta reala sa ne "reintregim" ca relatie. Si cum ziceam aseara, am inceput sa-i dau mesaje stiind ca e cu tipul ala afara si sa-i vad felul in a vorbi, din nou foarte confuz, pe de o parte, da hai sa ne vedem si pe alta ca nu, toate in aceeasi propozitie laughing. Asa ca am vorbit cu un tovarasi care era afara cu ei, ca sa-mi zica unde sunt si sa-i prind pe aman2 in acelasi loc (ca tipa ma evita de zile intregi, sa punem la punct relatia sau nu).
Intrand in parc pe la vreo 2-3 dimineata o prind pe ea cu capu pe el, el stand ca un mormoloc pe toata durata in care ma aflam acolo, ea doar vorbind si gasindu-si scuze si pentru infidelitate si pentru ce se petrece acum.

Deja am dezbatut tema cu mai multe persoane care o cunosc, si cam majoritatea mi-au zis ca e o t****, si ca trebuia sa ma astept la asa ceva de la ea, pentru ca nu are un dumnezeu in ceea ce face, si daca face ceva, tot ea joaca rolul victimei.

Vreau sa vad si parerea voastra, scuzati-mi postarea lunga, dar sunt detalii care conteaza pentru redactare happy

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Parerea mea e ca ea are nevoie de ajutor. Din pacate acest ajutor nu poate veni de la tine. Este genul care are nevoie constanta de a gresi si de a fi iertata. E distructiva si pana nu realizeaza ea asta...e degeaba.

| Doja a răspuns:

Din nefericire genul asta de fete au probleme FOARTE mari cu capul. Singurul mod de a le struni si a le aduce pe calea dreapta e sa fii un model pentru ea si sa ii fie frica sa te piarda.

Daca nu are aceasta frica si nu te admira din toate punctele de vedere vei fi mereu in bataia vantului.

Genul asta de fete sunt foarte bune la manipulat sentimente, la a-ti da semnale conflictuale ca sa te tina legat de ele... si cand esti aproape ti se daruie total ca sa devina reci sau sa te paraseasca a doua zi.

Dupa ce am trecut prin cateva experiente d-astea iti pot confirma ca oricat de distractive ar fi... nu merita efortul. Decat poate ca experienta de viata si ca sa stii ce sa eviti pe viitor.

| jahv explică (pentru Doja):

A avut frica asta ceva timp, sar e trecatoare.

| andreeabobo a răspuns:

Cred ca este confuza. Nu cred ca o poti ajuta tu, pentru ca ok sa spunem ca vrea drogori si alcol dar nu inteleg de ce te inseala. Nu stiu ce sa zic, dar e mai bine sa pui capat. Incearca sa fii acolo pentru ea daca vrea ajutor si sa o indrumi... dar daca ea asta vrea in momentele astea nu ai ce sa ii faci. Incearca sa te faca pe tine vinovat ca nu ii oferi afectiune ca sa nu se mai simta ea, si nu e ok.
Ideea e ca daca o tine tot asa relatia voastra nu va avea nici un viitor. Pentru ca inloc sa lucrati la voi si la relatia voastra ea are treaba prin alte parti...

| jahv explică (pentru andreeabobo):

Chiar e confuza, si chiar cred ca are nevoie de ajutorul unui psiholog.