| InnocentKiddd a întrebat:

Sunt foarte timida, si cand citesc un eseu in fata clasei imi tremura foaia in mana(cum sunt in a IX-a, poate si din cauza asta, dar totusi ma inteleg foarte bine cu colegii nu ar avea de ce sa imi fie rusine). Inainte sa cunosc cat de cat persoanele ma inrosesc daca vorbesc cu ele(dupa ce le cunosc nu mai am nicio problema), m-am intalnit cu fost diriginta, m-a intrebat ceva, i-am raspuns, si atunci m-am inrosit toata... ideea e ca stiu ce vreau sa spun si e ok, dar cand vorbesc, la un moment dat, am o izbucnire de emotii, depinde de situatie. Va trece de la sine chestia asta? (am aproape 16ani)

2 răspunsuri:
| AdelaAde7 a răspuns:

Esti timida si nu esti sigura pe tine, cu timpul aceasta timiditate va trece dar trebuie si sa prinzi mai multa incredere in tine. Timiditatea nu e un lucru rau dar nici bun, cert e ca ea trece de la sine dar trebuie sa ajuti si tu ca acest lucru sa se intample. Timiditatea mai apare si atunci cand iti este frica ca toti vor rade de tine daca spui ceva gresit sau cine stie ce, dar asta e doar in capul tau toti te vad perfect normala doar ca tu ai alta impresie. Pana la urma, nu ai de ce sa iti faci griji.

| Sarge a răspuns:

Ori va trece de la sine ori se va complica in timp in fobie sociala. Depinde daca alegi sa fii in continuare sociabila cu lumea si sa vorbesti in continuare cu persoane necunoscute sau din contra alegi sa te retragi in tine si sa eviti conversatiile cu persoane straine. Sunt persoane carora le este si frica sa iasa din casa sau sa mearga pana la paine (fiindca vanzatorul ii tine de vorba)